Pracuj w Oponeo

Opony do Subaru

Wybierz parametry swojego Subaru i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Subaru

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Subaru

Początek. Firma Subaru jest częścią konglomeratu Fuji Heavy Industries. Logo producenta samochodów, sześć gwiazd, nawiązuje do nazwy – Plejady – a także sześciu firm, które utworzyły FHI. Pierwszy samochód Subaru zszedł z linii produkcyjnej w 1954 roku. Model P-1 (później Subaru 1500) zapewniał dobry komfort jazdy i stabilność.

Rozwój. Przełomową datą dla Subaru był rok 1971. Wypuszczono wtedy na rynek model Leone, który był pierwszym autem z napędem 4WD. Skrót ten oznacza, że samochód ma napęd na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na obie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła.

Obecnie. W 1992 roku pojawił model Subaru Impreza, który zrewolucjonizował rynek aut wykorzystywanych w rajdach. Subaru Forester pojawił się w 1997 roku i zmienił sposób postrzegania aut terenowych. Wygląda on jak tradycyjne kombi, jednak świetne właściwości trakcyjne sprawiają, że auto doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Podczas wystawy w Nowym Jorku w 2009 roku, zaprezentowano najnowszą kolekcję Subaru. Pokazano m.in. model Legacy, który wywołał wiele kontrowersji ze względu na stylistykę. Podczas projektowania większy nacisk położono na funkcjonalność i elegancję. Do 2008 roku firma wyprodukowała 10 milionów pojazdów z napędem na cztery koła.

Wkład w motoryzację. Subaru znane jest ze stosowania silników typu bokser w większości swoich pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 1,5 litra. Firma słynie także z układu przeniesienia napędu na wszystkie koła. Marka kojarzona jest też z silnikami z turbodoładowaniem, m.in. zastosowanymi w Imprezie WRX. Subaru stawia na ekologię. Firma twierdzi, że montownia w Lafayette (Stany Zjednoczone) jest pierwszą, w której się nic nie marnuje. W samochodach Subaru wiele elementów wykonanych jest z aluminium (w tym silnik, skrzynia biegów, zawieszenie), które łatwo odzyskać podczas recyklingu.

Ciekawostki. Pomimo niewielkiego udziału w rynku, samochody Subaru są cenione za niezawodność (m.in. przez ADAC). Subaru może się poszczycić samochodem posiadającym najniższy stopień oporu powietrza (0,29 CD), był nim produkowany od 1985 roku Leone. Wśród popularnych modeli, wymienić można: Subaru Forester, Subaru Impreza, Subaru Legacy, Subaru Outback.

Opony. Subaru wyposaża swoje pojazdy w opony z zakresu 14-19 cali. Kilka przykładowych rozmiarów: 175/65 R14, 205/70 R15, 215/65 R16, 205/50 R16, 215/45 R17, 225/45 R18, 245/45 R19. Marka Subaru współpracuje z wieloma producentami opon w zakresie opon pierwszego wyposażenia. Na modelach Subaru spotkać możemy opony np. Michelin, Pirelli, Bridgestone, Goodyear czy Continental.