Pracuj w Oponeo

Opony do Dacia

Wybierz parametry swojego Dacia i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Dacia

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Dacia

Początek. Historia firmy sięga 1966 roku, kiedy to Dacia została założona z pomocą francuskiego Renault. Dwa lata później otwarto w Colibaşi fabrykę samochodów. Produkcję rozpoczęto od modelu 1100, które było robione na licencji Renault 8.

Rozwój. Pierwszym popularnym autem Dacii był model 1300. Został on pokazany w 1969 roku, między innymi na targach w Paryżu i Bukareszcie. Z uwagi na to, że w krajach socjalistycznych auta nie były powszechnie dostępne, „1300” zyskała bardzo dużą popularność. Już w 1970 r., produkowano kilka wariantów auta: standardowy 1300 , 1300l (Lux) i 1301 Super Lux , który miał podgrzewaną tylną szybę, lusterka po obu stronach i bardziej luksusowe wyposażenie. Model ten był zarezerwowany dla prominentnych działaczy partii komunistycznej. Przez 34 lata wyprodukowano ponad 2,5 mln „1300”. Auto można było naprawić samemu, bardzo wielu Rumunów je przerabiało we własnym zakresie. W pełni oryginalne egzemplarze są rzadkością, a ich ceny osiągają bardzo wysokie sumy.

Obecnie. We wrześniu 1999 roku Dacię kupiło Renault. Francuski potentat zamierzał przekształcić fabrykę w Rumunii w centrum rozwojowe aut produkowanych na Europę Wschodnią i Europę Środkowo-Wschodnią. Auta dziś produkowane zbierają bardzo pochlebne opinie. Przykładem jest np. model Logan czy Duster. Samochody te są cenione za prostotę i bezawaryjność. Szczególnie model Logan, wprowadzony w 2004 roku, uważany jest za najbardziej udany od czasów „1300”.

Ciekawostki. Firma jest największym eksporterem w Rumunii z udziałem 10 procent w całkowitym eksporcie. W czasach produkcji modelu „1300”, na eksport szły lepsze egzemplarze, wykonane z większą starannością.

Popularne współczesne modele: Dacia Logan, Dacia Sandero, Dacia Duster.

Opony. Jedną z firm, która wyposaża modele Dacii w swoje opony jest Goodyear. Dacia Logan oferowana jest z oponami w rozmiarze 185/65 R15. Logan wyposażona jest w model Goodyear DuraGrip.  Na seryjnym wyposażeniu modeli pojazdów użytkowych Dacii znajdują się opony Dunlop Cargo G26. Z kolei opony na potrzeby Dacii Sandero (również 185/65 R15)dostarcza Continental. Na wyposażeniu aut znalazł się model ContiEcoContact 3.