Pracuj w Oponeo

Opony do Opel

Wybierz parametry swojego Opel i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Opel

Początek. W 1862 roku Adam Opel założył swoją firmę. Produkcją samochodów zajął się w 1899 roku, kiedy to nawiązał współpracę z producentem nadwozi. Opel-Patent-MotorWagen, System Lutzmann, o mocy 3,5 KM i maksymalnej prędkości 20 km/h. to pierwsze auto, które wyjechało z manufaktury. Po stworzeniu jedenastu egzemplarzy zakończono produkcję.

Rozwój. W marcu 1929 roku amerykański General Motors kupił 80 proc. udziałów w firmie. Trzy lata później zwiększono je do 100 proc. Rodzina Opel uzyskała ponad 33 mln amerykańskich dolarów.

Obecnie. W 2009 roku wyprodukowano prawie 1,1 mln, a dochód firmy wyniósł 18,2 mld euro. W 2011 roku w zakładach Opla pracuje 43 tys. pracowników.

Wkład w motoryzację. Opel stworzył pod koniec lat 70. całą grupę aut o niezłych osiągach, spalających stosunkowo mało paliwa. Takie właśnie były oczekiwania społeczne po pierwszym kryzysie naftowym, kiedy to ceny paliw urosły w krótkim czasie. Przykładami cenionych aut Opla z tego okresu są: Rekord E, Senator oraz Monza coupe. Serię zakończył Opel Kadett, który miał jeden z najniższych współczynników oporu (w kategorii kompakt), napęd na przednią oś, niewielki ciężar i bardzo oszczędny silnik. W połowie lat 80., wszystkie oferowane przez Opla samochody były wyposażone w katalizatory, co było niespotykane w tamtych czasach. Od 1989 roku modele produkowane przez firmę były standardowo wyposażane w urządzenia kontroli spalin.
Koncern ma swój udział w zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze. Od 1995 roku wszystkie samochody Opla wyposażane są w pełnowymiarowe poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. System zwalniania pedałów (który zapobiega uszkodzeniom stóp i nóg przy poważnych zderzeniach czołowych) oraz nowa poduszka powietrzna zostały po raz pierwszy zaprezentowane w modelu Vectra. Wszystkie nowe modele są wyposażone w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu, boczne poduszki powietrzne wbudowane w siedzenia oraz pirotechniczne napinacze pasów.

Ciekawostki. Jeden z zakładów Opla znajduje się w Gliwicach. Zatrudnienie wynosi 2600 osób, a produkowane są modele Astra III i IV. W ramach offsetu za zakup myśliwców F-16 przez Polskę, Amerykanie zobowiązali się zwiększyć produkcję Opli w naszym kraju, gwarantując pracę dla obecnych pracowników fabryki. Modele samochodów Opel na świecie są sprzedawane pod różnymi nazwami markowymi GM. Są to między innymi: Vauxhall w Wielkiej Brytanii, Holden w Australii, Chevrolet w Ameryce Łacińskiej, a także jako Cadillac. „Wir leben Autos” to motto firmy, które oznacza „żyjemy samochodami”.

Modele produkowane obecnie. - Opel GT, Opel Corsa, Opel Astra Classic, Opel Insignia, Opel Meriva Opel Zafira, Opel Tigra Opel Antara, Opel Combo, Opel Vivaro, Opel Movano.

Opony. Opel oferowany jest z oponami o szerokim zakresie rozmiarowym. Od opon 13 calowych, jak 145/80 R13 (opel corsa), przez rozmiary typowe, jak 185/65 R15 (opel astra) po opony 16 calowe, jak 215/55 R16 (opel vectra). Opel współpracuje z wieloma producentami opon w zakresie dostarczania ogumienia na pierwsze wyposażenie. Kilka przykładów: Opel Astra oferowany był seryjnie z oponami Continental Premium Contact, Dunlop Sp Sport 01, a także Hankook H725A, Firestone Winterhawk, Bridgestone B250 czy Bridgestone ER300.

Reset czujnika ciśnienia w oponach – Opel

Dla wielu kierowców wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach Opla, jest dość kłopotliwe. Odpowiedni panel znajdziesz na komputerze pokładowym, który znajduje się pomiędzy zegarami. Sposób wyłączenia czujnika może różnić się w zależności od modelu i rocznika samochodu.