Pracuj w Oponeo

Opony do Smart

Wybierz parametry swojego Smart i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Smart

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Smart

Początki. Smart to jedno z najmłodszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych. Samochody tej marki produkuje firma Smart GmbH założona przez Nicolasa Hayek – szwajcarskiego biznesmena będącego właścicielem przedsiębiorstwa produkującego zegarki znanej marki Swatch. Jego marzeniem było stworzenie niewielkich, dwuosobowych samochodów, które będą bezpieczne, wygodne i niedrogie. Spółka Smart GmbH powstała w 1994 roku w Boblingen (Niemcy). Zakład produkcyjny założono we Francji (miasto Hambach). Pierwszy model Smarta zaprezentowano w 1998 roku. W tym samym roku samochód trafił do sprzedaży.

Rozwój. W 1998 roku udziały należące do pomysłodawcy marki (Heyeka) przejęła firma Mercedes. Do sprzedaży wprowadzono trzy modele miejskie, które były prawdziwą nowością w swoim sektorze. Wywołały one poruszenie zarówno wśród ludzi z branży, jak i konsumentów. Ten nowy rodzaj aut miejskich w rozmiarze mini wyróżniał się elegancją i zaskakującym komfortem. Na rynek trafiły modele Smart ForTwo, Smart ForFour oraz Smart Roadster. Dostępne były również wersje kabrio. W 2002 roku spółka Smart GmbH nawiązała współpracę z firmą Brabus. Nowy partner biznesowy Smarta nie tylko dostarcza akcesoria do samochodów, ale także projektuje i wytwarza modele specjalne, z których słynie marka. Kolejnym strategicznym partnerem biznesowym spółki jest znany japoński koncern motoryzacyjny Mitsubishi. W 2002 roku na bazie modelu ForTwo wyprodukowano model Crossblade – była to wersja limitowana.

Obecnie. Smart ForFour oraz Smart Roadster zostały wycofane z produkcji. W kwietniu 2003 roku firma wypuściła na rynek kolejną generację Smarta FouTwo. Nowa odsłona tego niewielkiego samochodu otrzymała inną jednostkę napędową i zawieszenie. Projektanci zadbali także o bogatsze wyposażenie dodatkowe. Samochód posiada szereg nowoczesnych opcji. Kierowcy znajdą tutaj system ESP i EBD oraz bardzo miękkie amortyzatory, które zapewniają komfortową jazdę. Smart ForTwo drugiej generacji dostępny był także w wersji Electric Drive (z napędem elektrycznym). To unikalne auto osiąga prędkość do 135 km/h. Obecnie na rynek trafił Smart ForTwo trzeciej generacji. Samochód ten będzie można kupić w wersji 4- oraz 5-drzwiowej. Moc zapewnia silnik od Renault o pojemności 1 l (71 KM). Pojazd otrzymał bogate wyposażenie. Jedną z nowości jest tutaj system CrosswindAssist (zapobiega on zmianom toru podczas jazdy przy silnym wietrze).

Wkład w motoryzację. Marka Smart stanowi ewenement na rynku motoryzacyjnym. Samochody te są połączeniem niewielkich rozmiarów z luksusem charakterystycznym dla drogich limuzyn Mercedesa. Te mini-auta miejskie wyróżniają się na drodze swoją sylwetką i mają równie wielu zwolenników, co i przeciwników. Jedno jest pewne – niemal każdy kojarzy tę markę i wie, jak Smart wygląda.

Ciekawostki. Na słynnej imprezie motoryzacyjnej Detroit Auto Show zaprezentowano Smarta z napędem hybrydowym. Jest to Crosstown (model koncepcyjny) z silnikiem benzynowym (wyposażony w 3 cylindry) oraz silnikiem elektrycznym.

Najważniejsze aktualne modele: Smart ForTwo.

Opony. III generacja Smarta ForTwo posiada opony w rozmiarze fabrycznym 155/60 R15 (przód) i 175/55 R15 (tył). Produkuje je m.in. firma Pirelli, Barum, Sonar, Nexen.