Numer VIN – to o niego, jako właściciele auta, możemy zostać poproszeni na pewnym etapie posiadania samochodu. Choć nie musimy go znać na pamięć, warto wiedzieć, gdzie się znajduje i co kryje się za ciągiem liter oraz liczb.

numer VIN na przedniej szybieJak odczytać numer VIN?

Tak, jak człowiekowi po urodzeniu nadaje się indywidualny PESEL, tak pojazdowi w momencie produkcji, przypisany zostaje VIN. Numer taki jest unikalny i niezmienny, co oznacza, że nie ma dwóch takich samych i zostaje z każdym autem na zawsze. 

Numer VIN – co oznacza?

Unikalny ciąg znaków przypisany do pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego, to właśnie numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number). W tłumaczeniu oznacza numer identyfikacyjny samochodu, potocznie określany jest także jako numer nadwozia. Jego nadaniem zajmuje się producent już na etapie fabrycznym. Oznaczenie to służy do rozpoznawania pojazdu przez cały jego okres eksploatacji. Jeżeli zmienia się właściciel np. samochodu, a wraz z nim tablice rejestracyjne, VIN pozostaje w pierwotnej formie.

Jak wygląda numer VIN?

Od początku lat 80. nadaje się standaryzowany numer VIN składający się z 17 znaków. Pośród nich nie znajdziemy liter I, O, Q czy znaków specjalnych, ponieważ przy ich odczycie łatwo o błąd. Zanim zaczęto stosować się do normy, producenci wykorzystywali odmienne oznaczenia, które dzisiaj spotkać można głównie w pojazdach zabytkowych. Wyjątkiem jest również sytuacja, kiedy za zgodą odpowiednich organów auto otrzymało nowy, skrócony VIN.

Samochody produkowane na terenie Unii Europejskiej muszą mieć nadany numer VIN zgodny z normą ISO-3779, którą stosuje się także poza Starym Kontynentem. W związku z tymi wytycznymi numer VIN składa się z trzech sekcji.

Przykładowy numer VIN.

Rozkodowanie nr VIN

SkrótTłumaczenieZnaki
WMIWorld Manufacturer Identifier (Światowy Identyfikator Producenta)
 • znak 1: kraj producenta,
 • znaki 2-3: marka i przeznaczenie

VDSVehicle Descriptor Section (Sekcja Określająca Typ Pojazdu)
 • znaki 4-8: rodzaj wyposażenia, seria i model, typ nadwozia i silnik,
 • znak 9: znak kontrolny

VISVehicle Indicator Section (Sekcja Identyfikująca Pojazd)
 • znak 10: rok produkcji,
 • znak 11: identyfikacja fabryki,
 • znaki 12-17: numer seryjny

Jak odczytać numer VIN? Pierwsze znaki (WMI) informują jakiej marki jest model i z jakiego regionu ona pochodzi. Przykładowo „J” na początku wskazuje na Japonię – „JH” to Honda, a „JS” to Suzuki. Dla polskich producentów przeznaczone są litery z przedziału SU-SZ.

W sekcji VDS zawarte są dane dotyczące serii, konstrukcji oraz wyposażenia samochodu. Producent koduje je w określony dla siebie sposób.

VIS to osiem znaków, z czego cztery ostatnie zawsze wyrażane są za pomocą cyfr. W zapisie charakterystycznym dla Ameryki Północnej, który w dużej mierze odpowiada europejskiemu, zazwyczaj na początku podawany zostaje rok produkcji, następny w kolejności jest kod fabryki. Wedle wzoru od 2010 roczniki wyrażane są kolejnymi literami A, B, C… (poza wcześniej wskazanymi wyjątkami – I, O, Q), więc auta z 2020 roku w numerze VIN wpisaną będą miały literę L. Ostatnie sześć znaków to numer seryjny pojazdu.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Właściciel pojazdu nie powinien popadać w panikę, jeżeli nie wie, jak dokładnie wygląda numer VIN. Sprawdzenie w kilku miejscach, takich jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tabliczka znamionowa to tylko kilka z możliwych opcji.

