Menu

Opony do Smart

Smart – logo marki

Wybierz model Smart

Smart

Początki. Smart to jedno z najmłodszych przedsiębiorstw motoryzacyjnych. Samochody tej marki produkuje firma Smart GmbH założona przez Nicolasa Hayek – szwajcarskiego biznesmena będącego właścicielem przedsiębiorstwa produkującego zegarki znanej marki Swatch. Jego marzeniem było stworzenie niewielkich, dwuosobowych samochodów, które będą bezpieczne, wygodne i niedrogie. Spółka Smart GmbH powstała w 1994 roku w Boblingen (Niemcy). Zakład produkcyjny założono we Francji (miasto Hambach). Pierwszy model Smarta zaprezentowano w 1998 roku. W tym samym roku samochód trafił do sprzedaży.

Rozwój. W 1998 roku udziały należące do pomysłodawcy marki (Heyeka) przejęła firma Mercedes. Do sprzedaży wprowadzono trzy modele miejskie, które były prawdziwą nowością w swoim sektorze. Wywołały one poruszenie zarówno wśród ludzi z branży, jak i konsumentów. Ten nowy rodzaj aut miejskich w rozmiarze mini wyróżniał się elegancją i zaskakującym komfortem. Na rynek trafiły modele Smart ForTwo, Smart ForFour oraz Smart Roadster. Dostępne były również wersje kabrio. W 2002 roku spółka Smart GmbH nawiązała współpracę z firmą Brabus. Nowy partner biznesowy Smarta nie tylko dostarcza akcesoria do samochodów, ale także projektuje i wytwarza modele specjalne, z których słynie marka. Kolejnym strategicznym partnerem biznesowym spółki jest znany japoński koncern motoryzacyjny Mitsubishi. W 2002 roku na bazie modelu ForTwo wyprodukowano model Crossblade – była to wersja limitowana.

Obecnie. Smart ForFour oraz Smart Roadster zostały wycofane z produkcji. W kwietniu 2003 roku firma wypuściła na rynek kolejną generację Smarta FouTwo. Nowa odsłona tego niewielkiego samochodu otrzymała inną jednostkę napędową i zawieszenie. Projektanci zadbali także o bogatsze wyposażenie dodatkowe. Samochód posiada szereg nowoczesnych opcji. Kierowcy znajdą tutaj system ESP i EBD oraz bardzo miękkie amortyzatory, które zapewniają komfortową jazdę. Smart ForTwo drugiej generacji dostępny był także w wersji Electric Drive (z napędem elektrycznym). To unikalne auto osiąga prędkość do 135 km/h. Obecnie na rynek trafił Smart ForTwo trzeciej generacji. Samochód ten będzie można kupić w wersji 4- oraz 5-drzwiowej. Moc zapewnia silnik od Renault o pojemności 1 l (71 KM). Pojazd otrzymał bogate wyposażenie. Jedną z nowości jest tutaj system CrosswindAssist (zapobiega on zmianom toru podczas jazdy przy silnym wietrze).

Wkład w motoryzację. Marka Smart stanowi ewenement na rynku motoryzacyjnym. Samochody te są połączeniem niewielkich rozmiarów z luksusem charakterystycznym dla drogich limuzyn Mercedesa. Te mini-auta miejskie wyróżniają się na drodze swoją sylwetką i mają równie wielu zwolenników, co i przeciwników. Jedno jest pewne – niemal każdy kojarzy tę markę i wie, jak Smart wygląda.

Ciekawostki. Na słynnej imprezie motoryzacyjnej Detroit Auto Show zaprezentowano Smarta z napędem hybrydowym. Jest to Crosstown (model koncepcyjny) z silnikiem benzynowym (wyposażony w 3 cylindry) oraz silnikiem elektrycznym.

Najważniejsze aktualne modele: Smart ForTwo.

Opony. III generacja Smarta ForTwo posiada opony w rozmiarze fabrycznym 155/60 R15 (przód) i 175/55 R15 (tył). Produkuje je m.in. firma Pirelli, Barum, Sonar, Nexen.

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA