Kupiłeś swój pierwszy samochód osobowy z napędem na 4 koła? Czeka Cię wymiana opon? Dowiedz się, jakie są zasady zakupu i użytkowania opon do aut 4x4.

Posiadacze samochodów z napędem na 4 koła często popełniają błędy eksploatacyjne wskutek niewiedzy, źle pojętej oszczędności a nawet podejrzeń, że serwis wulkanizacyjny chce ich "naciągnąć" na niepotrzebne koszty.

Zobacz naszą ofertę opon 4x4

Opony HT

Opony AT

Opony MT

Wybór opon do samochodów 4x4

Jedynym - w 100% - bezpiecznym rozwiązaniem przy zakupie nowych opon jest wybór kompletu tego samego producenta, typu i rozmiaru.

Należy unikać stosowania opon różnych marek. Opony o takim samym rozmiarze nie muszą mieć identycznej średnicy.

Kupując używane auto 4WD lub AWD, które ma opony tego samego rozmiaru ale różnych marek, warto zmierzyć średnicę kół przednich i tylnych. Nawet jeśli różne opony będą charakteryzować się identyczną średnicą, to mogą mieć różne parametry pracy (np. głębokość ugięcia pod tym samym obciążeniem, zwiększanie się średnicy w miarę wzrostu oddziaływania siły odśrodkowej, punkt zrywania przyczepności etc.) wpływające na warunki pracy układu napędowego.

Warto przemyśleć celowość zakupu opon z bieżnikiem kierunkowym do samochodu 4WD, gdyż trzeba będzie je demontować i montować na felgach przy każdej przekładce.

Od reguły identycznych opon na obu osiach są wyjątki w przypadku wozów z najwyższej półki, gdzie często stosuje się szersze ogumienie z tyłu. Np. Audi R8 V10 - 235/35 R19 Z na przód i 295/30 R19 Z na tył. 

dobór opon do samochodu 4x4 awd 4wd
Najlepszy rozwiązaniem w przypadku opon 4x4 jest zakup całego kompletu.

Eksploatacja opon do samochodów 4x4

Użytkownicy aut 4x4 zapominają nagminnie o przekładaniu kół. Należy przekładać je krzyżowo (np. prawe tylne na lewe przednie) według zaleceń producenta lub nie rzadziej niż co 15 tys. km, aby opony zużywały się równomiernie (czyli zachowywały możliwie zbliżoną średnicę). Jeżeli jeździmy dynamicznie, częstotliwość przekładania powinna być większa.

Regularna kontrola ciśnienia powietrza w oponach powinna wejść w krew. W zwykłych autach niedbałość pod tym względem kosztuje "tylko" pogorszenie właściwości jezdnych, niestabilną pracę urządzeń wspomagających (np. ABS) i przyspieszenie zużycia opon. W autach 4x4 dochodzi do tego niepotrzebne obciążanie układu napędowego.

Pamiętaj, że ledwie zauważalna, kilkumilimetrowa różnica w wysokości kół powoduje poważne zakłócenia w pracy przeniesienia napędu 4x4! 

samochód z napędem 4x4
Odpowiedni dobór opon do samochodu 4x4 zapewni bezproblemową i bezpieczną jazdę.

Czym grozi jazda 4x4 na oponach o różnej średnicy?

Charakterystycznym objawem złego doboru opon w pojazdach z dołączanym napędem drugiej osi (np. Haldex) jest włączanie i rozłączanie napędu bez wyraźnej potrzeby, co naraża elementy układu napędowego na przyspieszone zużycie. Układ po włączeniu pracuje głośniej niż zwykle.

Niektóre samochody posiadają wbudowane zabezpieczenia: jeżeli system "rozpozna" nadmierną stałą różnicę w liczbie obrotów kół poszczególnych osi, nie pozwala włączyć napędu 4x4 lub ogranicza jego funkcje, a na desce rozdzielczej wyświetlany jest błąd.

Gorzej dzieje się w samochodach z permanentnym napędem na 4 koła (np. Subaru, Audi Quattro, BMW X-Drive). Przy źle dobranych oponach elementy przeniesienia napędu są tu obciążane non-stop, a nie tylko podczas skrętów. Wskutek tego międzyosiowy mechanizm różnicowy przegrzewa się - szczególnie podczas szybkiej jazdy autostradą - co prowadzi do zniszczenia jego sprzęgieł i uszczelnień. Wrażliwa na ciągłe przeciążenie układu napędowego 4x4 jest nawet automatyczna skrzynia biegów, zwłaszcza w samochodach, w których zastępuje w funkcji sprzęgło międzyosiowe (np. w niektórych modelach Subaru). Typowym objawem niezgodności średnicy kół jest "głupiejąca" elektronika sterująca rozdziałem momentu obrotowego na osie.

Najlepsze opony do samochodów 4x4

Najlepsze opony 4x4 na sezon zimowy:,

Najlepsze opony 4x4 na sezon letni:

Kliknij w nazwę opony, aby dowiedzieć się więcej na jej temat i poznać opinie użytkowników.

 

dlaczego warto kupić w oponeo