Zdawałoby się, że każdy kierowca wie, jak myć auto na myjni bezdotykowej, często robimy to jednak nieumiejętnie. Pośpiech, niedokładność oraz niewykorzystywanie wszystkich dostępnych programów to główne powody nieefektownego czyszczenia samochodu. Poniżej podajemy kilka informacji, które mogą Ci pomóc podczas kolejnej wizyty na myjni.

Mężczyzna myjący auto bezdotykowo.Myjnie bezdotykowe są dziś niezwykle popularne.Dlaczego wybieramy mycie auta na myjni bezdotykowej?

Warto na wstępie zadać sobie to pytanie i spróbować na nie odpowiedzieć. Automatyczne myjnie szczotkowe nie są dziś zbyt często spotykane. Zdecydowanie wolimy korzystać z odpowiedników bezdotykowych. W Polsce stale powstają kolejne obiekty tego typu. Dlaczego cieszą się one coraz większą popularnością?

Mycie auta na myjni bezdotykowej jest przede wszystkim znacznie tańsze niż korzystanie ze zautomatyzowanego wariantu szczotkowego. Nie jest to jednak jedyny argument przemawiający za wybraniem takiego rozwiązania. Należy pamiętać, że myjnie samoobsługowe są otwarte całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Możemy więc korzystać z nich o każdej porze dnia i nocy, wtedy kiedy najbardziej nam to odpowiada.

Myjnia bezdotykowa to również możliwość znacznie dokładniejszej kontroli całego procesu czyszczenia naszego samochodu. Tylko od nas zależy, co, w jaki sposób i jak szczegółowo chcemy umyć. Dodatkowo robimy to w stu procentach samodzielnie, więc nie musimy obawiać się oddawania swojego pojazdu w czyjeś ręce (nawet mechaniczne). Od początku do końca, wszystko mamy pod kontrolą.

Warto zaznaczyć, że obawy niektórych kierowców przed myjnią automatyczną nie są bezzasadne. Okazuje się bowiem, że w praktyce szczoty nie są tak dokładne jak mogłoby się zdawać, wystarczy drobne niedopatrzenie czujników, by zarysować lakier naszego auta. A w wyniku błędu komputera uszkodzony może zostać, chociażby jeden z elementów odstających od bryły samochodu, np. antena czy lusterko.

Samochód na myjni automatycznej.Myjnie szczotkowe to już coraz rzadszy widok.Jak korzystać z myjni bezdotykowej? – programy 

Najtrudniejszą rzeczą, która może początkowo być niejasna dla osoby niemającej obeznania z myjniami bezdotykowymi, jest wybór odpowiednich programów. Stacje wyposażone są w konkretne funkcje działające w określony sposób. W zależności od tego, z jakiej myjni skorzystamy, wybrane opcje mogą nieznacznie różnić się od siebie. Jednakże zdecydowana większość opiera się na podstawowym schemacie, który prezentuje się następująco:

Spłukiwanie auta → opryskiwanie felg 
mycie wysokim ciśnieniem → ponowne spłukiwanie

Spłukiwanie auta

Chociaż może się to wydawać oczywiste, że to właśnie od tej czynności powinniśmy zawsze zaczynać, wielu kierowców o tym zapomina. Płukanie jest konieczne, aby oczyścić samochód z przylegających do niego zanieczyszczeń i osadów, takich jak błoto czy piasek oraz zmiękczyć pozostały brud, który zostanie usunięty w późniejszych etapach.

Ważne jest, aby spłukiwanie auta robić starannie i bez pośpiechu, nawet przez kilka minut, jeśli to konieczne. Najlepiej do tego sprawdzi się woda demineralizowana. Ta najskuteczniej pozbędzie się wspominanych osadów z karoserii, a dodatkowo nie powoduje pojawiania się białych plam na lakierze.

