Misją niemieckiego automobilklubu ADAC jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, również poprzez rekomendowanie produktów najlepszej jakości. Organizacja co roku testuje opony w popularnych rozmiarach, wskazując te modele, które odpowiadają najwyższym standardom. Tym razem pod lupę wzięto ogumienie zimowe 14-cali w rozmiarze 175/65 R14 T. 

Przez ponad 100 lat organizacja pracowała na zaufanie kierowców oraz na renomę w branży motoryzacyjnej. Obecnie ADAC liczy ponad 20 milionów członków, a prowadzone przez zrzeszenie badania powszechnie uznaje się za najbardziej miarodajne i weryfikujące marketingowe obietnice producentów.

ADAC to jedna z najabrdziej prestiżowych organizacji motoryzacyjnych na świecie

ADAC to jedna z najbardziej prestiżowych organizacji motoryzacyjnych na świecie

Test opon w rozmiarze 175/65 R14 powinien zainteresować posiadaczy kompaktowych aut osobowych, takich jak m.in. Honda Civic, VW Golf, VW Polo, Opel Astra, Corsa, Peugeot 206 czy Ford Fiesta. Tego typu samochody najczęściej służą całym rodzinom, dlatego ich posiadacze ze szczególną dbałością powinni podejść do zakupu nowych zimówek.

Pamiętaj, że wybór rozmiaru ogumienia uzależniony jest nie tylko od modelu samochodu, ale i takich czynników jak m.in. rok produkcji czy pojemność silnika. Wybór ułatwi Ci przygotowany przez naszych specjalistów konfigurator.

Najlepsze opony na nadchodzący sezon zimowy

W tegorocznym badaniu udział wzięło 12 modeli w rozmiarze 175/65 R14. Wśród nich znajdują się przedstawiciele:

Podstawowym warunkiem udziału w teście było posiadanie minimalnej noty „C” w europejskim systemie etykietowania, w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni. Zastosowanie tego kryterium pozwalało skupić się tych produktach, które rzeczywiście mogą ubiegać się o miano najlepszych.

Zimówki muszą radzić sobie w ekstremalnych warunkach

Zimówki muszą radzić sobie w ekstremalnych warunkach

W skład konsorcjum, wybierającego testowane modele oraz decydującego o metodologii, weszli przedstawiciele organizacji motoryzacyjnych oraz instytucji chroniących prawa konsumentów. Nie było pośród nich producentów.

Opony analizowano pod kątem jazdy na suchej, mokrej, ośnieżonej oraz oblodzonej nawierzchni, generowanego hałasu i komfortu jazdy, a także ekonomii i żywotności. W każdej kategorii przyznawane były oceny w skali od 1 do 5, gdzie im niższa nota – tym lepiej.

ADAC klasyfikuje ogumienie jako bardzo dobre, dobre, zadowalające, dostateczne lub niedostateczne.

Miejsce

Model

Nota 

1.

Continental WinterContact TS860

dobra (gut)

2.

Dunlop Winter Response 2

dobra (gut)

3.

Firestone Winterhawk 3

zadowalająca (befriedigend)

4.

Nokian WR D4

zadowalająca (befriedigend)

5.

Goodyear Ultra Grip 9

zadowalająca (befriedigend)

6.

Dębica Frigo 2

zadowalająca (befriedigend)

7.

Esa+Tecar Super Grip 9

zadowalająca (befriedigend)

8.

Sava Eskimo S3+

zadowalająca (befriedigend)

9.

Vredestein Snowtrac 5

zadowalająca (befriedigend)

10.

Pirelli Cinturato Winter

zadowalająca (befriedigend)

11.

Semperit Master-Grip 2

dostateczna (ausreichend)

12.

