Zastanawiałeś się kiedyś, czy wulkanizator na pewno dobrze wyważył koła? Niestety nie jesteś jedyną osobą, która miewa takie wątpliwości. Często trudno ustalić, czy specjalistyczna usługa została wykonana prawidłowo. Nie inaczej jest w przypadku serwisów oponiarskich. 

Jak oddzielić ziarna od plew i znaleźć serwis pełen prawdziwych fachowców?Różnice pomiędzy dobrze a źle wyważonymi kołami bywają trudne do rozpoznania. Jednak prawidłowość montażu nowych opon ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy i właściwej eksploatacji ogumienia. Do tej pory wizyta w nowym serwisie oznaczała loterię – trafię na fachowca, czy wyjadę z bijącym kołem? Teraz kierowcy mogą szukać wulkanizatorów z certyfikatem oponiarskim, który gwarantuje najwyższą jakość usług.

Pomysł certyfikacji PZPO

Przez lata brakowało w Polsce instancji, która oceniałaby jakość usług wulkanizatorów. Zdezorientowanym kierowcom nie pozostawało nic innego, jak sugerowanie się rekomendacjami znajomych lub ocenami wystawionymi przez klientów na portalach internetowych. Nie była to idealna sytuacja, ponieważ brakowało obiektywnego wyróżnika pomiędzy wzorcowymi a złymi serwisami. Co więcej, najbardziej profesjonalne firmy nie były w żaden sposób promowane, co sprawiło, że stałe doskonalenie swoich umiejętności i wprowadzanie nowych technologii nie zawsze okazywało się opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Problem nie umknął uwadze Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, czyli organizacji najbardziej zainteresowanej wysoką jakością usług wulkanizacyjnych. Dlatego PZPO we współpracy z TÜV SÜD wypracowało kompleksowy system certyfikacji serwisów.

Gwarancja najwyższej jakości

Certyfikat oponiarski PZPO przyznawany jest na podstawie jednolitych i przejrzystych kryteriów. Aby go otrzymać, serwis musi przestrzegać przygotowanych przez instytucję standardów obsługi koła podczas wymiany. Jakość usług oraz zgodność ze sztuką oponiarską są weryfikowane podczas kompleksowego audytu. Warsztat może podejść do „egzaminu” na jeden z trzech stopni jakości – dobrego, bardzo dobrego oraz wzorowego. Oczywiście im lepszy certyfikat, tym wyższy poziom usługi. Wszystkie gwarantują bezpieczeństwo, ale najwyższy poziom zapewnia także komfortowe warunki usługi. Znaczenie mają detale takie, jak posiadanie przyjaznej dla klienta poczekalni, klimatyzacji czy obszernego parkingu.  

Co istotne, certyfikat nie jest przyznawany na czas nieokreślony, lecz tylko na 2 lata. Mogą do niego podejść przedsiębiorstwa świadczące usługi dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz rolniczych. Dla serwisu rekomendacja PZPO to nie tylko potwierdzenie wysokiej jakości, ale także znakomita kampania marketingowa oraz dostęp do najnowszych branżowych informacji czy szkoleń.

Wulkanizator z certyfikatem oponiarskim to fachowiec godny zaufania.

Wiele problemów z oponami rodzi się w nieprofesjonalnym serwisie

Źródłem wielu problemów, które kierowcy wiążą z usterkami samochodu lub wadami opony, okazuje się niewłaściwie wykonana sezonowa wymiana ogumienia. Wymiana opon to tylko pozornie prosta czynność. Wzorcowo przeprowadzona, wymaga także prawidłowej konfiguracji czujników TPMS czy dokładnego wyważenia kół. Nawet niewielkie uchybienia w serwisie mogą odebrać nam przyjemność z jazdy samochodem. Dlatego warto wybierać na godne zaufania serwisy, które mogą pochwalić się certyfikacją PZPO. Mapę serwisów, które zdobyły takie wyróżnienie można znaleźć na oficjalnej stronie akcji „Certyfikat Oponiarski”.