Przynajmniej dwa razy w roku, podczas zmiany sezonu, kierowcy powinny nieco bliżej przyjrzeć się ogumieniu. Gdy postanowisz wysłać wysłużone zimówki na zaległy urlop lub stary model zastąpić nowym, mogą pojawić się pytania: kiedy, gdzie i za ile? Podpowiadamy, z jakimi kosztami wiąże się wymiana opon oraz z czego one wynikają.  

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe lub letnie?

Wymiana opon – w jakich przypadkach jest konieczna?

Aby ogumienie zapewniało bezpieczeństwo nam, naszej rodzinie i innym uczestnikom ruchu, od czasu do czasu trzeba poświęcić mu kilka chwil. Najlepiej robić to regularnie, np. podczas kontroli ciśnienia, którą powinno się przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu. Możemy wówczas zauważyć nawet niewielkie defekty, które bez problemu i za niewielkie pieniądze usunie zaufany wulkanizator.

Nie wszystko da się jednak naprawić. Istnieje kilka ważnych powodów, przemawiających za pożegnaniem się z wysłużonym kompletem. Wymiana ogumienia jest konieczna jeżeli:

  • Bieżnik osiągnie minimalny poziom, a wskaźnik TWI zostanie odsłonięty

Korzystanie z niemal „łysej” opony, której wysokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra lub mniej, grozi mandatem, ale przede wszystkim znacząco zmienia parametry jazdy. Przyczepność, zwłaszcza na mokrej i ośnieżonej nawierzchni, zdecydowanie się pogarsza i trudniej jest kontrolować samochód. Dlatego specjaliści zalecają, aby modele letnie wymieniać już przy 3 milimetrach głębokości bieżnika, a zimówki przy 4 milimetrach.

  • Stan techniczny opon pozostawia wiele do życzenia

Wszelkie rozcięcia, pęknięcia, wybrzuszenia i bąble oznaczają, że eksploatowane ogumienie nie jest już w pełni bezpieczne. Zarówno widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, jak i te ukryte po wewnętrznej stronie opon, mogą prowadzić do poważnych awarii, w tym do wystrzału. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w wyglądzie ogumienia i w zachowaniu samochodu, najlepiej bezzwłocznie udaj się do warsztatu.

  • Korzystasz z jednych opon o kilka lat za długo

Opony powinno użytkować się nie dłużej niż przez 5-6 lat, nawet jeżeli model wciąż prezentuje się całkiem nieźle. Zachodzące w gumie procesy starzeniowe sprawiają, że jej jakość może się pogarszać. Oczywiście nie oznacza to, że powinno używać się tylko egzemplarzy, które dopiero opuściły fabrykę. Przy regularnej kontroli oraz właściwym przechowywaniu po sezonie, będziesz mógł cieszyć się jednym kompletem przez kilka ładnych lat. W tym przypadku jednak zdrowy rozsądek powinien wygrać z finansami.

Wymiana kół na letnie lub zimowe możliwa jest w domu, jeżeli posiadamy dwa pełne komplety opona + felga.

Czy sezonowa wymiana jest konieczna?

Polskie prawo nie nakazuje sezonowej wymiany. Warto mieć jednak na uwadze, że model dopasowany do warunków panujących na drodze zapewnia najlepsze parametry, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy. Zoptymalizowane mieszanki oraz rzeźby bieżników realnie wpływają na osiągi samochodu w zróżnicowanych temperaturach i na odmiennych nawierzchniach. Poza tym, szeroka oferta dostępnych na rynku modeli sprawia, że cenę nowej opony letniej i zimowej można bez trudu dopasować do zasobności portfela. Pamiętajcie też o możliwości kupienia opon całorocznych, dzięki którym nie trzeba martwić się o konieczności ich wymiany wraz ze zmieniającym się sezonem. 

Kiedy wymianę opon oddać w ręce fachowców?

W domowych warunkach kierowca może wymienić całe koło, ale nie samą oponę. Aby to zrobić, należy posiadać dwa zestawy opona plus felga, które zostaną podmienione.

Podstawowe umiejętności oraz sprzęt, taki jak podnośnik i klucz, pozwalają bez większego problemu założyć koło zapasowe. Do wymiany kompletu, który ma służyć znacznie dłużej, trzeba się lepiej przygotować.

Dlaczego w domowych warunkach nie powinno się wymieniać samych opon? Ściąganie i zakładanie ogumienia na obręcz wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. W innym razie może zostać ono uszkodzone, czego negatywne konsekwencje odczujemy w przyszłości. Korzystając z usług wyspecjalizowanego wulkanizatora, wiesz, że dołożono starań, aby opony zapewniały bezpieczeństwo, a koło zostało właściwie wyważone.

Największą zaletą fachowca jest jego wiedza. Specjalista powinien zwrócić uwagę na występujące nieprawidłowości i przynajmniej zasugerować dalsze działania. Przykładowo, jeżeli bieżnik nierównomiernie się zużywa, wulkanizator może zalecić sprawdzenie geometrii kół. Dzięki jej właściwemu ustawieniu nie tylko ogumienie dłużej nam posłuży, ale też nie będzie negatywnie oddziaływać na pracę i stan zawieszenia.

Pamiętaj, że regularna kontrola opon przekłada się nie tylko na korzyści związane z bezpieczeństwem, ale i finansami.


