Ogumienie z segmentu budżetowego jest bardzo chętnie wybierane przez kierowców, czemu nie należy się dziwić. Największą jego zaletą – o czym często przeczytać można w opiniach klientów Oponeo, jest połączenie dobrych parametrów, zapewniających bezpieczne podróżowanie, oraz niskiej ceny. Jak wybrać najlepsze opony ekonomiczne? Przygotowaliśmy małą podpowiedź.

Opony klasy ekonomicznej cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców.Opony klasy ekonomicznej cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców.

Na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli, na pierwszy rzut oka różniących się od siebie jedynie detalami, przez co niełatwo jest zdecydować się na konkretny. Dlatego, kiedy już znamy właściwy rozmiar opon, warto zastanowić się, czego oczekujemy – bo właśnie te drobne różnice w budowiebieżniku lub mieszance będą wpływały na nasze późniejsze zadowolenie. To one też decydują czy dane ogumienie klasyfikowane jest w segmencie budżetowym, średnim albo premium. Co do zasady im bardziej zaawansowane technologie, tym lepsze parametry i wyższy segment.

Opony budżetowe projektowane są przede wszystkim dla osób, które na co dzień nie pokonują dalekich dystansów, rzadziej dociskają pedał gazu do samej podłogi, a pod maskami ich samochodów nie ma ponadprzeciętnej liczby koni. Jest to więc rozwiązanie w sam raz do spokojnej jazdy po mieście, gdzie ryzyko nagłego hamowania lub dynamicznych manewrów nie jest wysokie. Choć i w tym segmencie znaleźć można przykłady pokazujące, że producenci mają duże ambicje i potrafią wiele zaoferować.

Aby poszukiwania nowego kompletu ogumienia do samochodu osobowego były nieco łatwiejsze, prezentujemy najchętniej kupowane i doskonale oceniane przez naszych klientów letnie opony klasy ekonomicznej od ośmiu najczęściej wybieranych przez nich marek.

Barum Bravuris 5HM

Barum Bravuris 5HM to przykład tego, że opona budżetowa może nie tylko kosztować stosunkowo mało, ale i zapewniać oszczędności podczas samego użytkowania. 

„High Mileage” to dwa słowa klucze, które wskazują na zastosowaną w modelu mieszankę gumową. Ma ona wpływać na większą wytrzymałość opon – te lepiej pracują z nawierzchnią oraz nie przegrzewają się, dlatego też są odporne na deformacje. Jaka z tego korzyść? Wymiana kompletu na nowy nastąpi później, a kolejna inwestycja będzie odroczona w czasie.

Wpierany przez grupę Continental europejski producent nie zapomniał też o osiągach, takich jak chociażby pewne prowadzenie pojazdu. Konstrukcja barków oraz trzy centralne umiejscowione żebra wpływają na jego precyzję.

Dębica Presto UHP 2

Opony Ultra High Performance w segmencie budżetowym to z kolei najlepszy dowód na to, że producenci nie spoczywają na laurach i chcą konkurować z markami wyższej klasy. Dębica Presto UHP 2 to propozycja od polskiego producenta, wspieranego przez koncern Goodyeara. Co oferuje?

Model powinien spełnić oczekiwania kierowców, którzy podczas sezonowej wymiany nie chcą sięgać za głęboko do portfela, a mają mocniejsze auto lub preferują dynamiczną jazdę. Przy takim stylu podróżowania wsparcie niezawodnego ogumienia jest niezwykle ważne. Asymetryczny bieżnik sprawdza się dobrze zarówno podczas jazdy na wprost, jak i szybko pokonywanych zakrętów. Auto prowadzi się pewnie dzięki wzmocnionej konstrukcji opony, a optymalny układ rowków sprawnie usuwa wodę spod kół, dlatego trudniej stracić przyczepność przy niesprzyjającej aurze.

Firemax FM601

Zrównoważone osiągi, jakie opony ekonomiczne mogą zaoferować, na pewno znajdują się na listach „cech idealnego ogumienia” wielu kierowców. 

Firemax FM601 wykorzystuje potencjał asymetrycznego bieżnika oraz licznych lameli, aby jazda była komfortowa i bezpieczna przy zmiennej dynamice. Kluczowe jest tu połączenie stabilnego pokonywania zakrętów, na które w tym przypadku wpływa budowa barków, z przyczepnością podczas jazdy na wprost, wspomaganą przez dwa centralne żebra.

