Felgi do Renault

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Renault

Marka Renault to podręcznikowy wręcz przykład firmy rodzinnej. Założyli ją w 1899 roku trzej bracia: Marcel, Fernand i Louis. Dwaj pierwsi zajmowali sprzedażą, natomiast ostatni – Louis, projektowaniem i produkcją samochodów. Pierwsze auto, czyli Renault Voiturette 1CV, zostało kupione przez przyjaciela rodziny.


Bracia Renault postanowili spopularyzować swoje przedsiębiorstwo poprzez sporty motorowe. Dlatego regularnie często startowali w wyścigach. Jeden z braci, Marcel, zginął w trakcie jednego z wyścigów, jednak nie przeszkodziło to firmie w dalsze angażowanie się w sport.


Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane. Pomimo znacznych zniszczeń poniesionych przez fabryki w trakcie działań militarnych, firma szybko wznowiła pracę i już w 1946 r. pierwsze egzemplarze modelu 4CV trafiły do sprzedaży. Samochód wyposażono w dwulitrowy silnik czterocylindrowy. Auto z dużym powodzeniem konkurowało z Volkswagenem Beetle, a do roku 1961 wyprodukowano ponad milion tych pojazdów. W latach 70. zaprezentowano model 5. Niewielkie, kompaktowe auto szybko uzyskało renomę wśród kierowców. Kolejnym modelem był Renault 9 z 1981 roku i limuzyna 25 z 1984 roku. Następnymi pojazdami, które miały świetne opinie, były: Clio (1990 rok), Laguna (1994 rok), Megane (1995 rok) i Scenic (1996 rok).


Współcześnie firma Renault to jedna z najlepiej sprzedających się marek w Europie. Do koncernu Renault należy również Dacia oraz Samsung Motors. Obecnie grupa Renault-Nissan (wraz z markami Dacia i Samsung) jest czwartym na świecie pod względem rocznej produkcji i sprzedaży konglomeratem motoryzacyjnym.


Francuski producent od początku swoje istnienia pracował na renomę przedsiębiorstwa innowacyjnego. W 1899 Renault zaprezentował pierwszego na świecie sedana. W 1965 roku zademonstrowano światu prekursora segmentu aut rodzinnych – Renault 16. Eksperci motoryzacyjni zgodnie twierdzą, że było to pierwsze na świecie auto typu hatchback. Samochód zdobył pierwszy w historii marki prestiżowy tytuł Car of the Year. Renault wypuścił na rynek także pierwszy jednobryłowy van w Europie – model Espace (1984 rok).


Wygląd najpopularniejszych modeli Renault, takich jak Clio, Megane, Scenic czy Laguna można dopełnić widowiskowymi obręczami – sportowymi, chromowanymi alufelgami lub eleganckimi felgami stalowymi.