Jazda na przebitej oponie zagraża nie tylko Tobie – kierowcy, ale także innym uczestnikom ruchu. Niezależnie, czy spotka Cię nagły wystrzał opony, czy z Twoich kół powoli ulatuje powietrze, powinieneś wiedzieć, jak zachować się w tych groźnych sytuacjach.

 

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2017 roku wśród pojazdów, które brały udział w wypadkach spowodowanych niesprawnością techniczną pojazdu, aż 25,6% miało problemy z ogumieniem. Nie w każdym przypadku było to bezpośrednią przyczyną zdarzenia, ale pamiętaj, że przebita opona w samochodzie to awaria, która może mieć poważne konsekwencje.

 Z każdą awarią ogumienia należy udać się specjalisty, aby dokonał naprawy lub wymienił koło na nowe

Z każdą awarią ogumienia należy udać się specjalisty, aby dokonał naprawy lub wymienił koło na nowe.

Zwracaj uwagę nie tylko na powstałe podczas jazdy uszkodzenia, ale również na zużycie opon. Eksperci zalecają wymianę ogumienia, kiedy wysokość bieżnika wyniesie 4 milimetry w przypadku zimówek i 3 milimetry w modelach letnich. Polskie prawo natomiast dopuszcza bieżnik na minimalnym poziomie 1,6 milimetra. Za poruszanie się autem posiadającym uchybienia – czyli niesprawnym technicznie, podczas kontroli możesz zostać ukarany mandatem lub nawet utratą dowodu rejestracyjnego. Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że przebita opona w aucie zagraża bezpieczeństwu Twojemu, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Do najczęstszych przyczyn awarii ogumienia oprócz przebicia należą: przecięcie boku opony lub jej obtarcie, gwałtowny najazd na dziurę lub krawężnik, nieodpowiednie ciśnienie lub zbyt duże obciążenie. Mogą one prowadzić do poważnego uszkodzenia konstrukcji ogumienia, a ostatecznie do nagłego wystrzału.

Aby uniknąć zniszczenia ogumienia i związanych z nim zagrożeń, dostosuj styl i prędkość jazdy do stanu nawierzchni. Zachowaj szczególną ostrożność na zanieczyszczonej drodze.

Przebita opona – co robić?

Po najechaniu na ostry przedmiot może zostać przebita opona. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim ocenić zniszczenia. Drobne uszkodzenie mechaniczne osłabia konstrukcję ogumienia, jednak w wielu przypadkach z niewielkim defektem uda nam się dotrzeć do najbliższego wulkanizatora. Przy dużych zniekształceniach, należy od razu wymienić koło na zapasowe.

Przebita opona w samochodzie – naprawa

Przebitą oponę zawsze powinno sprawdzić się w zakładzie wulkanizacyjnym, gdzie zostanie naprawiona w sposób profesjonalny. Dzięki temu jej użytkowanie będzie bezpieczne dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Czasem jednak uszkodzenie jest na tyle małe, że można je doraźnie zreperować przy pomocy pianki uszczelniającej z zestawu naprawczego. W drodze do specjalisty powinieneś jednak na bieżąco kontrolować ciśnienie.

PAMIĘTAJ!

Nie usuwaj wbitego w oponę gwoździa lub szkła, bo to przyspieszy uciekanie powietrza. Jeżeli znajdujący się w niej przedmiot jest duży, nie ryzykuj – od razu wymień koło na zapasowe.

Jak sprawdzić czy opona jest przebita?

Kiedy opona zostanie przebita, zależnie od stopnia uszkodzenia, mogą wystąpić symptomy takie jak głośne syczenie lub dudniący odgłos. W związku z szybką utratą ciśnienia w kole, osłabieniu ulegnie także kontrola nad pojazdem. Samochód samoistnie może skręcać w stronę, po której wystąpiło uszkodzenie ogumienia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zjechać na pobocze, zatrzymać się i ocenić szkody. Bardzo ważną czynność stanowi dokładne obejrzenie opony. Duże elementy, takie jak np. gwoździe można dostrzec gołym okiem. Kiedy mimo starannego zbadania całego koła nie dostrzegasz miejsca, w którym znajduje się ciało obce, możesz spróbować nałożyć na oponę pieniący się preparat. To ułatwi Ci odnalezienie zniszczonego punktu - pojawią się tam pęcherzyki powietrza.

Opona przebita z boku – czy da się ją naprawić?

Niestety, kiedy uszkodzeniu ulegnie bok opony, z reguły musi ona zostać zmieniona. Wyjątkiem są drobne otarcia. Należy pamiętać, że ta część ogumienia jest niezwykle wrażliwa. Jakiekolwiek defekty mogą sprawić, iż cała konstrukcja po prostu wybuchnie, a to wiąże się z nagłą utratą kontroli nad pojazdem i bardzo dużym niebezpieczeństwem.