Nankang Snow SW-3
 

niedostateczna (mangelhaft)

autor: ADAC,  źródło: www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/175-65-r14t/

W tegorocznym zestawieniu dwa modele uznane zostały za dobre i aż osiem za zadowalające. W historii testów ADAC jeszcze żaden produkt nie otrzymał opinii bardzo dobrej – ta zarezerwowana jest dla innowacyjnych rozwiązań z przyszłości. Aktualnie najwyżej ocenione ogumienie można uznać za jedno z najlepszych, dostępnych na rynku.

Król Continental

Continental wypuszczając następcę modelu WinterContact TS850 – jednej z najlepiej ocenianych opon w historii koncernu, zapowiadał, że inżynierom udało się stworzyć coś jeszcze lepszego. Na razie wszystko wskazuje na to, że Continental WinterContact TS860 jest co najmniej tak samo dobry, jak poprzednik.

Opona od 2016 roku weryfikowana jest przez prestiżowe organizacje motoryzacyjne, które niezmiennie umieszczają ją na najwyższych stopniach podium. Na 18 przeprowadzonych testów modelu w różnych rozmiarach, aż 17 razy zajął on pierwsze miejsce i tylko raz pojawił się na pozycji niższej o oczko.

Ogumienie Continental TS860 doceniane jest nie tylko przez ekspertów, ale i przez 99% naszych klientów, którzy po zakupie stwierdzili, że poleciliby je innym kierowcom. Nie dziwi więc fakt, że w prestiżowym teście niemieckiego automobilklubu zaszczytne pierwsze miejsce przypadło właśnie tej oponie.

Według specjalistów ADAC jest to niezwykle zrównoważony model, który sprawdza się na każdej nawierzchni. Bezkonkurencyjny okazał się w jeździe po śniegu (nota 1.8). Za wysokie osiągi odpowiadają rowki 3D na całej powierzchni bieżnika oraz optymalna mieszanka Cool Chili z dużą ilością krzemionki w składzie.

Ocena bardzo dobra dla Goodyeara!

Chociaż opona Goodyer Ultra Grip 9 znalazła się dopiero na piątym miejscu w rankingu ADAC, zdecydowanie wyróżniła się w kategorii trwałości. Jako jedyna spośród testowanych modeli otrzymała notę bardzo dobrą, rzadko przyznawaną za poszczególne parametry.

Doskonały Dunlop

Na drugim miejscu znalazł się uznany przez ekspertów z Niemiec za dobry Dunlop Winter Response 2. Podczas testów ogumienie osiągnęło jedynie minimalnie gorsze noty niż zwycięski Continental. Wyjątkiem są kryteria komfortu jazdy i emisji hałasu, w których amerykańska propozycja okazała się lepsza, pomimo niższej pozycji w ogólnej klasyfikacji.

W tym roku ADAC wyróżnił Dunlopa w rozmiarze 175/65 R14 w kategorii jazdy na mokrej (nota 2.4) i suchej nawierzchni (nota 1.8), co jest ogromnym osiągnięciem. Tajemnica sukcesu tkwi w kierunkowym bieżniku z licznymi lamelami ułożonymi pod kątem 45 stopni, znakomicie odprowadzającymi wodę.

Pozytywne opinie specjalistów w tym przypadku pokrywają się z opiniami klientów Oponeo, którzy okrzyknęli ten model mianem rewelacyjnego.

Kup Dunlop Winter Response 2 w rozmiarze 175/65 R14 

Zadowalające też znaczy dobre!

Aż 8 testowanych opon ADAC uznał za zadowalające. Choć w ogólnej ocenie odbiegają one od propozycji Continentala i Dunlopa, to wciąż są warte uwagi. Dobór ogumienia powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak pozostałe modele radziły sobie z różnymi nawierzchniami lub jak są trwałe.

Dowodem na to jest opona Firestone Winterhawk 3, która zamyka podium z notą „zadowalająca”. Amerykańska produkcja, tym razem ze średniej półki cenowej, w porównaniu do dwóch pierwszych miejsc w rankingu, zapewnia zdecydowanie większy komfort i generuje mniejszy hałas (3.3). Okazała się także najbardziej efektywna podczas jazdy na suchej nawierzchni (nota 2.0).

