Opony odporne na przebijanie? Michelin znalazł sposób, by stworzyć taki produkt. Swoje osiągnięcie francuska firma zaprezentowała w mieście Chengdu w Chinach.

Kolejne spotkanie w ramach Michelin Challenge Bibendum udowodniło całej branży motoryzacyjnej i kierowcom, że możliwe jest stworzenie opon odpornych na przebicie. Michelin Selfseal – bo opracowanie tej technologii było krokiem do stworzenia nowej generacji opon – może być wykorzystywana zarówno w oponach osobowych, jak i dostawczych. Dzięki niej wkrótce kierowcy nie będą podróżowali już z kluczami do kół, podnośnikiem, kołem zapasowym, bo zwyczajnie nie będą ich potrzebować. Co daje ta technologia – brak ryzyka pęknięcia opony, a więc większa przyjemność z jazdy, bezpieczeństwo, mniejsza waga auta, czyli mniejsze spalanie paliwa przez auto.

opony michelin selfsteal testy
Testy opon Michelin Selfseal. 

Na czym polega technologia Michelin Selfseal? Jest to przede wszystkim zupełnie nowa mieszanka gumowa, która „zasklepia się” w momencie przebicia. W uzyskaniu takiego efektu pomogło umieszczenie wewnątrz opony zupełnie nowej warstwy uszczelniającej produkowanej z naturalnego kauczuku. To rozwiązanie przyniosło także inny plus – zniknięcie wibracji opony w trakcie pracy.

Opona stworzona w technologii Selfseal po prostu sama się naprawia, jeśli dojdzie do przebicia. Możesz wtedy jeździć z taką samą prędkością, bez obaw o większe zużycie opon czy paliwa.

opony z technologią michelin selfseal z bliska
Opony Michelin Selfseal z bliska. 

 

Tymczasem zajrzyj do aktualnej oferty opon Michelin

 

Co to jest Michelin Challenge Bibendum? To spotkanie reprezentantów branży motoryzacyjnej i firm transportowych. W tym roku przypadała 12. edycja tego wydarzenia. Zgromadziła ona aż 5 tysięcy osób z 80 krajów. Wśród obserwujących Michelin Challenge Bibendum byli politycy, eksperci z różnych dziedzin czy naukowcy. Jaki był ich cel? Poszerzenie swojej wiedzy na temat nowoczesnych, bezpiecznych, tańszych oraz popularnych sposobów na transport. A wszystko to na powierzchni 1 000 000 km². Dlaczego to spotkanie odbyło się akurat w Chengdu? Bo właśnie tam mieszka 14 milionów ludzi, a przez ostatni rok pojawiło się na drogach tego miasta aż 40% samochodów. Badania pokazały, że właśnie w tych okolicach opony pękają średnio co 3 tys. km, a więc technologia Michelin Selfsteel jest dla tych terenów (ale nie tylko dla nich) prawdziwym wybawieniem.