Pracuj w Oponeo

Opony do Seat

Wybierz parametry swojego Seat i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Seat

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Seat

Początek. Hiszpański producent samochodów SEAT rozpoczął działalność 9 maja 1950 roku. Jednym z założycieli marki był włoski koncern Fiat. Co prawda posiadał tylko siedem procent udziałów w Seacie, ale udzielił licencji na pierwszy samochód. Był to model 1400. Auto było produkowane od roku 1953.

Rozwój. Seat przez lata przechodził liczne modyfikacje. Przełomowym rokiem był 1980, kiedy Fiat odsprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu. Dzięki temu Seat stał się pierwszym całkowicie hiszpańskim producentem samochodów. W połowie lat 80. niemiecki koncern Volkswagen kupił 51 procent udziałów w hiszpańskiej spółce. Pierwszym wspólnym dziełem był jeden z najpopularniejszych modeli Seata – Ibiza. Samochód powstał dzięki współpracy Porsche, niemieckiej firmy konstrukcyjnej Karmann i włoskiej firmy projektowej - Giugiaro. Kolejnym modelem była Malaga, która stałą się marzeniem hiszpańskich rodzin. W 1990 roku Volkswagen stał się właścicielem 99,99% udziałów w marce Seat. Firma zmieniła nazwę z Sociedad Espanola de Automóviles de Turismo S.A. na SEAT S.A.

Obecnie. Od początku lat 90-tych Seat był promowany jako marka sportowa w koncernie Volkswagena. Ale firma nie ograniczała się tylko do tego wizerunku. Powstały kolejne modele: duże Toledo, sedan Cordoba i minivan Alhambra. To ostatnie auto powstało we współpracy z Fordem. W 1999 roku Seat zaprezentował kompaktowego Leona. W modelu tym zastosowano po raz pierwszy silnik o mocy 180 KM i napęd na cztery koła. Dziś prawie wszystkie modele Seata są dostępne w sportowych wersjach Cupra R i FR. Najpopularniejszym modelem koncernu jest Ibiza, którą wyprodukowano w czterech milionach egzemplarzy. Od początku tysiąclecia Seat konsekwentnie pracuje na renomę producenta samochodów wysokiej jakości, o sportowym wizerunku i oferowanych w rozsądnych cenach. Do 2000 roku firma produkowała maksymalnie pół miliona samochodów rocznie. W 2006 roku z linii produkcyjnych zszedł 16-milionowy egzemplarz Seata.

Ciekawostki. W roku 1996 i 1997 Seat Ibiza wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC w kategorii aut z silnikiem dwulitrowym.

Modele produkowane obecnie: Seat Alhambra, Seat Altea, Seat Exeo, Seat Ibiza, Seat León

Opony. Seat jest producentem zarówno aut niewielkich rozmiarów, jak Seat Arosa, jak i auto większych, typu Ibiza, Altea czy Leon. Oto przykładowe rozmiary opon, które mogą być stosowane w autach Seata: 155/70 R13, 175/70 R13, 185/60 R14, 205/55 R16. Seat seryjnie wyposaża swoje auta w opony wielu marek. Wymieńmy kilka przykładów: Seat Leon wyposażony był w opony Bridgestone ER300, Seat Ibiza posiada na seryjnym wyposażeniu Michelin Energy. Seat Altea wykorzystuje z kolei Continental Premium Contact.