Najlepsze modele w poszczególnych kategoriach*

Kategoria

Najlepsze modele

Nota

Sucha nawierzchnia

Firestone Winterhawk 3

Continental WinterContact TS860

Vredestein Snowtrac 5

2.0

2.3

2.3

Mokra nawierzchnia

Continental WinterContact TS860

Dunlop Winter Response 2

Goodyear UltraGrip 9

1.7

1.8

2.2

Ośnieżona nawierzchnia

Continental WinterContact TS860

Dunlop Winter Response 2

Semperit Master-Grip 2

1.8

1.9

2.0

Oblodzona nawierzchnia

Continental WinterContact TS860

Dunlop Winter Response 2

Firestone Winterhawk 3

2,5

2,5

2,5

Hałas / komfort

Pirelli Cinturato Winter

Firestone Winterhawk 3

Vredestein Sportrac 5

3.2

3.3

3.3

Oszczędność paliwa

Esa+Tecar Super Grip 9

Dunlop Winter Response 2

Firestone Winterhawk 3

1.6

1.7

1.8

Żywotność

Goodyear UltraGrip 9 

Continental WinterContact TS860

Dunlop Winter Response 2

1.5

2.0

2.0

*Im niższa nota, tym lepszy wynik

autor: ADAC,  źródło: www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/175-65-r14t

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe opony

ADAC nie bez przyczyny regularnie bada jakość dostępnego na rynku ogumienia. Odpowiednie dobrane jest podstawą bezpiecznej jazdy, zwłaszcza zimą. Na wybór idealnego dla siebie modelu warto więc poświęcić nieco czasu.

Po zdecydowaniu, jaki rozmiar opony pasuje do Twojego samochodu, zasięgnij opinii zarówno ekspertów – takich jak niemiecki automobilklub, jak również innych kierowców. Pomogą Ci w tym przygotowane przez nas rankingi, oparte na ocenach i poleceniach kupujących na Oponeo. Nasi klienci mieli okazje wypróbować koła w wielu różnych, czasem wręcz ekstremalnych sytuacjach i postanowili podzielić się swoimi spostrzeżeniami również z innymi. Przy wyborze może też pomóc nasza porównywarka opon, dzięki której porównasz parametry interesujących Cię modeli i wybierzesz odpowiednie ogumienie do swojego auta.

Ogumienie dostosowane do Twoich potrzeb pozwoli Ci wybrnąć z każdej sytuacji

Ogumienie dostosowane do Twoich potrzeb pozwoli Ci wybrnąć z każdej sytuacji

Zwróć też uwagę na aspekty związane z Twoimi indywidualnymi upodobaniami. Jeżeli posiadasz większy budżet lub pokonujesz duże odległości w ciągu roku, sprawdź ofertę klasy premium. W sytuacji, w której chcesz nieco zaoszczędzić, ale wciąż zależy Ci na najlepszych osiągach, przejrzyj modele klasy średniej i ekonomicznej. Nie masz czasu na wymianę opon co sezon? Ogumienie całoroczne może Cię zainteresować.

Bardzo istotną, techniczną kwestią jest dobór odpowiedniego bieżnika, dopasowanego do Twojego stylu jazdy. W zimówkach najczęściej stosuje się rzeźbę kierunkową i asymetryczną. W tym roku pośród najlepszych opon w rozmiarze 175/65 R14 znalazła się tylko ta pierwsza, charakteryzująca się kształtem litery V. Bardzo dobrze odprowadza ona wodę i doskonale reagują na przyspieszenie. Druga opcja natomiast uchodzi za bardziej komfortową i stabilną, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów.

Tylko od Ciebie zależy jakie ogumienie wybierzesz. Pamiętaj jednak, że dbając o swoje bezpieczeństwo na drodze, dbasz również o innych.