Pracuj w Oponeo

Opony do Mini

Wybierz parametry swojego Mini i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Mini

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Mini

Początek. Pierwszy Mini został wyprodukowany w 1959 roku przez British Motor Corporation (BMC). Prace nad autem rozpoczęto po kryzysie paliwowym w 1956 roku. Sprzedaż dużych aut spadła, a władze Wielkiej Brytanii zastanawiały się nawet nad reglamentacją paliwa. Postanowiono więc stworzyć samochód z małym silnikiem, którego nie trzeba by projektować od nowa. Projektem zajął się Alec Issigonic. W 1957 roku zaprezentowano prototyp, który od koloru został nazwany „pomarańczowym pudełkiem”. Auto wyposażono w czterocylindrowy silnik chłodzony cieczą o pojemności 848 centymetrów sześciennych i mocy 34 koni mechanicznych. Napęd był przenoszony na przednią oś, a kabina pasażerska była całkiem pojemna. Mini był wyposażone w dziesięciocalowe koła Specjalnie dla nich zaprojektowano zupełnie nowe opony. Tego zadania podjęła się firma Dunlop.

Rozwój. W późniejszych latach auto było produkowane, m.in., we Włoszech, Australii, Chile, Hiszpanii i Afryce Południowej. Firma BMC przez długi czas nie modernizowała auta. Ciekawostką jest fakt, że przez niemal dekadę od rozpoczęcia produkcji w Mini nie można było spuszczać szyby. W 1967 roku pokazano drugą odsłonę Mini oznaczoną symbolem MkII. Pomimo dość nie nowoczesnej konstrukcji model sprzedawał się świetnie. Na bazie Mini zbudowano jeszcze kilka innych konstrukcji, które miały inne nazwy.

Obecnie. W 2000 roku Mini trafiło do bawarskiego koncernu BMW. Firma powiększyła nieco samochód, ale jednocześnie nie pozbawiła go swojej duszy. W 2007 roku przeprowadzono face lifting, planuje się też uruchomienie produkcji wersji terenowej. Od początku produkcji przez cztery dekady wyprodukowano prawie 5,5 mln egzemplarzy.

Wkład w motoryzację. Mini uważany jest za brytyjską ikonę lat sześćdziesiątych. Niektórzy porównują jego wkład w motoryzację z niemieckim Volkswagenem Beetle. W 1999 roku Mini wybrano drugim najbardziej wpływowym samochodem dwudziestego wieku (za Fordem T).

Ciekawostki. Pierwszy Mini, pomimo oczywistych zalet i ładnej stylistyki, nie cieszył się wielkim zainteresowaniem. W promocję auta zaangażowali się muzycy rockowi – grupy Queen i Beatles. To sprawiło, że autem zaczęli się interesować Brytyjczycy. Mini popularność zawdzięcza też sukcesom w rajdach samochodowych. Twórcą auta na potrzeby wyścigów był John Cooper, od którego nazwiska wzięła się sportowa odmiana Mini (Cooper i Cooper S). Modele te trzykrotnie wygrały rajd Monte Carlo w latach 1964, 1965 i 1967.

Popularne modele: Mini Clubman, Mini Cooper, Mini One, Mini Works.

Opony. Istnieje wiele modeli Mini Coopera. Różnią się one nie tylko wyglądem czy wyposażeniem, ale i osiągami. To również determinuje rozmiar opon, jakie można w nich zastosować. Mini Cooper może być wyposażony w opony o rozmiarach od 15 do 18 cali. Przykładowe rozmiary: 175/65 R15, 175/60 R16, 195/55 R16, 205/45 R17, 205/40 R18, 235/35 R19. Wielu producentów oponiarskich wyposaża Mini Coopery w opony pierwszego wyposażenia. Kilka przykładów: Mini Cooper S Works korzysta z opon Dunlop SP Sport 01* DSST. Zaś Mini Cooper S Convertible używa opon Dunlop SP Sport 200*E. W różnych modelach MINI możemy również spotkać opony marki Goodyear, np.:Goodyear UltraGrip Performance 2, Excellence oraz UltraGrip 7+.