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Ciąg charakterystycznych znaków znajduje się już na pierwszej stronie dowodu, więc nie musimy wertować każdej rubryki. Wystarczy zerknąć na oznaczenie E, pod którym umieszczony jest VIN. 

Numer VIN – gdzie szukać w karcie pojazdu

Choć od 2022 zniesiony został obowiązek wyrabiania kart pojazdu, niektóre auta nadal ją mają. W niej oprócz danych pierwszego właściciela czy tych na temat zmiany parametrów technicznych samochodu znajduje się numer identyfikacyjny VIN. Dokładnie tak nazwano rubrykę, w której wpisywany jest 17-znakowy kod. Mieści się on tuż po otwarciu po lewej stronie (na okładce). 

Numer VIN auta na tabliczce znamionowej

Na metalowej lub plastikowej tabliczce znamionowej (inaczej tabliczce identyfikacyjnej) umieszczone są ważne informacje o pojeździe, w tym interesujący nas numer VIN. W samochodzie znajduje się ona w widocznym miejscu, np. na słupku drzwiowym po stronie kierowcy lub po tej samej stronie pod lampą. Potencjalnie można jej szukać też pod wykładziną bagażnika.

Numer VIN na szybie

Być może niewiele osób wie, ale numer VIN samochodu umieszczony jest na dolnej krawędzi przedniej szyby po stronie kierowcy. Można go swobodnie odczytać stojąc na zewnątrz, dlatego niektórzy decydują się na jego zasłonięcie.

Sprawdź numer VIN – inne miejsca w aucie

Charakterystyczny ciąg liter i liczb może znajdować się jeszcze w kilku innych miejscach w samochodzie. W zależności od marki i modelu auta, mowa o:

 • prawym nadkolu,
 • lewej stronie pod wykładziną bagażnika,
 • prawej stronie nieopodal fotela pasażera,
 • jednostce napędowej.

Numer części po VIN

W numerze identyfikacyjnym pojazdu zawarte są informacje np. na temat specyfikacji technicznej naszego auta, które przykładowo są przydatne podczas zakupu części zamiennych. Kiedy jakiś element uległ zniszczeniu i należy go zastąpić nową wersją, niewykluczone, że nawet specjalista może mieć wątpliwość, jaka dokładnie ma ona być. Ustalenie części po nr VIN minimalizuje ryzyko kupna niekompatybilnego komponentu. 

Istnieją różne strony internetowe i bazy danych, które umożliwiają wyszukiwanie zamiennych elementów samochodowych, ale nie tylko. Podanie numeru OEM po VIN pomoże w odszukaniu oryginalnych części pasujących do konkretnego modelu, ale nie jest wymagane w momencie kupna tzw. zamienników opon, czyli nieco większych lub mniejszych od oryginalnie zamontowanych.

Numer lakieru po VIN

Naprawa i konserwacja, kupno lub zamiana elementów karoserii (drzwi, maski, błotnika) – istnieje wiele powodów, przez które numer lakieru staje się niezwykle przydatny. Dzięki takiej wiedzy specjalista może dokładnie dopasować jego odcień, bez ryzyka, że pojawią się odcięcia. W efekcie nawet kierowca nie dostrzeże różnic kolorystycznych.

W niektórych przypadkach możliwe jest ustalenie numeru lakieru po VIN. Wielu producentów samochodów ma bazy danych, które zawierają informacje na temat różnych opcji wyposażenia, w tym kodów lakieru, przypisanych do konkretnych numerów VIN. Jeżeli w 17-znakowym ciągu nie ma zaszyfrowanej takiej informacji, znajduje się ona na tabliczce znamionowej.

Numer silnika po VIN

Kod silnika jest istotnym elementem identyfikacyjnym i informacyjnym związanym z pojazdem, przydatnym w wielu momentach. W numerze VIN nie znajduje się on bezpośrednio, lecz pod pozycją 8 i 10 (w zależności od auta) zostały zaszyfrowane dane na temat silnika. Wpisując cały 17-cyfrowy ciąg w internetowy dekoder VIN, otrzymujemy całą specyfikację pojazdu, w tym kod silnika.