Felgi do Dacia

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Dacia

Dacia powstała w 1996 roku. Jej nazwa pochodzi od rzymskiej prowincji, która zajmowała tereny dzisiejszej Rumunii. Marka została założona z wydatną pomocą francuskiego Renault, z którym do dzisiaj ściśle współpracuje. Pierwszą fabrykę otwarto w 1968 roku w Colibasi. Produkcję rozpoczęto od modelu 1110 stworzonego na licencji Renault 8.


Pierwszym naprawdę udanym i popularnym w Europie rumuńskim autem okazał się model 1300. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1969 roku na targach w Paryżu oraz w rodzimym Bukareszcie. „1300-tka” stała się nadzwyczaj popularna w krajach socjalistycznych, gdzie zachodnie marki nie były powszechnie dostępne.


W 1970 produkowano go już w kilku wariantach: standardowym 1300, 1300L (Lux) oraz 1300L Super Lux, który miał podgrzewaną tylną szybkę, lusterka po obu stronach i wyposażenie o wyższym standardzie. Najwyższy model zarezerwowany był dla prominentnych działaczy komunistycznych. W ciągu 34 lat produkcji „1300-tki” wypuszczono na rynek ponad 2,5 mln egzemplarzy. Ze względu na nieskomplikowaną budowę samochód można było naprawić samemu, wielu Rumunów modyfikowało je we własnym zakresie. W 100% oryginalne egzemplarze są dzisiaj niezwykłą rzadkością, a ich ceny osiągają zawrotne kwoty.


W 1999 roku Dacia została wykupiona przez Renault. Francuski gigant chciał przekształcić rumuńską fabrykę w centrum rozwojowe aut produkowanych na Europę Środkowo-Wschodnią i Wschodnią. Obecnie pojazdy rumuńskiej marki zbierają świetne recenzje. Reprezentatywnym przykładem są modele Logan oraz Duster. Samochody te są bardzo cenione ze względu na prostotę i bezawaryjność. Logan, wprowadzony w 2004 roku, uważany jest za najbardziej udany rumuński produkt motoryzacyjny od czasów „1300”.


Przedsiębiorstwo jest największym eksporterem w Rumunii z udziałem 10% w całkowitym eksporcie. W czasach produkcji modelu „1300” do sprzedaży zagranicznej szły lepsze, wykonane z większą starannością egzemplarze.


Współcześnie modele Dacii wyróżniają się interesującym i nowoczesnym designem. Dopełnienie atrakcyjnego wyglądu mogą stanowić eleganckie obręcze – efektownie się prezentujące felgi aluminiowe lub łatwiejsze w konserwacji felgi stalowe.