Opryskiwanie felg

To drugi program, który wykorzystuje się w czasie obsługi myjni bezdotykowej i zgodnie z nazwą służy do oczyszczenia obręczy. Warto poświęcić na tę czynność ok. 5 minut, aby mieć pewność, że uporaliśmy się ze wszystkimi zabrudzeniami.

Uwaga: Jeżeli felgi Twojego auta zabezpieczono powłoką ceramiczną – pomiń ten etap! Detergenty mogą zaszkodzić obręczom. Z tego samego powodu należy również uważać, by myjąc felgi nie opryskać karoserii.

Mycie wysokim ciśnieniem

Zasadnicze oczyszczanie całej karoserii oraz okien. Zaleca się rozpocząć od dachu, przedniej szyby i maski, by następnie wyczyścić tył auta, a dopiero na samym końcu należy zająć się bokami i zderzakami. Jeżeli nasze felgi pokryto powłoką ceramiczną i ominęliśmy poprzedni program, możemy je teraz umyć wodą pod wysokim ciśnieniem.

Solidne mycie nadwozia zajmuje nawet 10 minut, zależnie od wprawy. Istotne jest, aby zrobić to dokładnie, tak aby na lakierze nie pozostawić trudnych potem do zlikwidowania smug. Na szczególną uwagę zasługują również miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia. Należą do nich fragmenty szyb, w które nie docierają wycieraczki, progi, nadkola i dół zderzaków.

Uwaga: Szczotka na myjni bezdotykowej (z aktywną pianą) to częsta alternatywa dla lancy z wodą pod wysokim ciśnieniem. Niestety włosie stanowi zagrożenie dla lakieru, dlatego nie rekomendujemy korzystania z niej.

Ponowne spłukiwanie

Po umyciu samochodu pod wysokim ciśnieniem należy jeszcze raz go opłukać, najlepiej wodą demineralizowaną. Robimy to od góry do dołu, tak, aby nie doprowadzić do pojawienia się zacieków. Najdokładniejszego spłukania zawsze wymagają miejsca, w których może gromadzić się piana, m.in. klamki, lusterka, czy tablica rejestracyjna.

Kiedy starannie spłuczemy detergenty, możemy opuścić zajmowane stanowisko, a następnie ręcznie doczyścić i wytrzeć samochód. Niektóre myjnie samoobsługowe wykorzystują w tym programie substancje hydrofobowe, dzięki którym auto schnie szybciej.

Ponowne spłukiwanie bywa nazywane czasem „nabłyszczaniem”, gdyż łączy w sobie te dwie funkcje. Niekiedy jednak nabłyszczacze na myjni bezdotykowej są przypisane do oddzielnego programu, który można zaaplikować po opłukaniu auta. Pozbycie się z nadwozia używanych we wcześniejszym etapie środków chemicznych jest konieczne, aby te nie wpłynęły negatywnie na karoserię.

Myjnia bezdotykowa – programy dodatkowe

Wiele punktów oferuje także uzupełniające, nie tak często używane przez kierowców funkcje. Warto zainteresować się szczególnie woskowaniem oraz czyszczeniem wnętrza auta.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pierwszy z wymienionych to całkiem skuteczny program. Umożliwia on zakonserwowanie lakieru samochodowego. Auto po nim nie będzie tak dobrze chronione, ani tak lśniące, jak po woskowaniu ręcznym, ale lepsza choćby krótkotrwała ochrona niż żadna.

Drugą dodatkową usługą, z której można skorzystać, jest czyszczenie wnętrza. Najlepiej do tego nadają się odkurzacze parowe, które nie tylko pomogą w wysprzątaniu samochodu, ale również w jego dezynfekcji. Urządzenie skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy oraz, co bardzo istotne, jest bezpieczne dla tapicerki i elektroniki zamontowanej w aucie.

