Pracuj w Oponeo

Felgi do Renault

Wybierz parametry swojego Renault i dobierz odpowiednie felgi

Renault

Renault to jeden z największych producentów samochodów na świecie. Francuska marka, założona przez trzech braci, rozpoczęła swoją działalność już w roku 1899. Już rok później przedsiębiorstwo było w stanie wyprodukować 76 samochodów. Pierwszy silnik Renault o mocy 25 koni mechanicznych powstał w 1902 roku. Kierowcy pojazdów tej marki niejednokrotnie wygrywali różnego rodzaju wyścigi, czego przykładem jest choćby Rajd Monte Carlo, w którym zwyciężył model 4CV.

Francuski producent wypuścił wiele samochodów, które szybko zyskały dużą popularność. Auta takie jak Renault Megane, Laguna, Clio czy Twingo stały się wręcz kultowe i od wielu lat spotkać je można na drogach. Firma produkuje nie tylko samochody osobowe, ale również dostawcze, np. Renault Kangoo, Master czy Trafic.

Felgi Renault

W samochodach tej marki najczęściej spotykane są obecnie felgi aluminiowe. Renault, jak każda inna firma, dawniej stosowało jednak również obręcze stalowe. Warto wiedzieć, że zależnie od konkretnego modelu auta i jego generacji, różne mogą być parametry montażowe. Należą do nich rozstaw śrub, średnica, ET oraz szerokość.

Felgi do Renault - średnica

Najmniejsze stosowane w samochodach Renault felgi miały średnicę 13”. Takie rozwiązanie wykorzystano choćby w modelu Renault Megane I w wersji hatchback. Największą średnicę, mierzącą 20”, znajdziemy m.in. w aucie Renault Talisman. Popularnymi, często spotykanymi wartościami średnicy w samochodach francuskiego producenta są 15, 16 i 17”.

Rozstaw śrub - Renault

Aby możliwe było zamocowanie obręczy, konieczne jest sprawdzenie pewnego parametru montażowego. Muszą go zweryfikować zarówno posiadacze modelu Megane, jak i Clio czy Renault Trafic. Rozstaw śrub składa się z pierwszego członu oznaczającego liczbę otworów na śruby i drugiego określającego średnicę okręgu, na jakim wspomniane punkty zostały rozłożone. W autach marki Renault może on wynosić 4x100, 4x160, 5x108, 5x114,3, 5x118, 5x130, 5x170, 6x114,3 lub 6x200 mm. Ciekawostkę stanowi rzadko spotykany standard 3x98 mm, zastosowany w Renault Twizy.

Jaka jest szerokość felg w samochodach Renault?

Felgi do Renault mają szerokość od 5” (np. w modelach Megane, Clio lub Kangoo) do 9,5” (w Renault Latitude). Najczęściej spotykane są jednak wartości pomiędzy, czyli mierzące ok. 6,7 lub 8”.

Jakie jest ET felg w autach Renault?

W niektórych modelach Renault, jak choćby Master, Maxity, Grand Scenic, Grand Espace, Trafic, Twizy, Rapid, Avantime czy E-Tech możemy spotkać się z ET równym 0. Oznacza to, że płaszczyzna montażowa została zrównana z osią symetrii felgi. Jest więc ona mniej eksponowana. Z reguły jednak ET w autach Renault zawiera się między 18 a 66 mm.