Zima zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie wiesz jakie opony zimowe wybrać? Zapoznaj się z wynikami prestiżowego testu ADAC dla opon w rozmiarze 195/65 R15 i wybierz optymalny dla siebie model. Przeczytaj nasz artykuł i skończ się martwić nadchodzącą zimą! 

Gdy zima za pasem warto zacząć rozglądać się za oponami

Gdy zima za pasem warto zacząć rozglądać się za oponami

Opon na zimowe warunki jest wiele. Co sezon różni producenci starają się wyjść naprzeciw potrzebom kierowców i tworzą coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele. Rozmiar 195/65 R15 to jeden z najchętniej wybieranych przez kierowców na naszym portalu. Popularność wymiarów spowodowała, że trafiły one do tegorocznego zestawienia najlepszych zimowych opon tworzonego przez powszechnie szanowaną organizację ADAC.

Czym są testy ADAC? 

ADAC to jedne z największych na świecie stowarzyszeń motoryzacyjnych. Zajmuje się kontrolą i sprawdzaniem funkcjonowania najważniejszych dla kierowców elementów ruchu drogowego, m.in. przepustowościom tuneli, bezpieczeństwem części składowych aut, fotelikami dla dzieci, nawigacjami. Organizacja ma już blisko 17 milionów oficjalnych członków.

ADAC zrzesza 17 milionów członków.

ADAC zrzesza 17 milionów członków.

Testy ADAC sprawdzają jakość wykonania i czynniki wpływające na bezpieczeństwo poszczególnych modeli wypuszczanych w każdym sezonie na rynek przez ogólnoświatowe koncerny. Weryfikowane są: efektywność paliwowa, odporność na zużycie, zachowanie na suchej, mokrej, oblodzonej oraz ośnieżonej nawierzchni i komfort podróżowania

W każdej kategorii opona może uzyskać ocenę w skali 1-5 (bardzo polecana, polecana, zadowalająca, dostateczna, niepolecana). Noty uzyskane w poszczególnych dziedzinach są sumowane i przedstawiane w formie spójnej oceny.

Rozmiar 195/65 R15. Czy jest dla mnie? 

Dobór rozmiaru opony jest niezwykle istoty. Informacje o odpowiednich dla nas wymiarach możemy znaleźć w instrukcji samochodu lub na klapie wlewu paliwa. Jeśli posiadamy już komplet letni, to informacje o rozmiarze znajdziemy na boku każdej opony.

Zimą opony poddawane są wyjątkowym wyzwaniom

Zimą opony poddawane są wyjątkowym wyzwaniom

Rozmiar 195/65 R15 jest niezwykle popularny szczególnie w segmencie aut osobowych o większej mocy silnika. Opony o tych wymiarach często są montowane w takich samochodach, jak:

Opony o wysokich profilach doskonale sprawdzają się na polskich drogach, pełnych wybojów i nierówności. 

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar jest Ci potrzebny - skorzystaj z naszego kalkulatora doboru.

16 wspaniałych 

W tegorocznym teście opon zimowych organizacja ADAC sprawdziła 16 modeli w rozmiarze 195/65 R15 różnych znanych producentów. Badane były zarówno produkty liderów rynku premium, jak i młode aspirujące marki. Warto pamiętać, że nie wszystkie nowe modele zostały uwzględnione w wynikach. Produkty m.in. Pirelli oraz Bridgestone nie mogły wziąć w nim udziału, ponieważ nie były jeszcze dostępne na rynku w trakcie trwania testów.

Testy ADAC uważane są przez wielu kierowców za najbardziej wiarygodne

Testy ADAC uważane są przez wielu kierowców za najbardziej wiarygodne

Opony w rozmiarze 195/65 R15, które trafiły do tegorocznego zestawienia ADAC:

Miejsce w teście:

Model opony:

Ocena:

1

Continental WinterContact TS860

Dobra
(gut) 

2

Esa+Tecar Super Grip 9

Dobra
(gut) 

3

Kleber Krisalp HP 3

Dobra
(gut) 

4

Dunlop Winter Response 2

Zadowalajaca (befriedigend) 

5

Goodyear Ultra Grip 9

Zadowalajaca (befriedigend) 

6

Hankook i*cept RS 2 W452

Zadowalajaca (befriedigend) 

