Zastanawiałeś się kiedyś, jakie znaczenie ma właściwe napompowanie kół i jaką funkcję pełnią montowane, od niedawna obligatoryjnie, czujniki ciśnienia?

Jako wstęp do tematu zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez naszych specjalistów.

Utrata ciśnienia w oponach może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie jazdy lub zużycie paliwa, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnej kontroli, zwłaszcza przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

Dlaczego warto utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach?

Bezawaryjna praca opony zależy od wielu czynników, jednym z nich jest zachowanie odpowiedniego, zgodnego z zaleceniami producenta, ciśnienia w oponach. Wpływ na utrzymanie optymalnego stanu napompowania kół ma:

 • prawidłowy montaż kompletu na uprzednio oczyszczonych felgach,

 • użycie właściwej pasty montażowej,

 • wymiana wentyla przy sezonowej zmianie opon.

Jeżeli zauważysz nieprawidłowe ciśnienie w oponach – ubytek rzędu 0,2 bara miesięcznie lub więcej – może być to sygnał, aby udać się na kompleksowy przegląd do profesjonalnego serwisu oponiarskiego. Ciśnienie w kołach przez cały okres ich użytkowania powinno być utrzymywane na poziomie zalecanym przez producenta.

Spadek ciśnienia w oponie - przykład.

Spadek ciśnienia może łączyć się z niebezpieczeństwem

Najczęstsze powody utraty ciśnienia w oponie

 • naturalne przenikanie powietrza przez części składowe opony,

 • uszkodzenie obręczy (zarysowania, pęknięcia, zgrubienia, rdza itd.),

 • powietrze uchodzi z opony wskutek defektu wentyla lub wkładki zaworowej,

 • nieprawidłowe osadzenie wentyla w otworze obręczy,

 • zbyt mocne dokręcenie nasadki czujnika elektronicznego bez uwzględnienia właściwego momentu dokręcania rzędu 4 Nm,

 • niskie ciśnienie w oponach spowodowane rozszczelnieniem wewnętrznej warstwy chroniącej oponę – kapy (mikropęknięcia),

 • uszkodzenie stopki opony w trakcie montażu (lub demontażu) produktu na obręczy,

 • zabrudzenie w miejscu styku stopki opony z półką osadczą felgi,

 • spadek temperatury w okresie zimowym,

 • małe przebicia lub przecięcia opony.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach

Jeżeli zastanawiasz się ile atmosfer powinno znajdować się w Twoich oponach, powinieneś zajrzeć do instrukcji producenta lub na wewnętrzną stronę klapki od wlewu paliwa. To tam znajduje się skrót najważniejszych wartości dotyczących opon, jak: informacje o właściwym poziomie ciśnienia w oponach czy rozmiar opon zalecany przez producenta. 

Czujniki ciśnienia w oponach (system TPMS) 

Od 1 listopada 2014 roku każdy nowy samochód sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi być wyposażony w obowiązkowe czujniki ciśnienia. Ich zadaniem jest automatyczne kontrolowanie poziomów atmosfer w oponach. Warto pamiętać, że sezonowa wymiana opon z czujnikami ciśnienia różni się od zmiany ogumienia w aucie bez czujników, ponieważ wymaga od serwisantów posiadania specjalnego sprzętu.

Jak działa czujnik ciśnienia w oponach? Automatyczne czujniki TPMS informują kierowcę, czy ciśnienie w oponie jest na odpowiednim poziomie oraz alarmują, kiedy spadnie ono poniżej bezpiecznego pułapu. Istnieją dwa rodzaje takich systemów: pośredni – występuje w większości aut klasy średniej i ekonomicznej oraz bezpośredni – montowany w samochodach wyższej klasy, pozwala na przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym. Służą do tego: dodatkowa kontrolka ciśnienia w oponach oraz elektroniczny czujnik ciśnienia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat: budowy i charakterystyki systemów TPMS, jak rozpoznać czujnik ciśnienia powietrza w oponach i na czym polega monitorowanie ciśnienia w oponach, przeczytaj nasz artykuł w całości poświęcony tym zagadnieniom: Czujniki ciśnienia w oponach.