Opony ekonomicznie nieprzerwanie cieszą się zainteresowaniem wśród kierowców. Przystępna cena jest głównym argumentem przemawiającym za ich wyborem, a ta wcale nie warunkuje złej jakości. Modele plasujące się w najniższej klasie budżetowej stanowią ciekawą alternatywę dla kompletów z segmentu średniego i premium. Warto jednak zaufać sprawdzonym producentom, z których wyrobów na co dzień korzystają kierowcy w naszym kraju. Wielu użytkowników rekomenduje opony ekonomiczne, co możemy zauważyć w opiniach dostępnych na Oponeo.pl. To na ich podstawie przygotowany został niniejszy ranking.  

samochody jadące przez mostOpony ekonomiczne polecane są przede wszystkim do spokojniejszej jazdy i umiarkowanego klimatu. 

 

Liczba dostępnych modeli opon na rynku może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli chcemy wybrać ogumienie ekonomiczne, które poza atrakcyjną ceną będzie oferowało także satysfakcjonujące osiągi. W segmencie budżetowym znajduje się naprawdę wiele marek, mniej lub bardziej znanych, a dla nieobeznanego kierowcy wszystkie oferowane produkty mogą się wydawać bardzo podobne. I nic w tym dziwnego, zazwyczaj o skuteczności danej opony decydują niuanse, takie jak optymalizacja wzoru bieżnika czy dobór odpowiedniej mieszanki gumowej.

Sprawdź naszą ofertę na tanie opony

Z myślą o tych dylematach wyłoniliśmy polecane opony klasy ekonomicznej. Ranking, który powstał, został oparty na opiniach wystawianych przez naszych klientów, użytkujących na co dzień takie modele. Jakie ogumienie zasłużyło na wyróżnienie? Wyniki prezentujemy poniżej. 

Najlepsze opony ekonomiczne 2022 zdaniem klientów Oponeo

ModelŚrednia ocena*
Dębica Presto UHP 25,35
Barum Bravuris 5HM5,35
Dębica Presto HP25,30
Imperial Ecodriver 45,25
Kormoran Road Performance5,25

*Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brane były wyłącznie opony, które uzyskały określoną liczbę wystawionych opinii w okresie między 01.01.2021 a 01.03.2022. Uśredniona ocena uwzględnia tylko opinie z powyższego okresu, dane mogą nie pokrywać się z obecnie widocznymi na naszej stronie. Oceny przyznawane są na bazie kwestionariuszy otrzymywanych od klientów, w których oceniali parametry opon w skali od 1 do 6 (gdzie 6,0 to najwyższa możliwa nota).

Dębica Presto UHP 2

Jedną z najwyżej ocenianych opon przez naszych klientów okazała się propozycja od polskiej marki – Dębica Presto UHP 2. Model wciąż przyciąga nowych kierowców, oferując stabilne osiągi i trwałość. Wynikają one przede wszystkim z solidnego wykonania i dobrej jakości surowców, za które poświadcza sama renoma marki. 

Dębica Presto UHP 2 to rozwiązanie Ultra High Performance skierowane do posiadaczy aut z dużą mocą silnika, którzy czerpią satysfakcję z dynamicznej jazdy przy wyższych prędkościach. Asymetryczny bieżnik opony wykazuje dobre właściwości w lecie i odpowiada za bezpieczeństwo podczas podróży. Przyczepność na suchej nawierzchni jest zasługą usztywnionego, zewnętrznego żebra. 

Za trakcje na mokrej drodze odpowiadają liczne nacięcia i rowki, jak również zaokrąglone barki. Dzięki temu kierowcy nie muszą obawiać się o utratę kontroli nad autem. Ponadto zastosowana, nowoczesna mieszanka gumowa pozwala na obniżenie oporów toczenia i związanego z tym faktem mniejszego spalania paliwa

Barum Bravuris 5HM

Ex aequo na podium naszego zestawienia znalazł się model czeskiego producenta, czyli Barum Bravuris 5HM. To opona, która niejednokrotnie pojawiała się w przeszłości w branżowych testach motoryzacyjnych. W tegorocznych (ADAC, ÖAMTC, TCS) dominują noty „polecana” i „zadowalająca”, co świadczy o naprawdę dobrych osiągach. 

Pomimo swoich ekonomicznych korzeni, ogumienie Bravuris 5HM sprawuje się w lecie naprawdę dobrze. Zostało stworzone z myślą o dużych przebiegach, a te są możliwe za sprawą polimerowej mieszanki gumowej i wydłużonej o 15% względem poprzedniej generacji żywotności. Samochód na oponach Barum prowadzi się pewnie, niezależnie od warunków panujących na drodze. 

To zasługa przemyślanej budowy z blokami bocznymi o zamkniętej konstrukcji, jak również układu szczelin blokujących. Kierowcy docenią model także za ekonomiczne zużycie paliwa, za sprawą ulepszonych komponentów wulkanizacyjnych. Barum Bravuris 5HM są na tyle wszechstronne, że dobrze radzą sobie zarówno w ruchu miejskim, jak i na bardziej wymagających trasach. 

