Wybierając się w zagraniczną podróż lub przeprowadzając się do innego kraju, warto znać obowiązujące w nim zasady ruchu drogowego. Jednymi z istotnych, a często pomijanych kwestii są wymagania dotyczące opon. Właściwe ogumienie jest szczególnie ważne w państwach, w których występują trudniejsze warunki – opady śniegu, lód na drogach czy wyjątkowo niskie temperatury. Doskonałym przykładem będzie tu Norwegia, o której dowiesz się więcej z poniższego artykułu.

samochód jadący zimą po drodzeOd kiedy opony zimowe w Norwegii są obowiązkowe?

Od kiedy opony zimowe w Norwegii są obowiązkowe?

Zgodnie z norweskimi przepisami ogumienie powinno być dostosowane do aktualnie panujących warunków drogowych. Zmiana opon na zimowe w Norwegii jest obowiązkowa. Niedopuszczalne jest bowiem korzystanie z letniego kompletu na śniegu czy lodzie, na których nie zapewni on niezbędnej przyczepności.

Od kiedy opony zimowe w Norwegii są obowiązkowe? W większości regionów kraju zimówek należy używać od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po drugim dniu świąt wielkanocnych. W północnych jednak obszarach, czyli w Troms og Finnmark i Nordland, trzeba zastosować się do zimowych przepisów już dwa tygodnie wcześniej – 16 października i trzymać się ich aż do 1 maja.

Jaki typ opon zimowych będzie zgodny z norweskimi przepisami?

Używane w chłodniejszym sezonie opony zimowe muszą posiadać stosowne oznaczenia, takie jak M+S, M&S bądź MS. Odpowiednie będą także modele z symbolem alpejskim 3PMSF (czyli płatkiem śniegu na tle górskich szczytów).

Aby spełnić obowiązek posiadania właściwego ogumienia zimowego, można także zdecydować się na korzystanie z opon z kolcami, czyli tzw. piggdekków. Podobnie jak łańcuchy śniegowe, mogą być one stosowane tylko w wyżej wymienionych okresach, chyba że wymagają tego warunki drogowe. Co więcej, w niektórych miastach, takich jak Oslo, Bergen, Stavanger czy Trondheim, montaż opon z kolcami jest dozwolony dopiero po wniesieniu stosownej opłaty w stawce dziennej, miesięcznej lub sezonowej.

Wymiana opon w Norwegii a wysokość bieżnika

Na uwadze warto mieć nie tylko umowne daty i rodzaj ogumienia, ale również bieżnik, jaki muszą posiadać opony zimowe w Norwegii. Jego minimalna wysokość zimą powinna wynosić co najmniej 3 mm.

Przepisy te dotyczą samochodów osobowych, ciągników, motorowerów i motocykli, a także przyczep oraz ich wyposażenia. Jazda na ogumieniu o zbyt niskim bieżniku może wiązać się z koniecznością uiszczenia grzywny w wysokości około 1000 NOK (ok. 400 PLN) za każdą oponę w pojeździe silnikowym o DMC do 7,5 tony oraz 2000 NOK, gdy dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 tony.

Norwegia – opony zimowe w samochodach ciężarowych

Od sezonu zimowego 2020/2021 zaczęły obowiązywać nowe norweskie przepisy dotyczące opon do samochodów ciężarowych. Jeśli DMC pojazdu przekracza 3,5 tony, konieczna jest wymiana opon w Norwegii na ogumienie z bieżnikiem nie niższym niż 5 mm. Warto dodać, że dozwolone są wyłącznie opony oznaczone symbolem alpejskim 3PMSF, które muszą być założone na osiach napędowych i przednich osiach skrętnych.

Ponadto w sezonie zimowym kierowcy ciężarówek muszą przewozić łańcuchy, dzięki którym będą przygotowani na nagłą zmianę pogody. Ich ilość zależy od rodzaju pojazdu i wynosi 3 sztuki dla aut bez przyczepy oraz 7 sztuk, jeśli samochód jest wyposażony w przyczepę. Łańcuchy te (w przypadku korzystania z minimalnej ilości 3 sztuk) muszą być dopasowane do kół napędowych oraz jednego koła osi skrętnej, po stronie osi jezdni.

Planujesz podróż do innego kraju?

Sprawdź przepisy dotyczące opon zimowych w Europie!