Pracuj w Oponeo

Opony do Kia

Wybierz parametry swojego Kia i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Kia

Początek. Kia została założona w 1944 i jest najstarszą koreańską marką samochodów. Na początku firma produkowała rury stalowe i części rowerowe. W 1957 roku rozpoczęto budowę motocykli, a pięć lat później samochodów.

Rozwój. Przez pierwsze dziesięciolecia produkcji firma nie była samodzielna. W 1974 roku we współpracy z Mazdą wypuściła na rynek model Brisa. Kia produkowała też na licencji Peugeota – model 604 (1974 rok) i Fiata – model 132 (1975 rok). W późniejszych latach koncern nawiązał współpracę z amerykańskim Fordem. W 1988 roku w fabrykach Kia wyprodukowano milionowy samochód. Pięć lat później Koreańczycy zaczęli sprzedaż aut w Stanach Zjednoczonych. Ekspansję rozpoczęto od modeli Sportage i Sephia. Kia zaczęła także sprzedawać w Europie. To wszystko sprawiło, że w 1993 roku firma wyprodukowała trzymilionowy samochód.

Obecnie. Przełomem dla firmy okazał się rok 2000. Kia połączyła się w tym roku z rodzimym Hyundaiem. Tak powstał koncern Hyundai-Kia Automotive Group. Dwa lata po połączeniu Kia wyprodukowała 10-milionowe auto, a w 2005 świętowano eksport 5-milionowego samochodu. Obecnie firma jest drugim co do wielkości producentem aut w Korei. Z producenta samochodów przekształciła się w koncern, który posiada własne centra badawcze, zlokalizowane w każdej z sześciu głównych filii, a także prowadzi ośrodki badawczo-rozwojowe w Detroit, Los Angeles, Tokio oraz Frankfurcie.

Wkład w motoryzację. Kia coraz częściej kojarzona jest z niezawodnością. Model Cee'd, produkowany od 2006 roku w słowackiej Żylinie zmienił całą klasę aut kompaktowych. Pomimo niewygórowanej ceny, wykonany jest z materiałów dobrej jakości. Jest też bezpieczny – zdobył pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Eksperci motoryzacyjni twierdzą, że Cee'd nie odstaje od droższych konkurentów (np. Volkswagena Golfa). Dobre opinie zbiera też w kategorii aut miejskich model Picanto.

Ciekawostki. Kia angażuje się w sport. Marka jest głównym sponsorem tenisowego Australian Open oraz Pucharu Davisa. Od 2007 roku (przez siedem lat) firma jest oficjalnym partnerem motoryzacyjnym FIFA. Poza autami osobowymi, Kia produkuje też lekkie samochody ciężarowe.

Popularne modele Kia: Kia cee'd, Kia Cerato, Kia Picanto, Kia Optima, Kia Rio, Kia Soul, Kia Carnival, Kia Sorento, Kia Sportage.

Opony. Kia wyposaża swoje samochody w opony z przedziału od 13 – 16 cali. Są to bardzo popularne rozmiary, jak: 155/70 R13, 175/70 R13, 175/65 R14, 185/65 R14, 195/65 R15 czy 205/55 R16. Kia, jak każda firma motoryzacyjna, współpracuje z producentami opon w zakresie dostarczania opon na oryginalne wyposażenie swoich samochodów. Na Przykład Kia Picanto oryginalnie wyposażana była zarówno w opony Hankook, jak i Michelin Energy.

Reset czujnika ciśnienia w oponach – Kia

Wielu kierowców zastanawia się, jak wyłączyć czujnik ciśnienia w oponach Kii. Po prawidłowym uzupełnieniu powietrza w kołach ikonka sama znika. Należy jednak pamiętać, że sposób resetowania ustawień może różnić się w zależności od modelu i rocznika samochodu.