Dębica Presto HP 2

W tegorocznym rankingu opon ekonomicznych znalazła się druga propozycja pochodząca od Dębicy. To kolejna odsłona tego popularnego modelu, która uplasowała się na najniższym stopniu podium. Jej projekt ponownie rozwija przede wszystkim elementy związane z przyczepnością przy większych prędkościach i bardziej dynamicznym stylem jazdy.

Producent postawił na bieżnik asymetryczny o dwóch odmiennych strefach wzoru:

  • Pierwsza posiada masywne bloki o szerokim obszarze kontaktu z nawierzchnią, które odpowiadają za stabilizację jazdy i odpowiednią sztywność przy wysokich temperaturach,
  • Druga, bardziej rozbudowana część, ma za zadanie radzić sobie z odpowiadaniem wody na mokrej nawierzchni, chroniąc przed zjawiskiem aquaplaningu.

Opona stanowi idealny kompromis między jakością, w tym zastosowanymi technologiami i materiałami, a ceną. Jest to świetne rozwiązanie dla kierowców poszukujących ekonomicznych modeli o bardziej sportowej charakterystyce. Z pewnością niemały udział w sukcesach Dębicy ma amerykański koncern Goodyear, który od wielu lat zapewnia wsparcie technologiczne i dystrybucyjne dla polskiej marki.

Imperial Ecodriver 4

Imperial Ecodriver 4 to opona, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kierowców – podobnie, jak inne propozycje belgijskiego producenta. Każdy nowo powstały model szybko zaskarbia sobie grono zwolenników – nie inaczej jest w tym przypadku. Jeżeli ktoś nie chce nadwyrężać swojego budżetu, a mimo wszystko poszukuje ogumienia o zrównoważonych osiągach, to warto sięgnąć po Ecodriver 4 sezonie letnim.  

Opona wykorzystuje w pełni potencjał bieżnika asymetrycznego dostosowanego do jazdy w ulewnym deszczu, dzięki czemu podróżowanie w niesprzyjającej aurze jest komfortowe i w pełni bezpieczne. Obecność trzech rowków obwodowych poprawia trakcję i skraca drogę hamowania podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Kluczowe są także liczne nacięcia, które minimalizują ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. W efekcie masz kontrolę nad pojazdem, niezależnie dokąd akurat prowadzi Cię droga. Producent zadbał także o odporność na ścieranie, co jest zasługą wykorzystania odpowiednio dobranej mieszanki gumowej. 

Kormoran Road Performance

Na ostatnim miejscu rankingu ulokował się model Road Performance od producenta znanego kierowcom na rynku europejskim. Marka Kormoran posiada bogate zaplecze technologiczne, a także wsparcie dystrybucyjne od jednej z ikonicznych firm dla branży – francuskiego koncernu Michelin.

Model Road Performance to propozycja dla kierowców poszukujących wszechstronnych opon, które sprawdzą się latem. To świetny wybór z segmentu ekonomicznego zarówno do umiarkowanej jazdy, jak i dla tych, którzy wolą dynamiczniej pokonywać kolejne kilometry. Wszystko za sprawą asymetrycznego bieżnika – z jednej strony zapewnia on stabilność i panowanie nad samochodem, z drugiej zaś gwarantuje odpowiedni drenaż wody i mniejsze opory toczenia. Kormoran Road Performance to opony, które sprawdzą się podczas codziennej jazdy również na suchej nawierzchni. Ich zakup jest opłacalną inwestycją, ponieważ zaawansowana mieszanka krzemowa gwarantuje elastyczność i niski poziom ścieralności. 

Na co zwrócić uwagę wybierając letnie opony klasy ekonomicznej?

Sezon letni to okres wyższych temperatur, ale także częstych i trudnych do przewidzenia opadów deszczu. Dlatego odpowiednie opony na ten okres powinny charakteryzować się przede wszystkim bieżnikiem, który radzi sobie w każdych warunkach. Do samochodów osobowych najlepiej sprawdzą się wzory asymetryczne i kierunkowe, które płynnie dostosowują się do preferowanego przez kierowcę stylu jazdy.

Ogumienie letnie znacząco różni się od wersji zimowych. Poszczególne klocki są masywniejsze, a w konstrukcji stosuje się także mniej lameli i krawędzi. Wszystko w celu zwiększenia obszaru kontaktu opony z nawierzchnią, co jest kluczowe dla utrzymania przyczepności – zwłaszcza przy bardziej dynamicznej jeździe.

Bardzo ważny element stanowi mieszanka gumowa, czyli materiał, z którego wykonano ogumienie. W oponach letnich ma ona przede wszystkim odpowiadać za sztywność oraz wytrzymałość, czyli dwa istotne parametry przy użytkowaniu w wysokich temperaturach.