Mężczyzna trzymający koło do wymiany.Na cennik zakładu wulkanizacji opon wpływa wiele czynników, w tym używany sprzęt oraz kwalifikacje pracowników.

Poszukaj profesjonalistów

Posiadacze aut wyposażonych w czujniki ciśnienia TPMS muszą wymieniać zarówno opony, jak i całe koła w warsztatach. Wcześniej powinni się jednak upewnić, że w wybranym miejscu zostaną należycie obsłużeni. Wmontowany w opony czujnik bardzo łatwo uszkodzić, poza tym zakład musi mieć możliwość jego ponownego zaprogramowania lub przeprogramowania, co wymaga dysponowania dodatkowymi urządzeniami. Z tych samych powodów nieco więcej uwagi do wyboru warsztatu powinni przyłożyć też kierowcy, którzy użytkują ogumienie typu Run Flat.

Ze względu na to, że opony to jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią, trzeba traktować je ze szczególną dbałością – od nich może zależeć nasze życie. Dlatego wybieraj usługi profesjonalnych serwisów, dysponujących specjalistycznym sprzętem. Warto też poszukać opinii innych kierowców na temat danego zakładu.

Wymiana opon w ciężarówce

Posiadaczom aut ciężarowych trudniej jest samodzielnie wymienić wszystkie koła. Ze względu na gabaryty i większą wagę pojazdu, niezbędny jest wówczas m.in. dobrej jakości podnośnik. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest udać się do serwisu wulkanizacyjnego.

Ile trwa wymiana opon?

Wizyta u wulkanizatora nie zajmie Ci dużo czasu. Sama wymian opon trwa ok. 20 - 30 minut. Jednak kierowcy zwlekający zbyt długo i zmieniający komplet „na ostatnia chwilę”, muszą czekać w długich kolejkach. Dlatego zamiast wypatrywać pierwszego śniegu lub upalnych dni, umów się z fachowcem nieco wcześniej. To pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu.

Wymiana opon – cena

Jeżeli wybrałeś już wulkanizatora, pora przejść do meritum, czyli najważniejszego pytania – ile kosztuje wymiana opon? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cennik wymiany opon może różnić się w zależności od miasta czy typu pojazdu i rozmiaru koła.

W 2019 roku Oponeo.pl po raz kolejny opublikowało Ranking miast przyjaznych kierowcom, który powstał przy współpracy z Yanosik.pl. Jednym z pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi było: w którym mieście w zeszłym roku można było najtaniej wymienić opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16? W zestawieniu pierwsze trzy miejsca zajęły: Radom, Rzeszów i Lublin.

Ranking miast przyjaznych kierowcom 2019

*dane pochodzą z 2018 roku.

Największym polskim miastom przyjrzeliśmy się jeszcze dokładniej. Na podstawie cenników serwisów partnerskich Oponeo ustaliliśmy, ile średnio należy zapłać za wymianę jednego koła o średnicy 15, 16 oraz 17 cali, w zależności od rodzaju użytkowanej felgi.

Ceny wymiany opon na feldze stalowej

*stan na czerwiec 2019

Jak widać, im większy rozmiar opony, tym na większy wydatek musimy być przygotowani. Zgodnie z ogólną tendencją, kierowcy użytkujący ogumienie osadzone na stalowych obręczach zostawią nieco mniej pieniędzy u wulkanizatora. Jak zatem wyglądają cenniki dla opon na alufelgach?

ceny wymiany opon na feldze aluminiowej

*stan na czerwiec 2019

Ile kosztuje wymiana opon z felgami

Jeżeli posiadasz drugi komplet opon założonych już na obręcze i chcesz skorzystać z usługi tzw. przekładki, w wielu warsztatach zapłacisz mniej. Natomiast posiadacza alufelg często ponoszą większe koszty, ponieważ wulkanizator musi podejść do takich kół z większą starannością i delikatnością, aby na drogiej obręczy nie zostawić żadnych rys ani odprysków.

Czy to pełen koszt wymiany opon?

W zależności od warsztatu mogą być pobierane dodatkowe opłaty. Wymiana wentyla, który z czasem traci szczelność, to jedna z nich. Wiele zakładów posiada tę usługę w pakiecie, w innych należy dopłacić. W przypadku gumowanych zaworów cena oscyluje w granicach 5 zł za sztukę, a w przypadku metalowych/chromowanych modeli jest to ok. 10 zł/szt. Jeżeli w pakiet nie wchodzi wyważanie kół, cena za tę usługę to najczęściej kilka lub kilkanaście złotych za sztukę.

Do kosztów serwisu trzeba też doliczyć kalibrację czujników w przypadku opon z systemem TPMS. Wymiana opon z czujnikami ciśnienia kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej. Posiadacze opon typu Run Flat otrzymają rachunek z kwotą wyższą o kilkanaście złotych.

Wymiana opon kosztuje niemało, jednak należy rozpatrywać ją w kontekście inwestycji. W końcu właściwie pracujące ogumienie to nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i unikanie wielu awarii samochodu. To wszystko składa się na realne oszczędności.

Czy wiesz, że...

Opcja dostawy z montażem to wygodny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Kupując nowe opony na Oponeo.pl, możesz od razu umówić termin ich wymiany w wybranym przez Ciebie warsztacie. Nie musisz zaprzątać sobie głowy odbiorem zamówienia, bo nowe ogumienie zostanie za darmo dostarczone do fachowca.