Pracuj w Oponeo

Opony do Mazda

Wybierz parametry swojego Mazda i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Mazda

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Mazda

Początek. Historia Mazdy rozpoczęła się w 1920 roku. Jednak produkcją samochodów firma zajęła się dopiero w 1959 roku, kiedy to wprowadzono do sprzedaży pierwsze, małe auto osobowe – model R360 Coupé.

Rozwój. Samochody Mazdy zaczęły trafiać na rynek europejski od 1967 roku. Później przyszedł czas na podbój Stanów Zjednoczonych, gdzie uruchomiono też produkcję. Po kryzysie w roku 1970 jedną czwartą udziałów w firmie przejął amerykański Ford. Dzięki tej współpracy powstały znakomite modele – 323 i 626. W latach dziewięćdziesiątych firma przeżywała poważne problemy. Jej auta nie sprzedawały się zbyt dobrze. Postanowiono wprowadzić nowe marki w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Mazda, między innymi z uwagi na częste zmiana logotypu, miała problemy z rozpoznawalnością.

Obecnie. Na początku tego wieku Mazda pogrążona była w marazmie. Przełom nastąpił dopiero w roku 2004, kiedy to wprowadzono nowe modele – Mazdę 6, Mazdę 3 i RX8. Modele te były cenione przez kierowców za małą awaryjność, wysoką jakość produkcji i oryginalność. Później pojawiły się: nowa wersja MX-5, crossover CX-7 i Mazda 2. Po kilku latach przerwy, Mazda otworzyła w połowie 2008 roku oficjalną filię w Polsce.

Wkład w motoryzację. Inżynierowie Mazdy stosowali silnik Wankla. Pierwsze próby podjęto w 1960 roku. Siedem lat później rozpoczęto produkcję modelu Cosmo Sport z silnikiem Wankla. Podstawową cechą odróżniającą ten element napędu od tych tworzonych przez konkurencję jest ruchomy tłok. W klasycznym silniku tłok wykonuje ruch posuwisto zwrotny, w silniku Wankla tłok ma inny kształt i obraca się wokół własnej osi. Głównymi zaletami silnika Wankla to stosunkowo małe rozmiary i masa, prosta konstrukcja, niewielkie wibracje i hałas oraz osiąganie wysokich prędkości obrotowych i wysoka sprawność mechaniczna. Główne wady silnika to trudne do uszczelnienia obszary pracy. Silnik Wankla sporo pali i wykazuje się dużą emisją gazów spalinowych. Dzisiaj Mazda jest jedynym na świecie producentem pojazdów z rotacyjnym silnikiem Wankla oraz roadstera MX-5, którego tylko jeden model sprzedał się w ilości przekraczającej 500 000 sztuk.

Ciekawostki. Największym sukcesem sportowym Mazdy było zwycięstwo ze sportowym prototypem 787B w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Była to jedyna jak dotąd wygrana japońskiego pojazdu w tych zawodach. 787B jest również pierwszym zwycięzcą z silnikiem Wankla.

Wśród obecnie produkowanych popularnych modeli, wyróżnić można: - Mazda 2, Mazda 3, Mazda 3MPS, Mazda 5, Mazda 6, Mazda 6MPS, Mazda MX-5, Mazda MX-3, Mazda RX-8.

Opony. Mazda jako światowy producent i dużej renomie bardzo często współpracuje z producentami opon w zakresie pierwszego wypiosażenia. Wśród wielu producentów, na oryginalnym wyposażeniu aut Mazdy znalazły się m.in. opony firmy Toyo, m.in. Toyo Proxes R31B, R27B (Mazda 2), Proxes R32 (Mazda 3), J48C (Mazda 5), Tranpath J38 (Mazda Premacy), Tranpath R23 (Mazda Premacy). Mazda 3 korzysta również z opon Yokohama Avid S34D, natomiast model Miata MX-5 wykorzystuje Yokohama ADVAN A11A. Bardzo owocna współpraca została zawiązana między Mazdą a Bridgestone. Na wyposażenie Mazdy 6 trafiły opony Bridgestone B380 XZ, ER30 AZ, ER300, RE050 AJZ, RE050 EZ czy RE050 GZ. Model Mazda 626 używał opon B391BZ, podobnie jak Mazda MPV.