7

Vredestein Snowtrac 5

Zadowalajaca (befriedigend) 

8

Yokohama W.drive V905 2

Zadowalajaca (befriedigend) 

9

Falken Eurowinter HS01

Zadowalajaca (befriedigend) 

10

Firestone Winterhawk 3

Zadowalajaca (befriedigend) 

11

Nokian WR D4

Zadowalajaca (befriedigend) 

12

Michelin Alpin 5

Zadowalajaca (befriedigend) 

13

Aeolus SnowAce 2 AW08

Zadowalajaca (befriedigend) 

14

Kumho WinterCraft WP51

Zadowalajaca (befriedigend) 

15

Sava Eskimo S3+

Zadowalajaca (befriedigend) 

16

Semperit Master-Grip 2

Dostateczna 
(ausreichend)

Podium poza konkurencją 

Testy ADAC uchodzą nie tylko za najbardziej prestiżowe, ale również niezwykle wymagające. Sprawdzają przystosowanie opon do warunków pogodowych, analizując każdy szczegół ich funkcjonowania. W teście modeli zimowych 2017 w rozmiarze 195/65 R15 tylko trzy opony uzyskały ocenę: „Dobra” – zapewniającą o bardzo wysokiej jakość testowanego produktu, były to: 

 • Continental WinterContact TS860 – nowy model niemieckiego lidera klasy premium nie mógł przejść przez rynek bez większego echa. Continental jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych koncernów oponiarskich na świecie. Ich ogumienie wyróżnia się doskonałą jakością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Nie inaczej jest w przypadku TS860.  Opona uzyskała ocenę „Dobra” w 5 z 6 analizowanych kategorii, niższą notę „Zadowalającą” uzyskała jedynie w dziedzinie komfortu. 

  Średnia ocena: 2,1

Zobacz oponę Continental WinterContact TS860:

Kup Continental WinterContact TS860 !

 • Esa+ Tecar Super Grip 9 – najnowszy model grupy Tecar International umiejscowił się na drugiej lokacie. Dla wielu kierowców zaskakujący może być fakt, że wyprzedził on w zestawieniu produkty bardziej znanych koncernów, tj. Michelin, Goodyear czy Dunlop. Opona uzyskała minimalnie gorsze wyniki w kategoriach zachowania na różnych nawierzchniach od zwycięzcy testu.

  Średnia ocena: 2,3

 • Kleber Krisalp HP3 – francuski koncern towarzyszy kierowcom w podróżach już od ponad 100 lat. Bezpieczeństwo i dostosowanie do warunków pogodowych doceniło już wielu podróżujących. Krisalp HP3 to kontynuator wspaniałej tradycji zapoczątkowanej w kraju Napoleona. Opona uzyskała podobne wyniki do pozostałych wyróżnionych modeli, notując jedynie nieco gorsze statystyki w kategoriach zachowania na zlodowaciałej i mokrej nawierzchni.

  Średnia ocena: 2,4

Zobacz oponę Kleber Krisalp HP3:

Kup Kleber Krisalp HP3 !

Zacięta walka o pozycje w reszcie stawki 

Tegoroczne wyniki testów ADAC pokazały, że walka o klienta na rynku opon jest niezwykle zacięta. Aż 11 opon uzyskało od niemieckiego automobil klubu ocenę „Zadowalająca” – świadczącą o dobrych osiągach i pewności produktu. Różnice między poszczególnymi miejscami były bardzo niewielkie. Zakres ocen dla zadowalających produktów zamknął się między uśrednionymi 2,6 a 3,3. Tuż za podium uplasował się model Winter Response 2 niezwykle popularnego wśród kierowców producenta – Dunlopa.

Kup Dunlop Winter Response 2 !

W stawce nie zabrakło również miejsca dla innych koncernów premium. Notę „Zadowalająca” uzyskały między innymi: Vredestein Snowtrac 5, Nokian WR D4, Michelin Alpin 5 czy Goodyear UltraGrip 9. Najniżej plasowany w tej ocenie produkt to model słoweńskiego koncernu Sava – Eskimo S3+.

