Opony ekonomicznie nieprzerwanie kuszą kierowców swoimi przystępnymi cenami, nie zawsze idącymi w parze z faktyczną jakością. Zwłaszcza w przypadku mniej znanych marek. Nie oznacza to jednak, że modele z najniższego segmentu cenowego nie stanowią ciekawej alternatywy dla droższych kompletów z klasy średniej czy premium. Warto jednak zaufać sprawdzonym producentom, z których wyrobów na co dzień korzystają kierowcy w naszym kraju. Rekomendowane przez naszych klientów opony znajdziesz w przygotowanym rankingu!

Opony ekonomiczne w mieście.Opony ekonomiczne polecane są przede wszystkim do spokojniejszej jazdy i umiarkowanego klimatu.
Liczba dostępnych modeli na rynku może przyprawić o prawdziwy zakupowy zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli chcemy wybrać ogumienie ekonomiczne, które poza atrakcyjną ceną będzie oferowało także satysfakcjonujące osiągi. Segment budżetowy obfituje w naprawdę wiele marek, mniej lub bardziej znanych, a dla nieobeznanego kierowcy wszystkie oferowane przez nie produkty, mogą się wydawać bardzo podobne. I nic w tym dziwnego, zazwyczaj o skuteczności danej opony decydują niuanse, takie jak optymalizacja wzoru bieżnika czy dobór odpowiedniej mieszanki gumowej.

Sprawdź naszą ofertę na tanie opony

Z myślą o takich dylematach stworzyliśmy nasz ranking najlepszych opon letnich z klasy ekonomicznej. Skorzystaliśmy w tym celu z opinii wystawianych przez naszych klientów, którzy na co dzień użytkują takie modele. Przekonajmy się, które z nich zasłużyły na wyróżnienie.

Najlepsze opony ekonomiczne 2021 zdaniem naszych klientów:

ModelŚrednia ocena
Dębica Presto HP5,35
Firemax FM6015,35
Dębica Presto HP25,30
Zeetex ZT10005,25
Laufenn S Fit EQ5,20

*Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brane były wyłącznie opony, który uzyskały określoną liczbę wystawionych opinii w okresie między 01.01.2020 a 31.12.2020. Uśredniona ocena uwzględnia tylko opinie z powyższego okresu, dane mogą nie pokrywać się z obecnie widocznymi na naszej stronie. Oceny przyznawane są na bazie kwestionariuszy otrzymywanych od klientów, w których oceniali parametry opon w skali od 1 do 6 (gdzie 6,0 to najwyższa możliwa nota).

Dębica Presto HP

Najwyżej ocenianą oponą przez naszych klientów okazała się propozycja od polskiej marki – Dębica Presto HP. Pomimo kilku dobrych sezonów od debiutu na motoryzacyjnym rynku, model wciąż przyciąga nowych kierowców, oferując stabilne osiągi i trwałość. Wynikają one przede wszystkim z solidnego wykonania i dobrej jakości surowców, za które poświadcza sama renoma marki.


Presto HP to rozwiązanie przede wszystkim dla kierowców, którzy czerpią dużą satysfakcję z dynamicznej jazdy przy wyższych prędkościach. Stąd też pochodzi człon nazwy HP (High Performance – wysokie osiągi).


Kierunkowy bieżnik o szerokiej, rozbudowanej strefie centralnej pozwala zachować przyczepność w trakcie ostrzejszych manewrów, a przy tym zawsze oferuje optymalny obszar kontaktu z nawierzchnią. Falowane kanały obwodowe doskonale radzą sobie z odprowadzaniem wody, dzięki czemu nie musisz obawiać się o utratę kontroli nad autem w deszczowych warunkach.

Dębica Presto HP 2

Ze względu na zbliżone oceny wystawiane przez naszych klientów, zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu obie generacje opon Presto HP.

Druga odsłona tego popularnego modelu uplasowała się na najniższym stopniu podium. Jej projekt ponownie rozwija przede wszystkim elementy związane z przyczepnością przy większych prędkościach i bardziej dynamicznym stylem jazdy.

Tym razem postawiono na bieżnik asymetryczny o dwóch odmiennych strefach wzoru:

  • Pierwsza posiada masywne bloki o szerokim obszarze kontaktu z nawierzchnią, które odpowiadają za stabilizację jazdy i odpowiednią sztywność przy wysokich temperaturach,

  • Druga, bardziej rozbudowana część, ma za zadanie radzić sobie z odpowiadaniem wody na mokrej nawierzchni, chroniąc przed zjawiskiem aquaplaningu.


Obie opony z linii Presto HP stanowią idealny kompromis między jakością, w tym zastosowanymi technologiami i materiałami, a ceną. Jest to świetne rozwiązanie dla kierowców poszukujących ekonomicznych modeli o bardziej sportowej charakterystyce. Z pewnością niemały udział w sukcesach Dębicy ma amerykański koncern Goodyear, który od wielu lat zapewnia wsparcie technologiczne i dystrybucyjne dla polskiej marki.