Ogumienie na lato musi być także wszechstronne. Aby można było dopisać to do listy cech FM601, producent zadbał, by model ten radził sobie zarówno z nagrzanym asfaltem, jak i mokrymi po deszczu drogami. W efekcie masz kontrolę nad pojazdem nawet, gdy pogoda temu nie sprzyja.

Imperial Ecosport 2

Kolejne opony klasy ekonomicznej, które mają oferować coś więcej niż bezpieczeństwo przy spokojnej jeździe to Imperial Ecosport 2. 

Nie bez przyczyny ponownie mamy tu do czynienia z asymetryczną rzeźbą bieżnika. Ta bowiem świetnie nadaje się dla kierowców z nieco cięższą nogą. Przy większej prędkości warty docenienia jest także dość niski generowany hałas zewnętrzny, dzięki któremu spokojnie posłuchasz w aucie radia, bez rozkręcania go do maksimum.

Nie zapomniano też o dostosowaniu ogumienia do zmiennych warunków pogodowych. Szerokie bloki oraz rowki dające ujście zalegającej pod kołem wodzie to przepis na dobrą przyczepność, gdy w trasie zaskoczą nas silne opady deszczu.

Kormoran Road Performance

Kolejna polska marka, o której nie można nie wspomnieć, gdy omawiamy opony budżetowe to Kormoran, działający pod skrzydłami Michelin

Model Road Performance to specjalista w swojej klasie od walki z aquaplaningiem, umiejącym sprowadzić kłopoty nawet na najbardziej doświadczonych kierowców. Naprawdę głębokie nacięcia bieżnika efektywnie usuwają wodę, odprowadzając ją ze środka na zewnątrz opony. Oddziałuje to na krótszą drogę hamowania i większą kontrolę nad pojazdem. W końcu lato to nie tylko upalne dni, ale niespodziewane ulewy i burze, na które trzeba być przygotowanym.

Co w takim razie z suchą nawierzchnią? Z myślą o niej zastosowano odporną na ścieranie w wysokich temperaturach mieszankę gumową. Również usztywniono i dopracowano barki, aby trakcja podczas manewrów trwała nieprzerwanie.

Neolin NeoSport

Czy sport w nazwie opony coś zmienia? Jeżeli mówimy o propozycji od marki Neolin to z pewnością tak! Neolin NeoSport wykorzystuje kilka ciekawych rozwiązań, które sprawdzają się przy dynamicznej jeździe. 

Jednym z nich jest konstrukcja z podwójnym, nylonowym opasaniem. Służy to ograniczeniu gromadzeniu się ciepła, które powstaje w nadmiarze, kiedy na liczniku pojawiają się wyższe wartości. Dzięki temu ogumienie nie traci właściwości i nie ściera się zbyt szybko. Na upały jak znalazł! 

Poza tym trzeba wspomnieć, że rzeźba bieżnika o skomplikowanym wyglądzie nie tylko prezentuje się efektownie, ale i pełni wiele funkcji. Jedną z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa, gdy pogoda ulegnie pogorszeniu.

Nexen N'Blue HD Plus

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo – jego zapewnienie to podstawowe zadanie każdej opony budżetowej czy premium. 

Jak wywiązuje się z tego Nexen N'Blue HD Plus ? Chyba całkiem nieźle biorąc pod uwagę opinie klientów Oponeo oraz wyniki testów przeprowadzanych przez różne organizacje.

Model cechuje się zrównoważonymi osiągami w zakresie jazdy po suchej i mokrej nawierzchni. Żebra obwodowe i masywne barki zapewniają dobre prowadzenie w różnych warunkach. Natomiast mieszanka gumowa oraz system rowków chronią przed utratą przyczepności, gdy drogę pokrywa warstwa wody. Dodatkowo zoptymalizowany karkas zwiększa wytrzymałość modelu na uszkodzenia i deformacje.

Zeetex ZT1000

Na koniec została wyjątkowo lubiana przez kierowców opona klasy ekonomicznej – Zeetex ZT1000. 

Jej ogromnym atutem jest komfort jazdy, jaki zapewnia, zwłaszcza pod względem generowanego hałasu, który nie jest zbyt uciążliwy. Żadna podróż, której towarzyszy głośny szum w kabinie, nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Na tym jednak nie koniec zalet.

Auto wyposażone w ten model pewnie sunie po suchej drodze, zachowując trakcję. Nie zmienia się to nawet przy ostrych zakrętach. Wspomniany już kilkukrotnie asymetryczny bieżnik robi robotę! Na mokrej nawierzchni również nie powinno być problemów z utrzymaniem toru jazdy, o czym świadczą widoczne na pierwszy rzut oka szerokie rowki odprowadzające płyny i zanieczyszczenia.