Zima to trudny okres dla kierowców – warunki drogowe często są bardzo niesprzyjające. W skrajnych warunkach pomóc mogą tylko łańcuchy śniegowe. Jednak nie każdy wie, kiedy i jak z nich korzystać.

Łańcuchy śniegowe przydają się w trudnych, zimowych warunkach.

Łańcuchy śniegowe przydają się w trudnych, zimowych warunkach.

Łańcuchy na koła

Łańcuchy śniegowe to stalowa siatka zakładana na koła osi napędowej (dla aut z napędem 4x4 na obie osie). Konstrukcja ta wykonana jest ze splotu drutu wyprodukowanego na bazie niklu, chromu i manganu, czasem do stopu dodaje się tytan dla podniesienia trwałości produktu. Obecnie dostępne są również modele tekstylne.

Łańcuchy różnią się między sobą parametrami – inne przeznaczone są dla pojazdów osobowych o niskim lub standardowym zawieszeniu, odmienne modele stosuje się w ciężarówkach i pojazdach dostawczych. Budowa łańcucha zależy także od warunków użytkowania – gdy są one wyjątkowo ciężkie, stosuje się produkt odporniejszy na ścieranie.

Łańcuchy samochodowe to produkt dedykowany do użytku zimowego, gdy podłoże jest zaśnieżone lub oblodzone. Warunki takie sprzyjają poślizgom i wypadkom, a łańcuchy śnieżne poprawiają przyczepność oraz kontrolę nad pojazdem. O obowiązku ich stosowania informują znaki – często spotyka się je na terenach podgórskich i w górach. Wtedy założenie łańcuchów jest bezwzględnie wymagane. W innych przypadkach należy posiadać w aucie komplet łańcuchów i stosować je wedle potrzeb, o ile prawo nie stanowi inaczej na danym terenie.

Znak C-18 lancuchy sniegowe

 Znak nakazu C-18 informuje kierowców o konieczności jazdy z założonymi łańcuchami przynajmniej na osi napędowej.

 

Łańcuchy śniegowe – gdzie obowiązkowe?

W polskich górach od 1999 roku spotkać można na niektórych trasach znaki drogowe, informujące o bezwzględnej konieczności założenia łańcuchów śniegowych. Warto posiadać w bagażniku komplet, aby móc pokonać nieprzejezdne bez niego trasy w górach. W wielu innych krajach obowiązkowa jazda z łańcuchami na kołach sygnalizowana jest znakami. Dodatkowo np. we Francji, Włoszech, Austrii i Szwajcarii należy jeździć na łańcuchach w rejonach podgórskich, gdy podłoże pokrywa śnieg. Zapis ten obowiązuje zarówno obywateli, jak i turystów.

Jak jeździć z łańcuchami?

Podczas jazdy z łańcuchami śniegowymi należy przestrzegać kilku zasad:

  •  unikać mocnego hamowania,

  • unikać dynamicznego wciskania pedału gazu,

  • co kilka kilometrów należy sprawdzać stan oraz napięcie łańcuchów.

 

Łańcuchy śniegowe – gdzie kupić?

Sprawdź naszą ofertę i wybierz łańcuchy śniegowe na koła odpowiadające Twoim indywidualnym potrzebom.

 

Sprawdź naszą ofertę łańcuchów śniegowych

 

Jak dobrać łańcuchy śniegowe?

Jak dobrać łańcuchy na koła? Ich zakup to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego warto skorzystać z oferty znanych producentów. Wybierając łańcuchy na koła cena nie powinna być najważniejsza. Warto zdecydować się na droższy, markowy produkt, aby mieć pewność, że jest on  najwyższej jakości. Tanie modele często nie spełniają oczekiwań kierowców – są zbyt cienkie, aby zapewniać bezpieczeństwo, w dodatku bardzo szybko się zużywają. Najlepiej zdecydować się na zakup oryginalnych, certyfikowanych produktów, które gwarantują zachowanie najwyższych standardów wykonania i użytkowania.

Sam kupujący musi znać rozmiar swojego ogumienia. Informacja ta jest niezbędna, aby dobrać odpowiednie łańcuchy na opony, ponieważ rozmiary łańcuchów uzależnione są od tego parametru. Następnie należy sprawdzić w instrukcji pojazdu auta czy producent przewiduje do danego rozmiaru koła montaż łańcuchów śniegowych. Dobrze jest też zorientować się, czy posiadamy felgę o fabrycznych rozmiarach.

Może zdarzyć się sytuacja, że parametry naszych felg nie pozwolą nam na montaż łańcuchów. Wiadomości na ten temat można poszukać w instrukcji samochodu – często wyszczególnione są w niej informacje mówiące o tym, jakie akcesoria zimowe odpowiadają marce, i które z nich mogą być stosowane w konkretnym pojeździe. Kierowca powinien też określić, w jakich warunkach zamierza korzystać z łańcuchów – lekkich, średnich czy ekstremalnie ciężkich. Wszystkie te dane pomogą w dokonaniu udanego zakupu.
 

 

Łańcuchy na kołach

 Rozmiar łańcucha uzalezniony jest od rozmiaru opony.