W naszym teście sprawdzamy, jak zachowuje się opona po przebiciu:

Bezpieczeństwo po przebiciu opony według specjalistów Continental

Koncern Continental stosuje w produkowanym ogumieniu dwa rozwiązania zapewniające mobilność po przebiciu opony. Są to SSR Self Support RunFlat oraz ContiSeal. Dzięki nim możliwa jest tzw. jazda na flaku.
 

Rozwiązanie SSR jest związane z konstrukcją opony i polega na zastosowaniu dodatkowej wkładki wzmacniającej i usztywniającej ścianę boczną. Zapewnia to mobilność po utracie ciśnienia nawet do 80 km, przy zachowaniu maksymalnej prędkości do 80 km/h. Warunkiem koniecznym do zastosowania ogumienia SSR jest posiadanie czujników ciśnienia.
 

Ma to jednak pewne wady. Wzmocniona ściana boczna opony powoduje zmniejszenie komfortu, ponieważ ogumienie jest sztywniejsze i nie tłumi tak dobrze drgań oraz nierówności. Dodatkowo znacząco zwiększa się waga koła. Co najważniejsze, technologię RunFlat można stosować jedynie w pojazdach z homologacją dopuszczającą takie ogumienie, co związane jest z konstrukcją zawieszenia. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nieodpowiednie opony w naszym pojeździe mogą mieć negatywny wpływ na pracę systemów wspomagających, takich jak chociażby ESP.
 

Rozwiązanie ContiSeal polega na zastosowaniu w standardowej oponie specjalnej masy uszczelniającej, która w momencie przebicia zakleja miejsce uszkodzenie i zapobiega utracie ciśnienia. Masa ta zachowuje swoje właściwości przez cały okres życia opony. Z jednej strony stabilnie pozostaje w miejscu aplikacji – wewnątrz ogumienia, z drugiej strony jest na tyle płynna, aby zakleić powstałe uszkodzenie. Przebicia, które masa uszczelniająca jest w stanie zakleić, mogą mieć do 5mm średnicy. Dzięki temu przy niewielkiej dziurze przebita opona runflat nadal będzie spełniała swoje zadanie.

 

Logo Continental

Jazda na kapciu

Większość kierowców od razu odczuje duży spadek ciśnienia w jednym z kół. Oprócz hałasu, pojawią się również inne objawy. Ściąganie auta z toru jazdy, podobnie jak mocne drżenie kierownicy mogą wskazywać na braki powietrza. Samochód będzie zbaczał z drogi w stronę uszkodzonej opony. Kiedy zauważysz te objawy w swoim samochodzie, niezwłocznie się zatrzymaj i sprawdź stan ogumienia. Nie tylko przysłowiowy "kapeć", ale również pęknięcia, wybrzuszenia, nieregularności i inne widoczne uszkodzenia zagrażają Twojemu bezpieczeństwu. W przypadku ich stwierdzenia należy od razu zmienić koło na zapasowe.

„Flak w oponie” może nas zaskoczyć w najmniej spodziewanej sytuacji. O ile wydarzy się to w przestrzeni miejskiej, mamy możliwość szybko pozbyć się usterki w najbliższym zakładzie wulkanizacyjnym. Gorzej, jeżeli przydarzy się to na autostradzie czy w lesie.

Jazda na przebitej oponie jest niebezpieczna niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

Jazda na przebitej oponie jest niebezpieczna niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

Kiedy dojdzie do nagłego wystrzału opony lub zbyt późno zauważysz spadek ciśnienia, zachowaj spokój. Nie jest to łatwe, ale każdy gwałtowny ruch może zachwiać pojazdem.

Aby bezpiecznie wyjść z opresji, możesz zachować się na dwa sposoby:

  • Postaraj się wytracić prędkość, powoli puszczając pedał gazu. Nie dociskaj hamulca! Dopiero przy prędkości ok. 50 – 40 km/h zacznij łagodnie hamować. Nie wykonuj przy tym gwałtownych ruchów kierownicą.

  • Przyspiesz, dzięki czemu ustabilizujesz auto i łatwiej utrzymasz kierownicę. Kiedy opanujesz auto, zacznij powoli puszczać pedał gazu i wytracać prędkość.

Następnym krokiem jest wezwanie specjalisty lub wymiana koła na zapasowe.

Powyższe rady przydadzą Ci się w sytuacji skrajnej, lecz wysoce prawdopodobnej. Aby zminimalizować zagrożenia wynikające z przebicia opony, producenci opracowali ogumienie typu Run Flat, za sprawą którego można przejechać na „kapciu” nawet do 80 km. Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest znaczące poprawienie bezpieczeństwa, które nie ma swojej ceny. Dzięki niemu nie stracisz panowania nad samochodem, jak również nie będziesz musiał zatrzymywać się w niebezpiecznym miejscu.

 

Chcę kupić opony Run Flat