W celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia silnika, powietrze dostające się do niego musi być starannie oczyszczone. Odpowiada za to wymienny element, jakim jest dedykowany filtr. Pomimo swojej stosunkowo prostej budowy, ma on niebagatelny wpływ na utrzymanie odpowiedniej mocy jednostki napędowej oraz zoptymalizowanie zużycia paliwa. Co ile wymieniać filtr powietrza i ile to kosztuje?

Nowy filtr powietrza samochodu montowany przez mechanika.Nowy filtr może wychwytywać do 99,8% zanieczyszczeń powietrza. (Fot. Wyważony Serwis)

Czym jest filtr powietrza w aucie?

Filtr powietrza to ważny element umieszczony w komorze silnika. Jego zadaniem jest wyłapywanie kurzu, brudu i pyłu, które mogłyby przedostać się do jednostki napędowej. Wychwytuje on nawet 99,8% zanieczyszczeń, dzięki czemu bywa określany mianem „płuc samochodu”, co świadczy o jego istotnej roli. Nierzadko jest on mylony z filtrem kabinowym.

Zarówno filtr kabinowy, jak i filtr powietrza mają za zadanie oczyścić powietrze, z tą różnicą, że filtr kabinowy oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza kabiny, czyli to powietrze, którym oddycha kierowca i pasażerowie. Jego zadaniem jest wyłapanie pyłków, alergenów oraz innych zanieczyszczeń. Filtr powietrza natomiast oczyszcza powietrze dostające się do silnika, które jest wykorzystane w procesie spalania. Czystość powietrza w silniku wpływa na jego pracę. Filtr powietrza montowany jest w układzie dolotowym silnika a filtr kabinowy w układzie wentylacji – wskazują specjaliści z Technikum Samochodowego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie.

Dzięki ułożeniu materiału w plisy, filtr powietrza zapewnia dużą powierzchnię filtrującą, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca pod maską pojazdu. Zróżnicowana gęstość włókien umożliwia selektywną separację cząstek oraz wydłuża okres eksploatacji każdego egzemplarza. Jego forma sprawia, że jest on odporny na wilgoć, duże wahania temperatury czy pulsację powietrza. Szczelna obudowa zapewnia natomiast jednostajny przepływ i ogranicza dostęp wilgoci

Rola filtra powietrza w samochodzie

Zadaniem wkładu filtrującego jest oczyszczanie powietrza, dostającego się do silnika przez układ dolotowy. Wyłapuje on różnego rodzaju zanieczyszczenia – głównie w postaci drobnych pyłów – które mogłyby negatywnie wpływać na pracę oraz żywotność jednostki napędowej.

Mechanik umieszcza filtr powietrza pod maską samochodu.Niskie opory ssania, odpowiednie przyspieszenie oraz właściwa moc napędu – wszystkie te cechy zależą od stanu filtru powietrza. (Fot. Wyważony Serwis)

Brudny filtr powietrza nie zabezpieczy silnika w wystarczający sposób, sprawiając, że niepożądane drobiny znajdą się między innymi w oleju czy pomiędzy pierścieniami tłokowymi. W samochodach wyposażonych w turbosprężarkę, mogą one również doprowadzić do szybszego zużycia jej łożysk.

Czysty filtr do powietrza wpływa natomiast na równomierną pracę motoru, ograniczając opory ssania. Ma duże znaczenie dla odpowiedniej mocy jednostki napędowej oraz przyspieszenia – istotnych zwłaszcza podczas manewru wyprzedzania. Minimalizuje także poziom hałasu oraz sprawia, że samochód zużywa mniejszą ilość paliwa, dzięki czemu jego bieżąca eksploatacja jest bardziej ekonomiczna.