 

Łańcuchy na koła – wady

Wielu kierowców skarży się na to, że zakładanie łańcuchów na koła samochodowe nie należy do najprostszych w trudnych warunkach, a samo ich stosowanie wymusza diametralną zmianę stylu jazdy. Auto wyposażone w łańcuchy nie może poruszać się zbyt szybko oraz gwałtownie przyspieszać ani hamować.

Łańcuchy zimowe wymagają także tego, aby jeździe poświęcać więcej czasu – ich stan trzeba często kontrolować, monitorować naciągnięcie, a także przekładać je na drugą stronę w celu opóźnienia zużycia. Koniecznie należy zwracać uwagę na jakość podłoża. Pomysł, aby łańcuchy śniegowe testować na czarnym asfalcie zamiast poruszać się po śniegu, nie jest najlepszy.

Łańcuchy na koła – zalety

Priorytetową zaletą łańcuchów śniegowych jest to, że zwiększają przyczepność, czyli bezpieczeństwo na oblodzonej lub zaśnieżonej drodze. Za ich sprawą kierowca lepiej panuje nad pojazdem nawet w ekstremalnych warunkach, może także pokonać wyznaczoną trasę, gdy nawierzchnia jest wyjątkowo niebezpieczna. Założone łańcuchy wymuszają ostrożniejszą i bardziej zachowawczą jazdę  – to, co dla niektórych jest wadą, w rzeczywistości jest zaletą łańcuchów. Zdjęcie zimą nogi z gazu pomaga prowadzić pewnie i odpowiedzialnie.

Oto najważniejsze wady i zalety, jakie posiadają łańcuchy:

 

 

Wady

Zalety

konieczność utrzymywania prędkości nie większej niż 40 km/h

zwiększenie przyczepności na oblodzonych lub zaśnieżonych trasach

jazda z łańcuchami wymaga od kierowców większych umiejętności

ułatwienie pokonywania stromych podjazdów i zjazdów

należy zakładać je i ściągać przy zmianie nawierzchni

zmniejszenie ryzyka wypadku

 

Dzięki łańuchom śniegowym można uniknąć takich sytuacji.

Dzięki łańuchom śniegowym można uniknąć takich sytuacji.

Zakładanie łańcuchów na koła

Łańcuchy śniegowe zakłada się na koła napędowe. Gdy samochód posiada napęd na tylne koła, zaleca się, aby łańcuchy zamontować też na kole kierowalnym dla poprawy panowania nad pojazdem. Dla aut z napędem na dwie osie zaleca się montaż łańcuchów na obu osiach napędowych. Pierwszy, próbny montaż warto wykonać na parkingu. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga pewnej wprawy – niezbędna będzie instrukcja. Zakładanie łańcuchów na koła ciężarówki wymaga zdecydowanie większych umiejętności.

Warto pamiętać, by łańcuchy na trasie zakładać przed wystąpieniem ciężkich warunków – montaż podczas np. śnieżycy może być bardzo niebezpieczny dla kierowcy i innych uczestników ruchu.

  • łańcuchy należy zakładać na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni,

  • łańcuchy należy zdjąć zawsze przed wjazdem na długi pas suchej nawierzchni.

Jeśli montuje się łańcuchy śniegowe z samonapinaczem, nie trzeba kontrolować stanu ich naciągnięcia. W przypadku klasycznych łańcuchów, po 50 metrach jazdy trzeba sprawdzić, jak się zachowują i ewentualnie je dociągnąć.

Krok 1 - przygotowanie łańcuchów do montażu

Po wyciągnięciu łańcuchów z pudełka należy złapać za linkę będącą tylnym pierścieniem i rozłożyć je poprzez potrząsanie. Łańcuchy śniegowe należy ułożyć pod samochodem w sposób pokazany na prawym obrazku.

rozlozenie lancuchow sniegowych przed montazem ulozenie lancuchow sniegowych przed montazem
źródło: Pewag.

Krok 2 - łączenie łańcuchów śniegowych

Po naciągnięciu łańcucha na koło należy połączyć zewnętrzną część łańcucha i przesunąć tylny pierścień na wewnętrzną stronę koła. 

zakladanie lanuchow sniegowych zakladanie i zapinanie lancuchow sniegowych
źródło: Pewag.

Krok 3 - naciąganie łańcuchów śniegowych

Naciągnij łańcuch - przewlecz go przez odpowiednie bloczki, jednocześnie go napinając. 

zapinanie lancuchow sniegowych
źródło: Pewag.

Krok 4 - napinanie łańcuchów śniegowych

Łańcuch należy przewlec przez odpowiednie bloczki i jednocześnie go napiąć.

zapinanie lancuchow sniegowych ciag dalszy
źródło: Pewag.

Krok 5 - zakończenie montażu łańcuchów

Na koniec wystarczy zahaczyć łańcuch napinający w odpowiednim miejscu.

lancuch napinajacy lancuchy sniegowe kolo po zakonczeniu montazu lancuchow sniegowych
źródło: Pewag.


Zobacz również:

Opony terenowe 4x4