Wakacje spędzone w kamperze to przygoda. Niezależnie od tego, czy celem podróży jest długi weekend w uroczym zakątku Polski, czy kilkutygodniowy roadtrip po całej Europie. Aby mieć pewność, że wyjazd uda się w 100%, należy wcześniej zadbać o właściwe przygotowanie pojazdu. Najlepiej zacząć od kwestii podstawowej – odpowiednich opon do kampera.

Dedykowane pony do campera są projektowane z myślą o dużych obciążeniach.

Dedykowane opony do campera są projektowane z myślą o dużych obciążeniach.

Podstawą udanego caravaningu jest dobrze przygotowany, pewny i sprawdzony sprzęt. Opony to fundament „domu na czterech kółkach” – odpowiadają za utrzymywanie kilkutonowego ciężaru pojazdu, przenoszenie siły napędowej na podłoże oraz efektywność hamowania. 

Specyfika kampera stanowi dla ogumienia dużo większe wyzwanie niż samochód osobowy, czy nawet dostawczy. Dlatego warto zainwestować w specjalne, przeznaczone do kamperów opony.

Jakie opon do kampera? Najlepiej dedykowane

Modele zaprojektowane z myślą o kamperach są oznaczane jako „camping” lub „CP” (Camping Pneu). Dwa najpopularniejsze przykłady takiego ogumienia to Continental VancoCamper oraz Michelin AgilisCamping. W przeciwieństwie do zwykłych opon dostawczych tworzy się je z myślą o specyficznych obciążeniach, na które muszą okazać się odporne. Najważniejszym parametrem okazuje się indeks nośności. Masa większości kamperów to około 3-4 ton, dlatego potrzebne są do nich modele z indeksem wskazującym więcej niż 110, najlepiej około 116 lub więcej. Indeks o wartości 116 oznacza, że nośność jednej opony to 1250 kilogramów, czyli łączna masa pojazdu może wynosić jej czterokrotność – 5 000 kg.

Camping oraz Camping to oznaczenia modeli opon dedykowanych kamperom.

"Camping" oraz "Camping Pneu" to oznaczenia modeli opon dedykowanych kamperom.

Jak wiadomo, caravaning wiąże się z pokonywaniem dalekich tras, przeplatanych z długimi postojami pod dużym obciążeniem. Nie są to warunki sprzyjające ogumieniu. Opony typu camping są do tych wymagań specjalnie przystosowane. Wykorzystane do ich produkcji mieszanki gumowe są bardzo wytrzymałe, a konstrukcje wyposażone w dodatkowy oplot kordu nie odkształcają się nawet podczas długich, międzysezonowych postojów. Najlepsze modele opon do kamperów charakteryzuje się również sztywną konstrukcją i wzmocnionymi brzegami.

Opony zimowe do kampera

Na rynku nie ma zbyt wielu zimowych opon przeznaczonych do kamperów. Jeżeli nie planujemy podróżować w typowo „śnieżnych” warunkach, możemy zdecydować się na campingowe opony letnie z oznaczeniem M&S (Mud and Snow), choć nie są to modele całoroczne, to ich producenci deklarują, że powinny one sobie poradzić np. przy lekkim opadzie śniegu. 

Natomiast, jeśli pojazd ma być przystosowany nawet do bardzo wymagających warunków drogowych, to nie pozostaje nic innego, jak wybór zimowych opon typu cargo (oznaczenie „C”). Jest to ogumienie do samochodów dostawczych, dostosowane do dużych obciążeń, które dobrze się sprawdzi także w kamperach. 

W trudnych warunkach właściele kamperów mogą zdecydować się na zimowe modele dostawcze.

W trudnych warunkach właściciele kamperów mogą zdecydować się na zimowe modele dostawcze.

Choć opony dostawcze nie są tak przystosowane do długotrwałych postojów pod dużym obciążeniem, jak modele typu camping, to w przypadku wersji zimowej nie ma to takiego znaczenia, ponieważ i tak są one użytkowane wyłącznie sezonowo. Jeżeli nie będziemy przez dłuższy czas potrzebować ich stricte zimowych właściwości, możemy je łatwo zamienić np. na typowo kampingowy model letni.