Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Powiedzenie to ma również swoje odzwierciedlenie, jeśli chodzi o same pojazdy. Wykonywany okresowo przegląd samochodu sprawia, że jesteśmy w stanie w porę wymienić zużyte części czy płyny eksploatacyjne, oszczędzając sobie przy tym późniejszych niespodziewanych wydatków.

Wykonywany okresowo przegląd samochodu pozwala na wymianę zużytych części oraz płynów eksploatacyjnych. Wykonywany okresowo przegląd samochodu pozwala na wymianę zużytych części oraz płynów eksploatacyjnych.

Przeprowadzenie badania okresowego znacząco wpływa nie tylko na jakość funkcjonowania naszego auta. To także świadomość posiadania sprawnego pojazdu, co z kolei w znaczącym stopniu wpływa na poczucie bezpieczeństwa, które dla wielu kierowców odgrywa kluczową rolę. Przecież od stanu auta zależy życie i zdrowie nasze oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprawdź, jak wygląda przegląd samochodu, a także, dlaczego nie można mylić go z badaniem technicznym.

Czym jest przegląd samochodu?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się powiedzieć – jadę na przegląd samochodu. W takiej chwili mamy zazwyczaj na myśli dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego poprzez uzyskanie „pieczątki” na Stacji Kontroli Pojazdów. Nic bardziej mylnego! Już na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że przegląd samochodu to nie to samo, co badanie techniczne. Bardzo wiele osób używa tych pojęć wymiennie, co często potrafi wprowadzić w zakłopotanie nawet najbardziej doświadczonych kierowców. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Pamiętaj, że przegląd samochodu a badanie techniczne to nie to samo.Pamiętaj, że przegląd samochodu a badanie techniczne to nie to samo.

Zacznijmy od kluczowej kwestii wyjaśnienia samego pojęcia. Przegląd samochodu to inaczej przegląd okresowy lub badanie okresowe. Jego celem jest wymiana części oraz płynów eksploatacyjnych. Zgodnie z Rozporządzeniem WE 461/2000 z 2002 roku, właściciel pojazdu nie ma obowiązku zgłaszania się do oficjalnego punktu technicznego producenta. Co za tym idzie, badanie okresowe można przeprowadzić w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, gdzie pojazd poddawany jest szeregowi różnego rodzaju badań, o których mowa będzie za chwilę.

Jak wygląda przegląd samochodu?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakres czynności kontrolnych może różnić się w zależności od producenta lub Autoryzowanej Stacji Obsługi. Niemniej jednak badanie okresowe obejmuje przede wszystkim uzupełnienie lub wymianę filtrów oraz oleju silnikowego. Poza tym wymianie podlega również filtr powietrza, płyn chłodniczy oraz hamulcowy, a także świece oraz rozrząd.

Podczas przeglądu samochodu uzupełnieniu lub wymianie podlega m.in. olej silnikowy.Podczas przeglądu samochodu uzupełnieniu lub wymianie podlega m.in. olej silnikowy.

Przeprowadzając przegląd samochodu, fachowcy zwracają uwagę na stan układu hamulcowego, kierowniczego i wydechowego. Badanie okresowe to także sprawdzenie stanu zawieszenia oraz prawidłowego ciśnienia w oponach. Wykonywana jest również diagnostyka komputerowa. Dodatkowo w autach z filtrem cząstek stałych uzupełnieniu podlega płyn katalityczny.

Co ile wykonywać przegląd samochodu?

Ważne! W przeciwieństwie do badania technicznego przegląd samochodu nie jest obowiązkowy! Kierowca wykonuje go według własnych potrzeb, w zależności od marki, posiadanego modelu oraz wersji silnikowej lub uwzględniając zalecenia producenta. Warto jednak pamiętać, że przeprowadzenie badania okresowego we wskazanym terminie może być podstawą do realizacji gwarancji. Co za tym idzie, warto zadbać o regularne monitorowanie stanu naszego pojazdu.

Przegląd samochodu wykonywany jest w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.Przegląd samochodu wykonywany jest w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Z kolei, jeśli zastanawiasz się, czy Twój przegląd samochodu jest po terminie, to bez obaw. Zgodnie z polskim prawem właściciel pojazdu nie ma jasno określonego terminu na jego przeprowadzenie. Częstotliwość ustalana jest indywidualnie lub według zaleceń producentów. Najczęściej wskazują oni na dwa parametry, po pierwsze na liczbę przejechanych kilometrów z zakresem. Wspomniany zakres wynosi zazwyczaj od 15 000 do 30 000 km, rzadziej z kolei 50 000 km. Drugim parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, chcąc wykonać badanie okresowe to czas, który upłynął od chwili zarejestrowania pojazdu. W tej kwestii producent zazwyczaj wskazuje na okres dwunastu miesięcy.

Warto zaznaczyć, że nie ma jednego konkretnego terminarza, który obowiązywałby dla wszystkich modeli aut. Stąd zalecamy, aby przede wszystkim przeprowadzać okresowy przegląd samochodu odpowiednio do jego użytkowania czy stylu naszej jazdy. Dlatego, jeśli mimo upływu roku przejechałeś zaledwie 9 000 kilometrów lub wręcz przeciwnie – w pięć miesięcy zrobiłeś ponad 70 000 kilometrów – koniecznie wykonaj przegląd samochodu.

Przegląd samochodu w przeciwieństwie do badania technicznego nie jest obowiązkowy.Przegląd samochodu w przeciwieństwie do badania technicznego nie jest obowiązkowy.

Często o terminie badania okresowego decyduje sam komputer pokładowy. Jego zadaniem jest dopasowanie częstotliwości przeprowadzania przeglądu do stopnia użytkowania auta. Wyświetlony komunikat przypomina nam o konieczności wizyty w Autoryzowanym Serwisie Obsługi.

Ile kosztuje przegląd samochodu osobowego?

Na to pytanie trudno jest znaleźć właściwą odpowiedź, ponieważ nie ma jednej określonej ceny, którą należy zapłacić za przeprowadzenie badania okresowego. Uzależnione jest to od samego zakresu wykonywanych czynności. Te z kolei są związane z wiekiem i przebiegiem, ilością czynności serwisowych oraz potrzebnych płynów i filtrów. Wydatek, jaki będzie musiał ponieść kierowca, będzie zależeć od przeprowadzonych usług dodatkowych. Właściciel pojazdu może na przykład zlecić fachowcom dezynfekcję auta czy odgrzybienie klimatyzacji.

Pomimo że badanie okresowe nie jest obowiązkowe, to warto je regularnie wykonywać. Prawidłowa eksploatacja pojazdu niewątpliwie zwiększa poczucie bezpieczeństwa na drodze. Co za tym idzie, nie warto ryzykować zarówno swoim życie i zdrowiem, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.