Podczas korzystania z lancy wodnej należy zachować szczególną ostrożność.Obsługa myjni bezdotykowej – najczęstsze błędy

Znajomość programów, których można używać podczas mycia auta na myjni bezdotykowej to klucz do sukcesu. Powinno się jednak zwracać uwagę na sposób, w jaki je wykorzystujemy. Najwięcej błędów można popełnić, myjąc pod wysokim ciśnieniem. Obsługa służącej do tego lancy wodnej wymaga nieco praktyki. Przede wszystkim koniecznie trzeba pamiętać, by trzymać ją około 30-50 cm od karoserii i nie kierować strumienia wody punktowo, ani prostopadle do pojazdu. Niestosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować uszkodzeniem lakieru.

Ponadto w fazie mycia zasadniczego samochód powinno się czyścić go od góry do dołu na tzw. zakładkę, aby nie dopuścić do powstania smug. Jednocześnie należy również uważać, aby spływająca piana nie wytworzyła zacieków.

Prawdopodobnie w wyniku pośpiechu, wiele błędów popełnianych jest również, gdy skończymy obsługiwać myjnię bezdotykową. Kierowcom zdarza się nie osuszać lakieru po całym procesie czyszczenia. Skutkuje to tym, że do mokrej karoserii momentalnie przykleja się kurz i brud. Nie powinno się także wycierać lakieru (co innego szyby i felgi) zwykłym ręcznikiem lub innymi nieprzystosowanymi do tego celu akcesoriami. Najgorsze jest agresywne tarcie np. by pozbyć się brudu z niedoczyszczonego miejsca, tego typu czynność prowadzi do zniszczenia lakieru.

Elegancki strój nie sprzyja korzystaniu z myjni samoobsługowej.
Trafniejszym wyborem może okazać się wariant automatyczny.
Wady myjni bezdotykowej

Konieczność rygorystycznego przestrzegania wymienionych zaleceń unaocznia największe wady mycia auta na myjni bezdotykowej. Pozostawienie czyszczenia samochodu całkowicie w naszych rękach może doprowadzić do katastrofy jeśli będziemy nieuważni czy nieostrożni. Znacznie łatwiej o uszkodzenie nadwozia, lusterek czy któregoś z elementów kół podczas korzystania z myjni samoobsługowej niż automatycznej. Trzeba wiedzieć, że ciśnienie wody wydobywającej się z lancy do mycia sięga nawet 100 barów. To wystarczająca moc, aby przeciąć człowiekowi skórę, dlatego tak ważna jest ostrożność.

Dodatkowo konieczność samodzielnego czyszczenia auta może sama w sobie nie przypaść wszystkim do gustu. I to z różnych powodów. Podczas obsługi myjni bezdotykowej łatwo się pobrudzić czy ochlapać, co może być kłopotliwe jeżeli nie mamy możliwości przebrania się, a wymaga się od nas eleganckiego ubrania. Dokładne wyczyszczenie samochodu w ten sposób zajmuje także więcej czasu niż skorzystanie z myjni automatycznej. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę długie kolejki do stanowisk samoobsługowych, które nie są przecież rzadkim widokiem w Polsce.

Kobieta wycierająca szybę auta.Lepiej przetrzeć szyby już po opuszczeniu myjni, aby za długo nie blokować stanowiska.Pamiętaj o innych!

Wspomnieliśmy o sporej popularności tego typu obiektów, warto więc na koniec zaapelować do kierowców, aby podczas korzystania z myjni bezdotykowych mieli na uwadze także innych klientów. Każdy ma prawo czyścić auto tak długo, jak potrzebuje, jednak dobrze starać się robić to sprawnie. Miej zawczasu przygotowane pieniądze i bądź zdecydowany co do programów, które będziesz wykorzystywać. Z kolei po skończonym czyszczeniu możliwie jak najszybciej opuść stanowisko i zrób miejsce kolejnemu kierowcy. Osuszyć i przetrzeć pojazd możemy ze spokojem obok, nie ma sensu blokować całej myjni. Pamiętając o tych kilku dobrych zwyczajach, znacznie ułatwimy życie sobie i innym.