Zobacz obie generacje opon Dębica Presto HP:


Firemax FM601

Firemax FM601 to opona, która udowadnia, że produktów dalekowschodnich od mniej znanych marek nie zawsze należy się wystrzegać. Nasi klienci wystawiają modelowi wysokie oceny, doceniając przede wszystkim stosunek ceny do jakości wykonania, ale także zrównoważone osiągi.


Znajdujący się na drugim miejscu naszego zestawienia model FM601 wykorzystuje w pełni potencjał asymetrycznego bieżnika oraz licznych lameli, sprawiając że jazda jest komfortowa i bezpieczna przy zmiennej dynamice.


Kluczowe jest tu połączenie stabilnego zachowania opon na zakrętach, za które w tym przypadku odpowiadają barki, z przyczepnością podczas jazdy na wprost, wspomaganą przez dwa centralne żebra. W efekcie masz kontrolę nad pojazdem, niezależnie dokąd akurat prowadzi Cię drogą.

Zobacz opony letnie Firemax FM601:


Zeetex ZT1000

Tuż za podium naszego zestawienia znalazł się model niezwykle chętnie wybierany przez naszych klientów – czyli Zeetex ZT1000.

Kierowcy przede wszystkim zwracają uwagę na kulturę pracy tych opon. Pomimo swoich ekonomicznych korzeni, ZT1000 toczy się cicho, nie generując nadmiernego hałasu podczas jazdy. To niezwykle istotne dla komfortu podróżowania, w końcu nieustanny szum w kabinie potrafi zepsuć każdą samochodową wycieczkę. Na tym jednak nie koniec zalet.

Producent ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie zapomniał także o kwestii parametrów jezdnych. Dlatego wyposażono oponę w nowoczesny bieżnik asymetryczny, który sprawia, że samochód zachowywać będzie się stabilnie, niezależnie od warunków panujących na drodze. Docenisz go zwłaszcza na mokrej nawierzchni – na pierwszy rzut oka zauważyć można szerokie rowki odprowadzające wodę i zanieczyszczenia, które zapobiegną niejednemu niekontrolowanemu poślizgowi.

Zeetex jako marka stara się równoważyć niską cenę z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, zaczerpniętymi od modeli z wyższych klas. Dlatego tak chętnie wybierana jest ona przez kierowców o ograniczonym budżecie, poszukujących dobrych osiągów w sezonie letnim.

Laufenn S Fit EQ

Na ostatnim miejscu rankingu ulokował się model od producenta goszczącego na światowych rynkach od stosunkowo niedawna. Marka Laufenn, posiada jednak bogate zaplecze technologiczne, a także wsparcie projektanckie od jednej z ikonicznych firm dla branży – południowokoreańskiego koncernu Hankook Tire.

Model Laufenn S Fit EQ to propozycja dla kierowców poszukujących wszechstronnych opon, które sprawdzą się przy każdym stylu jazdy. To świetny wybór z segmentu ekonomiczne zarówno do umiarkowanej jazdy, jak i dla tych, którzy wolą dynamiczniej pokonywać kolejne kilometry. Wszystko za sprawą asymetrycznego bieżnika – z jednej strony zapewnia on stabilność i panowanie nad samochodem przy wysokich prędkościach, z drugiej zaś gwarantuje odpowiedni drenaż wody i mniejsze opory toczenia.

Laufenn S Fit EQ to opony, które sprawdzą się podczas codziennej jazdy w zróżnicowanych warunkach. Ich zakup jest opłacalną inwestycją, która zwracać się będzie przez cały okres eksploatacji.

Opony klasy ekonomicznej cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców.Opony klasy ekonomicznej cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców.

Na co zwrócić uwagę wybierając letnie opony klasy ekonomicznej?

Sezon letni to okres wyższych temperatur, ale także częstych i trudnych do przewidzenia opadów deszczu. Dlatego odpowiednie opony na ten okres powinny charakteryzować się przede wszystkim bieżnikiem, który radzi sobie odprowadzaniem wody. Do samochodów osobowych najlepiej sprawdzą się wzory asymetryczne i kierunkowe, które płynnie dostosowują się do preferowanego przez kierowcę stylu jazdy.

Bieżniki letnie zazwyczaj cechuje także mniejsze skomplikowanie wzoru niż w przypadku zimowych. Poszczególne klocki są masywniejsze, stosuje się także mniej lameli i krawędzi. Wszystko w celu zwiększenia obszaru kontaktu opony z nawierzchnią, co jest kluczowe dla utrzymania przyczepności – zwłaszcza przy bardziej dynamicznej jeździe.

Bardzo ważnym elementem każdej opony jest mieszanka gumowa, czyli materiał, z którego jest ona wykonana. W oponach letnich ma ona przede wszystkim odpowiadać za sztywność oraz wytrzymałość – kluczowe dla ogumienia użytkowanego przy wysokich temperaturach.