Szukasz konkretnych osiągów? Zobacz jakie opony najlepiej wypadały w poszczególnych kategoriach:

Sucha nawierzchnia

Yokohama W.drive V905 (nota 1,7)

Mokra nawierzchnia

Continental WinterContact TS860 (nota 1,8) 

Goodyear UltraGrip 9 (nota 1,9)

Ośnieżona nawierzchnia

Nokian WR D4 (nota 1,7)

Continental WinterContact TS860 (nota 1,9)

Sava Eskimo S3+ (nota 1,9)

Oblodzona nawierzchnia

Esa+Tecar Super Grip 9 (nota 2,1)

Komfort i Hałas

Semperit Master-Grip 2 (nota 3,0)

Goodyear UltraGrip 9 (nota 3,1)

Dunlop Winter Response 2 (nota 3,2) 

Oszczędność paliwowa

Esa+Tecar Super Grip 9 (nota 1,7)

Dunlop Winter Response 2 (nota 1,8)

Firestone Winterhawk 3 (nota 1,8)

Trwałość

Michelin Alpin 5 (nota 1,5)

Dobór opony zimowej to nie lada problem. Wybierz je z nami! 

Zbliżająca się zima sprawia, że coraz częściej zerkamy na nasz samochód i zastanawiamy się, czy nie czas wymienić ogumienie na mniej podatne na śnieg i mróz. Wybór odpowiedniej opony może być sporym wyzwaniem. Mamy dla Ciebie kilka kroków, z którymi dopasowanie modelu będzie o wiele prostsze:

 • Sprawdź rozmiar – pierwszym krokiem jaki trzeba podjąć, jest sprawdzenie jakie wymiary opon są nam potrzebne. Jeśli jeździmy już na komplecie letnim, rozmiar możemy znaleźć na boku opony w postaci ciągu np. 195/65 R15. Informacje o sugerowanym przez producenta wymiarze odnajdziemy najczęściej w okolicach drzwi pojazdu, klapie wlewu paliwa lub w instrukcji samochodu.

 • Zastanów się ile sztuk potrzebujesz – warto pomyśleć o ilości potrzebnych nam opon. Jeśli mamy jeszcze sprawny komplet zimowy w garażu lub piwnicy, a tylko jedna lub dwie sztuki mają intensywniej starty bieżnik, można uniknąć kupowania kompletu. Warto jednak pamiętać, że na jednej osi pojazdu muszą znajdować się identyczne opony, najlepsze osiągi auto będzie miało, jeśli założymy jednakowe modele na każde koło.

 • Zweryfikuj swoje potrzeby – jesteś kierowcą miejskim, który większość czasu spędza jeżdżąc po odśnieżonych drogach? Może jednak częściej poruszasz się w terenie? Wolisz jazdę dynamiczną czy oszczędną? Przed zakupem warto zastanowić się, czego od opon oczekujemy. Zróżnicowana oferta pozwala wybierać spośród modeli dostosowanych do każdego typu jazdy.

 • Określ swój budżet – jeden z najważniejszych kroków przy kupnie opony. Należy zastanowić się jakiej klasy modelu poszukujemy. Na rynku wyróżniamy trzy podstawowe:

  - premium - najwyższe osiągi, nowoczesne technologie, ale też wyższa cena,
  - średnią - dobry stosunek ceny do jakości,
  - ekonomiczną - najniższe ceny, dobre osiągi w oparciu o nieco starsze technologie.

  Klasę warto dobrać do naszych wymagań, ale również potrzeb: preferowanego stylu jazdy, pokonywanych kilometrów w ciągu roku, parametrów naszego samochodu itd.

 • Dobierz elementy opony pod swoje potrzeby – wybierając model warto pamiętać, że różne bieżniki mają zróżnicowane cechy i niektóre lepiej sprawdzają się w danych sytuacjach od innych. W samochodach osobowych występują trzy podstawowe rodzaje bieżników:

  - asymetryczny - składający się z dwóch niezależnych części na różne warunki,
  - symetryczny   - stabilne osiągi na różnych nawierzchniach, 
  - kierunkowy    - bieżnik w kształcie litery V, dobrze odprowadza wodę i błoto.


  Asymetryczne bieżniki uchodzą za bardziej komfortowe i oszczędne, z kolei kierunkowe lepiej radzą sobie w przypadku ulewnych deszczy.

Jeżeli po przejściu wszystkich kroków wciąż nie jesteś pewny, jakie opony kupić. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy model do Twoich potrzeb!