Pracuj w Oponeo

Opony do Land Rover

Wybierz parametry swojego Land Rover i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Land Rover

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Land Rover

Początek. Land Rover to początkowo nazwa samochodu, który został wyprodukowany w 1948 roku przez Rover Company. Mówi się, że inspiracją dla tego samochodu był amerykański Jeep. Z biegiem czasu firma zmieniła nazwę i zaczęła oferować większą liczbę modeli.

Rozwój. W 1957 roku po raz pierwszy wykorzystano w samochodach Land Rover silnik wysokoprężny. W 1960 rok z taśm produkcyjnych firmy zjeżdża 250-tysięczny pojazd. Dziesięć lat później następuje przełom – pojawia się pierwszy Range Rover. Marką tą określa się bardziej luksusowe samochody terenowe. W 1976 roku z fabryki wyjeżdża milionowy samochód. W połowie lat 90-tych kontrolę nad marką przejęło niemieckie BMW. Firma pod nowymi rządami zaczyna produkować model Freelander, który osiąga sukces w swojej klasie (konkuruje z Hondą CR-V czy Toyotą RAV4). W 2000 roku Land Rovera kupuje od BMW amerykański Ford.

Obecnie. 11 czerwca 2007 roku Ford ogłosił plan sprzedaży Land Rovera (i Jaguara). W marcu 2008 roku zainteresowanie zakupem wyraził indyjski koncern Tata Motors. Ford zgodził się na sprzedaż. 2 czerwca 2008 roku podpisano umowę sprzedaży. Obecnie Land Rover sprzedaje ok. 200 tysięcy samochodów rocznie (dane za 2009 rok).

Wkład w motoryzację. Land Rover jest ikoną aut off-roadowych. Dzięki krótkiemu rozstawowi osi w modelu Defender, jest on w stanie podjechać pod wzniesienia o niewiarygodnym wręcz nachyleniu. Z tego też powodu Land Rovery są wykorzystywane w operacjach militarnych przez wojska brytyjskie.

Ciekawostki. Pierwsze Land Rovery były produkowane ze stopu aluminium i magnezu o nazwie Birmabright. Materiał ten został wykorzystany z powodu słabej dostępności metali po wojnie. Jego zaletą jest dobra odporność na korozję. To jedna z przyczyn opinii o długowieczności modeli marki. Sam Land Rover chwali się, że nadal w użyciu jest trzy czwarte aut, które zostały kiedykolwiek wyprodukowane przez firmę. Według statystyk Ministerstwa Transportu Wielkiej Brytanii, Land Rover Defender jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów, jeżdżących po Wyspach. Wynika z nich, że tylko jeden procent kierowców tego modelu spośród biorących udział w wypadkach traci życie.

Modele produkowane obecnie: Land Rover Defender, Freelander 2, Discovery 4, Range Rover, Range Rover Sport.

Opony. Modele Land Rovera wyposażane są w opony terenowe w rozmiarach od 15 do 20 cali. Przykładowe rozmiary: 195/80 R15 (Freelander), 215/65 R16 (Freelander), 205/80 R16 (Defender), 225/75 R16 (Defender), 255/55 R19 (Range Rover), 275/40 R20 (Range Rover Sport).