Pracuj w Oponeo

Opony do Tata

Wybierz parametry swojego Tata i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Tata

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Tata

Początek. Firma Tata została założona w 1945, a jej pierwszym produktem była... lokomotywa. W 1954 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy samochód, który został wyprodukowany we współpracy z Daimler-Benz AG. Mariaż ten został zakończony 15 lat później.

Rozwój. Pomimo sukcesów aut powstałych we współpracy z Daimler-Benz AG, firma zdawała sobie sprawę, że musi rozszerzyć działalność. Tata Indica, który zszedł z linii produkcyjnej w 1998 roku, stał się hitem na indyjskim rynku. Był on również eksportowany do Europy (przede wszystkim do Wielkiej Brytanii i Włoch, a od września 2008 roku także do Polski).

Obecnie. Dziś Tata Motors to jedna z największych firm motoryzacyjnych. Firma jest czwartym na świecie producentem ciężarówek i drugim autobusów. Obecnie zatrudnia około 24 tys. pracowników. Dochód Taty wyniósł w 2009 roku 20,5 bln dolarów, a przychód netto ponad pół miliarda dolarów. Tata jest poza tym największym na świecie prywatnym wytwórcą autobusów i samochodów, a także szóstą na świecie prywatną firmą (pod względem wielkości).

Ciekawostki. W 2008 roku firma zapowiedziała produkcję Nano, najtańszego samochodu na świecie. Miał on kosztować 6 tys. zł (w przeliczeniu na polską walutę). Jednak dostosowanie indyjskich produktów do europejskich wymogów bezpieczeństwa okazało się bardziej kosztowne. Tata Motors odkupił od amerykańskiego Forda za cenę 2,3 mld dolarów dwie europejskie marki klasy premium – Land Rovera i Jaguara.

Modele produkowane obecnie: Tata Indica, Tata Indigo, Tata Safari .

Tata wyposaża swoje niewielkie w rozmiary osobowe typu: 165/65 R14, 175/65 R14, a w przypadku aut terenowych 235/70 R16.