Felgi do Citroen

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Citroen

Produkcja samochodów przez firmę Citroën rozpoczęła się w 1919 roku. Korzenie marki sięgają jednak 15 lat wcześniej, gdy André Citroën stworzył przedsiębiorstwo Engrenages Citroën, tworzącej koła zębate. Zakład produkcyjny okazał się sukcesem, a przekładnie zębate wkrótce montowano w większości francuskich samochodów. Kupował je do swoich aut nawet słynny Rolls-Royce. Montaż pierwszego pojazdu produkowanego przez markę – Citroëna Type A, rozpoczęto w 1919 roku. Premierze auta towarzyszyła rozbudowana kampania reklamowa, która okazała się dużym sukcesem. W ciągu 14 dni zebrano ponad 16000 zamówień.


W historii Citroëna wyraźnie obecny jest wątek polski. Podróże do Polski zainspirowały młodego Andre Citroëna do opatentowania maszyn do obróbki daszkowych kół zębatych. Natomiast w 1930 roku otwarto w Warszawie jedną z pierwszych zagranicznych montażowni firmy. W fabryce montowano samochody osobowe C4 oraz C6. Przełom lat 40. i 50. to niezwykle dynamiczny rozwój marki. W roku 1949 rozpoczęto produkcję modelu 2CV, czyli tzw. „kaczki” z dwucylindrowym silnikiem, której produkcji zaprzestano dopiero w 1990 roku.


ZW 1955 roku zaprezentowano na targach w Paryżu model DS. Pojazd zachwycał. Pierwszego dnia przyjęto 12 tysięcy zamówień na ten samochód. W 1970 roku wyprodukowano aż 103 tysiące tych aut, a przez cały okres produkcji niemal półtora miliona egzemplarzy. W 1974 roku Citroën i Peugeot weszły w skład jednego koncernu – PSA. Od tego czasu pewne elementy samochodów marek są wspólne (silniki, skrzynie biegów, płyty podłogowe).


Kierowcy mogą zawdzięczać Citroenowi ogromny wkład w rozwój motoryzacji. Marka wprowadziła wiele nowych technologii m.in.: pierwsze stalowe nadwozie, zawieszenie hydropneumatyczne, seryjną taśmę montażową.


W 2001 roku do produkcji wprowadzono model C5, który wywołał kontrowersje z uwagi na dość zachowawczy wygląd. Później przyszła kolej na C3, który podbił serca kierowców zgrabnym wyglądem. Następnie wychodzą C8, C2, C1, C4 i C6. Obok pojazdów osobowych powstawały i powstają samochody dostawcze tej marki.


Firma stawia na jakość oraz wytrzymałość swoich samochodów. W 1933 roku wybrano przypadkowy egzemplarz z taśmy produkcyjnej i... przejechano nim 300 tysięcy kilometrów w ciągu 133 dni (ze stałą prędkością ponad 90 km/h!).


Katalog felg stalowych i alufelg możliwych do zamontowania w modelach Citroën jest niezwykle bogaty. Można wśród nich znaleźć eleganckie obręcze pasujące do bardziej luksusowych pojazdów oraz efektowne felgi sportowe, świetnie komponujące się z samochodami przeznaczonymi do jazdy dynamicznej.