Pracuj w Oponeo

Opony do Toyota

Wybierz parametry swojego Toyota i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Toyota

Początek. Firma Toyota Motor Corporation została założona przez Kiichiro Toyoda w 1937. Wcześniej istniała jako Toyota Industries. W 1936 roku z fabryki Toyoty wyjechał pierwszy samochód osobowy – model AA. Ale już trzy lata wcześniej firma wyprodukowała sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,4 litra. Początkowo auta sprzedawano pod nazwą „Toyoda” (od nazwiska założyciela firmy).

Rozwój. Na początku lat 50. wprowadzono Toyotę BJ, która była wzorowana na Jeepie MB. Tym samym zapoczątkowano serię Land Cruisera. W drugiej połowie lat 60. firma zaczęła produkować więcej aut osobowych (wzrost z 20 tys. do 165 tys. sztuk rocznie). W 1964 roku Toyota otworzyła swoje pierwsze przedstawicielstwo w Europie (Dania). Dwa lata później wprowadzono do produkcji największy przebój koncernu – Corollę, która wyprodukowana została w dziesięciu seriach (generacjach). W 1980 roku Toyota otrzymała pierwszą nagrodę za jakość kontroli, a cztery lata później firma weszła w joint venture z amerykańskim koncernem General Motors. W 1989 roku zapadła decyzja o stworzeniu marki Lexus. Ta luksusowa marka należąca do Toyoty była odpowiedzią na amerykańskie i europejskie samochody klasy wyższej.

Obecnie. Pod koniec lat 90. Toyota sprzedawała na rynku europejskim ponad 4,5 mln samochodów rocznie. W 2007 roku koncern Toyoty stał się z wynikiem 9,6 mln sztuk rocznie największym producentem aut na świecie. Skutkiem ubocznym tak masowej produkcji jest fakt, że Toyoty – uznawane dotychczas za auta niezawodne – zaczęły coraz częściej wracać do serwisów (tzw. akcje nawrotowe). W Polsce koncern posiada dwie fabryki – w Wałbrzychu fabrykę skrzyń biegów i silników benzynowych, w Jelczu-Laskowicach fabrykę silników diesla.

Ciekawostki. Firma znana jest z produkcji aut ekologicznych. W 1997 roku wprowadzono do produkcji Priusa, który jest zasilany silnikiem spalinowym (1,5 litra pojemności, moc 58 KM) i elektrycznym (moc 40 KM). Prius jest najbardziej popularnym samochodem z napędem hybrydowym. W 2004 roku auto wyróżniono tytułem Car of the Year.

Warto pamiętać, że dla posiadacza samochodu, także kiedy jest to Toyota, opony zimowe lub całoroczne stanowią konieczne wyposażenie.


Modele Toyoty dostępne w Polsce: Toyota Auris, Toyota Avensis III, Toyota Aygo FL, Toyota Corolla, Toyota Hilux, Toyota iQ, Toyota Land Cruiser, Toyota Land Cruiser V8, Toyota Prius, Toyota RAV4 FL, Toyota Urban Cruiser, Toyota Verso, Toyota Yaris FL.

Wiele osób zastanawia się, jakie opony montuje Toyota na tzw. pierwszym wyposażeniu. Jest to ogumienie niemal wszystkich dużych producentów opon np. Goodyear, Dunlop, Michelin czy Falken.


Wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach – Toyota

Reset czujnika ciśnienia w oponach Toyoty, może przysporzyć nieco trudności. W odróżnieniu do innych marek samochodów, nie znajdziesz go na komputerze pokładowym, a głęboko pod kierownicą (powinien być oznaczony podobną grafiką). Pamiętaj, że sposób wyłączenia lampki TPMS może różnić się w zależności nie tylko od modelu, ale także rocznika auta.