Opel to niemiecka marka, która zgodnie z prawem wprowadzonym przez Unię Europejską montuje w swoich autach systemy TPMS. Ustawa obowiązuje od 2014 roku, dlatego wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie wspólnoty od tego czasu muszą być wyposażone w takie technologie.
Czujniki do Opli charakteryzują się trwałą konstrukcją, która nie tylko wytrzymuje ciśnienie w oponie, ale też dokładnie je mierzy. Stosowane w urządzeniach baterie wyróżnia długa żywotność, dzięki czemu mogą służyć przez kilka lat.
Jak działają czujniki TPMS – Opel
Każdy samochód może być wyposażony w inny system TPMS. Opel stosuje w swoich autach dwa rozwiązania. Pierwsze nazywane jest pośrednim. Jego działanie opiera się na czujnikach ABS, które mierzą obroty koła. Kiedy wykryją, że ich liczba ulega zmianie, przesyłają do komputera pokładowego informację o prawdopodobnym spadku ciśnienia w oponie, co wywołuje zapalenie się kontrolki TPMS (symbol przekroju opony z wykrzyknikiem).
Znacznie dokładniejszy jest system bezpośredni, polegający na umieszczeniu osobnego sensora zintegrowanego z wentylem w każdym kole. Urządzenie na bieżąco dokonuje pomiarów ciśnienia w oponie, a następnie, za pomocą sygnału radiowego przesyła informację do komputera pokładowego. Kierowca ma więc stały wgląd w stan napompowania ogumienia w samochodzie. Takie czujniki trzeba programować po każdej zmianie opon i rotacji kół.
Systemy TPMS mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki wczesnemu ostrzeganiu o spadku ciśnienia w ogumieniu kierowca może szybko zareagować i zatrzymać pojazd, aby sprawdzić, czy któraś z opon nie uległa uszkodzeniu. Znacznie zmniejsza to ryzyko wystrzału opony, stanowiącego częstą przyczynę utraty panowania nad autem i wypadków.
Reset czujnika ciśnienia w oponach – Opel
Reset czujnika ciśnienia w Oplach może być konieczny w przypadku, kiedy na desce rozdzielczej pojawiła się kontrolka od tego systemu. Najpierw należy jednak napompować opony zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli symbol nadal się świeci, często wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, aby system się odświeżył. W innych wypadkach konieczne może być resetowanie z poziomu menu ustawień. Sposób zależny jest nie tylko od modelu, ale również od rocznika auta, dlatego zawsze należy sprawdzić zalecenia w instrukcji pojazdu. Warto też pamiętać, że nie jest możliwe wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach, Opel podobnie jak inni producenci nie dopuszcza takiej możliwości ze względów bezpieczeństwa.
W niektórych przypadkach mimo dopompowania opony oraz zresetowania systemu kontrolka nadal się świeci. Może się okazać, że sensor uległ uszkodzeniu lub zużyło się jego zasilanie. W obu przypadkach konieczny będzie zakup nowego urządzenia, ponieważ wymiana baterii w czujniku TPMS Opel i w każdym innym nie jest możliwa ze względu na szczelną konstrukcję.