Rodzaje filtrów powietrza

Filtry powietrza w samochodzie dzielimy według typu materiału filtrującego. W sprzedaży dostępne są dwie podstawowe wersje:

  • suche – wykonane z papieru (celulozowego lub poliestrowego), włókniny bądź bawełny, które najczęściej znajdują się w autach osobowych.
  • mokre – stosowane zazwyczaj w pojazdach sportowych oraz typu off-road, w których powietrze jest filtrowane m.in, przez włóknina nasączona olejem.

Dodatkowo filtry powietrza samochodowe są produkowane w różnych kształtach. Prócz najpopularniejszych, prostokątnych egzemplarzy, w swoim aucie możesz zastosować model stożkowy bądź grzybek. Jakie są różnice między nimi?

Filtr powietrza stożek

Niektórzy kierowcy, chcący zwiększyć moc swojego pojazdu, montują w nim filtr powietrza stożek. Pozwala on na zyskanie dodatkowych koni mechanicznych – w zależności od pojemności i konstrukcji silnika.

Zarazem w sytuacji, kiedy jest on niepoprawnie zamontowany, może pogarszać moment obrotowy i przepuszczać większą ilość zanieczyszczeń. Z tego względu jego wybór powinien być przemyślany, a montaż – przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów.

Zamontowany nowy filtr powietrza w aucie.Zdaniem fachowców każda modyfikacja elementów układu silnika powinna być przeprowadzana wyłącznie przez profesjonalistów. (Fot. Wyważony Serwis)

Filtr powietrza grzybek

W pojazdach z silnikiem wolnossącym lub turbodoładowanym można zamontować również filtr powietrza grzybek, efektywnie wyłapujący drobiny kurzu i pyłuDzięki dostarczaniu do jednostki napędowej większej ilości powietrza, umożliwia wzrost jej mocy oraz sprzyja ograniczeniu ilości zużywanego paliwa.

Budowa systemu filtracji powietrza w samochodzie 

System filtrujący powietrze dostarczane do jednostki napędowej składa się z kilku elementów. W pojazdach osobowych i dostawczych zazwyczaj znajduje się on pod maską, w komorze silnika. W jego początkowym odcinku umieszczony jest przewód rurowy z wlotem powietrza, prowadzący do obudowy. W jej wnętrzu znajduje się wkład, który – jak już zostało wspomniane – wykonywany z papieru, papieru z włókniną bądź samej włókniny z tworzywa sztucznego.

W sprzedaży znajdziesz także materiałowy filtr powietrza fabrycznie nasączony olejem, który cechuje się pięciokrotnie wyższą zdolnością pochłaniania pyłów, niż jego papierowy odpowiednik. Dalej umieszczono przewód wraz z przepływomierzem, czyli czujnikiem elektronicznym.

Dlaczego warto wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Systematyczne stosowanie nowego filtra powietrza do auta niesie za sobą długofalowe korzyści. Pozytywnie wpływa na kondycję jednostki napędowej, minimalizując ryzyko wystąpienia jej usterek i wydłużając żywotność silnika. Regularnie zmieniany wkład uniemożliwia przedostawanie się do wnętrza groźnych zanieczyszczeń, chroniąc przed spadkiem mocy i obniżeniem osiągów.

Źle oczyszczone powietrze dostające się do silnika powoduje jego szybsze zużywanie się. Tworząca się „pasta ścierna” z kurzu, drobinek piasku oraz innych zabrudzeń znaczącą przyspiesza procesy zużycia poprzez wzrost tarcia pomiędzy współpracującymi elementami. Dodatkowo w układzie dolotowym znajdują się urządzenia wpływające na prawidłową pracę silnika, takie jak przepustnica, przepływomierz powietrza czy silniczek obrotów biegu jałowego. Zabrudzenia mogą uszkodzić te elementy – mówią fachowcy.

Czysty filtr powietrza w samochodzie ogranicza także zużycie paliwa oraz przyczynia się do harmonijnej współpracy podzespołów pod maską, dzięki czemu jazda jest nie tylko bardziej komfortowa, ale również ekonomiczna. Z tego względu warto systematycznie go wymieniać, a od czasu do czasu dodatkowo kontrolować jego stan – między innymi w ramach przygotowania auta do dłuższej podróży.

Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Wymiana filtra powietrza to jeden z elementów okresowego przeglądu samochodu. Zależnie od modelu pojazdu, wymiana powinna mieć miejsce po przejechaniu 15-30 tysięcy kilometrów. Niemniej zazwyczaj robi się to częściej, przy okazji wymiany oleju silnikowego i filtru oleju. W autach intensywnie użytkowanych, wkład filtrujący warto wymienić co 10 000 km lub nawet mniej. Przy niewielkich przebiegach, wystarczające będzie zamontowanie nowego egzemplarza co 2-3 lata. Nie bez znaczenia będzie tutaj jakość wykonania samego elementu, która wpływa na żywotność, a w konsekwencji – okres pomiędzy kolejnymi wymianami.

infografika dotycząca wymiany filtru powietrza.

Jakie są objawy zużytego lub uszkodzonego filtra powietrza w samochodzie?

Zatkany filtr powietrza w aucie powoduje spadek mocy silnika, jego nierównomierną pracę oraz zwiększone zużycie paliwa. Te symptomy mogą pojawić się także w przypadku, gdy dojdzie do przerwania wkładu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba pamiętać o regularnej wymianie tego ważnego elementu. Nie warto czekać, aż objawy zapchanego filtra powietrza albo jego uszkodzenia, dadzą o sobie znać.

Zapchany filtr powietrza – objawy

Brak systematycznej wymiany nowych wkładów filtrujących może doprowadzić do znacznego nagromadzenia osadu, a w konsekwencji – zablokowania właściwego przepływu powietrza przez materiał. Objawy zatkanego lub zanieczyszczonego filtra powietrza to zwiększone spalanie, nierównomierna praca silnika czy problemy z jego uruchomieniem.

Z rury wydechowej może wydostawać się ciemny dym, a w kabinie pojazdu wyczuwalny będzie zapach paliwa. Możesz także zauważyć zapalenie się nowej kontrolki na desce rozdzielczej w pojeździe, sygnalizującej brudny filtr powietrza.

Wyobraźmy sobie oddychanie przez maseczkę. Oddycha się trudniej niż bez niej a co dopiero, gdy maseczka jest mocno zabrudzona. Podobnie jest z pracą silnika. Na 1 kg spalonego paliwa potrzeba kilkanaście kg powietrza. Jeżeli filtr jest mocno zabrudzony, to dławi przepływ tego powietrza. Silnik nie otrzymuje w odpowiednim czasie wystarczającej ilości powietrza, zatem proces spalania jest utrudniony. Następuje spadek mocy. Kierowca podświadomie wciska mocniej pedał przyspieszenia, chcąc to zniwelować, a to zwiększa zużycie paliwa.

Nieszczelny filtr powietrza – objawy

Czasami może zdarzyć się, że obudowa filtra jest dziurawa. W takiej sytuacji do silnika przedostaje się nieoczyszczone powietrze, a mieszanka paliwowa ulega rozrzedzeniu. Oznaki, które mogą wskazywać na taką usterkę, to wyraźny spadek mocy, nierówna praca jednostki napędowej na niskich obrotach oraz hałas podczas przyspieszania.

Jeżeli Twoje auto zostało fabrycznie wyposażone w turbosprężarkę, objawy nieszczelnego filtra powietrza to także dymienie na czarno z układu wydechowego i charakterystyczny gwizd turbiny. Pamiętaj jednak, że takie symptomy mogą również towarzyszyć awarii innych podzespołów.

Filtr powietrza zalany olejem

Kolejnym problemem, wywoływanym wadliwą pracą innych części jednostki napędowej, jest filtr powietrza zalany olejem. Takie zjawisko będzie związane z zapieczonymi pierścieniami tłokowymi, uszkodzonym separatorem oleju w odmie bądź usterką turbosprężarki.

