Felgi do Toyota

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Toyota

Historia marki Toyota sięga lat 30. ubiegłego wieku. W 1937 Kiichirō Toyoda przekształcił zajmującą się pierwotnie tkactwem firmę Toyota Industries w motoryzacyjne przedsiębiorstwo Toyota Motor Corporation. Pierwszy samochód osobowy wyjechał z fabryki Toyoty jeszcze przed tą transformacją, w 1936. Wcześniej japoński zakład wyprodukował swój pierwszy silnik do automobilu – sześciocylindrowy model o pojemności 3,4 litra. Początkowo auta były sprzedawane pod nazwą „Toyoda” pochodzącą od nazwiska założyciela firmy.


W 1953 roku wprowadzono na rynek Toyotę BJ wzorowaną na amerykańskim Jeepie MB. W 1955 roku nazwę modelu zmieniono na „Land Cruiser”, który pod tym szyldem produkowany jest do dzisiaj. W drugiej połowie lat 60. przedsiębiorstwo skupiło się na produkcji aut osobowych – wzrost z 20 tysięcy do 165 tysięcy sztuk rocznie. W 1964 japońska marka otworzyła swoją pierwszą siedzibę w Europie, w Danii. W 1966 roku Toyota rozpoczęła produkowanie najsłynniejszego modelu koncernu – kultową Corollę, która doczekała się do tej pory aż dwunastu generacji. W 1980 roku marka odebrała pierwszą nagrodę za kontrolę jakości, a w 1984 roku weszła w spółkę z amerykańskim koncernem General Motors. Po 5 latach przedsiębiorstwo podjęło decyzję o stworzeniu marki Lexus. Luksusowa submarka miała być odpowiedzią na europejskie i amerykańskie samochody klasy wyższej.


W latach 90. Toyota sprzedawała już w Europie prawie 5 milionów pojazdów rocznie. W 2007 roku japońskie przedsiębiorstwo osiągnęło wynik prawie 10 milionów sprzedanych pojazdów w ciągu roku. Toyota stała się tym samym największym producentem aut na świecie. Efektem ubocznym masowości jest fakt, że dotychczas uznawane za niezawodne Toyoty, rozpoczęły coraz częściej powracać do serwisów (tzw. akcje nawrotowe). W Polsce marka posiada dwie fabryki: w Wałbrzychu – silników benzynowych i skrzyń biegów oraz w Jelczu-Laskowicach – silników diesla.


Toyota od wielu lat rozwija się w dziedzinie aut ekologicznych. W 1997 roku z linii montażowej zszedł zasilany silnikiem i elektrycznym model Prius, który jest obecnie najpopularniejszym samochodem z napędem hybrydowym. W 2004 roku auto otrzymało prestiżowy tytuł Car of the Year.


Do samochodów Toyoty pasują felgi stalowe oraz aluminiowe w różnych wariantach. Posiadacze japońskich aut mogą zdecydować się na eleganckie obręcze kojarzone z luksusowymi autami premium lub na wersje sportowe, które doskonale podkreślają dynamiczny charakter pojazdu.