Felgi do Seat

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Seat

SEAT został założony 9 maja 1950 roku w Hiszpanii. Marka była początkowo blisko związana z włoskim Fiatem, który nie tylko posiadał 7% udziałów w Seacie, ale także udzielił mu licencji na pierwszy hiszpański samochód – model 1400. Auto zadebiutowało na rynku w 1953 roku i szybko zyskało duża popularność. 1400-tka okazała się wielkim, wygodnym pojazden skrojonym idealnie na potrzeby ówczesnych kierowców.


Po 4 latach rozpoczęto produkcję modelu 600, również opartego na licencji Fiata. Jak się szybko okazało, był to strzał w dziesiątkę i 600-tka zmieniła nie tylko przemysł motoryzacyjny w Hiszpanii, lecz również życie wszystkich Hiszpanów.


Przez lata przedsiębiorstwo przechodziło liczne przemiany. Przełomowy okazał się rok 1980, kiedy Fiat odsprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu, dzięki czemu Seat stał pierwszym w 100% hiszpańskim producentem samochodów.


W 1986 r. większość udziałów w firmie wykupił niemiecki koncern Volkswagen. Pierwszym modelem po fuzji był jeden z najpopularniejszych do dzisiaj samochodów Seata – Ibiza. Auto powstało w wyniku współpracy Porsche, włoskiej firmy projektowej – Giugiaro oraz niemieckiej firmy konstrukcyjnej Karmann. Sprzedano je w ponad 5 milionach egzemplarzy, więc do dzisiaj jest to flagowy reprezentant marki na całym świecie.


W 1990 roku niemiecka grupa Volkswagen zwiększyła swoje udziały w marce Seat do 99,99%. Zmieniła się również nazwa firmy – z Sociedad Espanola de Automóviles de Turismo S.A. na SEAT S.A.


Od momentu dołączenia do niemieckiego koncernu, Seat był promowany jako marka sportowa. Oferta nie ograniczała się jednak wyłącznie do tego wizerunku. Stworzono nowe modele – duże Toledo, sedan Cordoba czy minivan Alhambra. W 1999 roku Seat zaprezentował kompaktowego Leona. Po raz pierwszy znalazł w nim zastosowanie silnik o mocy 180 KM i napęd na cztery koła.


Od początku XXI wieku Seata przedstawia się jako renomowany producent w rozsądnej cenie, oferujący auta wysokiej jakości ze sportowym zacięciem.


Sportowy charakter samochodów hiszpańskiej marki dobrze podkreślają efektowne wyglądające, nowoczesne felgi. Do bardziej eleganckich modeli można zamontować ponadczasowe, klasyczne alufelgi. Rodzinne modele, takie jak Toledo, Ateca czy Alhambra można wyposażyć w tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu felgi stalowe.