Nawet niewielkie ślady tłustego osadu na obudowie bądź wkładzie filtrującym są sygnałem do zdiagnozowania przyczyny oraz dokonania niezbędnych napraw w obrębie silnika.

Mężczyzna montuje filtr powietrza w warsztacie samochodowym.Filtrowi powietrza może zaszkodzić m.in. zalanie olejem, uszkodzenie mechaniczne czy nagromadzenie się osadu. (Fot. Wyważony serwis)

Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza to wymienny element układu dolotowego. Oznacza to, że w określonych odstępach czasu możesz samodzielnie – lub z pomocą specjalisty – zastąpić go nowym egzemplarzem. Czynność ta jest wyjątkowo prosta i szybka; wystarczy, że masz nieco chęci i wolnego czasu. Jak wymienić filtr powietrza własnoręcznie?

Wymiana filtra powietrza krok po kroku

Aby założyć nowy filtr powietrza, zazwyczaj należy podążać za poniższymi wskazówkami:

  • zlokalizuj obudowę filtra pod maską – jest połączona z rurą dolotową powietrza;
  • zdemontuj górną pokrywę obudowy, odkręcając kilka śrub lub klipsów;
  • wymontuj zużyty filtr powietrza, zachowując ostrożność, aby nie wysypać obecnych w nim zanieczyszczeń do obudowy;
  • umieść w tym samym miejscu nowy wkład;
  • przykręć obudowę i upewnij się, że jest prawidłowo założona;

Uwaga! Powyższe informacje służą wyłącznie jako wskazówki – mogą różnić się w zależności od marki, modelu i wersji pojazdu. Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w stanie prawidłowo wymienić filtr powietrza, skorzystaj z usług specjalisty w profesjonalnym serwisie.

Jak długo trwa wymiana filtra powietrza?

Założenie nowego filtra powietrza zajmuje wprawionym osobom około kilkunastu minut. W bardziej skomplikowanych przypadkach – gdy obudowa znajduje się w trudniej dostępnym miejscu lub konieczne jest jej staranne wyczyszczenie, cała czynność może zająć więcej czasu. Planując ją, warto od razu zdecydować się na równoczesną wymianę innych filtrów w samochodzie. Choć cała usługa potrwa nieco dłużej, korzystnie wpłynie na ogólną sprawność pojazdu i komfort jego eksploatacji.

Koszty wymiany filtra powietrza

Ile kosztuje wymiana filtra powietrza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wpływ na ostateczną cenę ma między innymi rodzaj oraz jakość nowego wkładu czy czas, jaki specjalista spędzi na realizacji usługi. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja warsztatu czy jego typ.

Można przyjąć, że kwota do zapłacenia za samą robociznę wyniesie od 50 złotych w górę. Ile natomiast może kosztować filtr powietrza samochodowy? Cena w przypadku np. Audi A4 B6 wyniesie od 20 do 100 zł. Na podobną stawkę przygotuj się, planując wymianę filtra powietrza w Skodzie Fabii. Trzeba jednak zauważyć, że ogólny rozstrzał jest naprawdę duży. Ceny nowych wkładów zaczynają się od 10 zł za prosty, tradycyjny model i sięgają nawet 700 zł, jeśli to sportowe wersje o zwiększonej przepustowości.


Dowiedz się więcej na temat eksploatacji samochodu.


Dodatkowe informacje – o to pytają kierowcy!

Co oznacza kontrolka filtra powietrza?

Pojawienie się kontrolki filtra powietrza na desce rozdzielczej wskazuje na konieczność jak najszybszej wymiany wkładu.

Czym grozi jazda bez filtra powietrza?

Podróżowanie samochodem z wymontowanym filtrem powietrza może skutkować szybszym uszkodzeniem podzespołów w jednostce napędowej.

Czy filtr powietrza ma wpływ na odpalanie?

Brudny i zapchany filtr powietrza może utrudniać lub nawet uniemożliwiać uruchomienie silnika. Po jego wymianie powyższe objawy powinny ustąpić.