Felgi do Kia

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Kia

Kia powstała w 1944, co oznacza, że jest najstarszą koreańską marką samochodową. Początki firmy nie były związane z motoryzacją, przedsiębiorstwo zaczynało od produkcji części rowerowych i stalowych rur. W 1957 roku rozpoczęto budowę motocykli, a w 1962 roku pierwszych samochodów osobowych.


Początkowo Kia nie produkowała samodzielnie, Koreańczycy postawili na rozwiązania sprawdzone w większych i bardziej doświadczonych markach. Współpraca z japońską Mazdą zaowocowała w 1974 wypuszczeniem na rynek modelu Brisa. Tego samego roku wyprodukowano również model 604 stworzony na licencji francuskiego Peugeota, a rok później model 132 na podstawie rozwiązań Fiata.


W kolejnych latach koncern nawiązał współpracę z amerykańskim Fordem. W 1988 roku wyprodukowano milionowy egzemplarz samochodu. W latach 90. Koreańczycy weszli na rynek amerykański. Eksport rozpoczęto od udanych modeli Sportage i Sephia. Następnym korkiem koreańskiej marki okazała się ekspansja na Stary Kontynent. Udana strategia firmy sprawiła, że w 1993 roku Kia wyprodukowała samochód nr 3 000 000.


Rok 2000 okazał się przełomowy dla koreańskiej firmy. Kia połączyła się w tym roku z rodzimym Hyundaiem. Powstał koncern Hyundai-Kia Automotive Group. Dwa lata po połączeniu Kia wyprodukowała 10-milionowe auto, a w 2005 świętowano eksport 5-milionowego samochodu. Obecnie firma jest drugim co do wielkości producentem aut w Korei. Z producenta samochodów przekształciła się w koncern, który posiada własne centra badawcze, zlokalizowane w każdej z sześciu głównych filii, a także prowadzi ośrodki badawczo-rozwojowe w Detroit, Los Angeles, Tokio oraz Frankfurcie.


Kia zaczyna w świadomości kierowców kojarzyć się z niezawodnością. Popularny model Cee’d zrewolucjonizował klasę aut kompaktowych. Łączył w sobie przystępną cenę i dobrej jakości wykonanie. Okazał się również niezwykle bezpieczny – otrzymał 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Eksperci motoryzacyjni twierdzą, że Cee'd nie odstaje od droższych konkurentów (np. Volkswagena Golfa). Dobre opinie zbiera też model Picanto w kategorii aut miejskich.


Doskonałym uzupełnieniem designu koreańskiego auta będą obręcze dopasowane do upodobań jego właściciela. Na rynku dostępne są dwa rodzaje felg: stalowe oraz aluminiowe (alufelgi). Mogą one podkreślić sportowy charakter auta lub jego elegancki sznyt.