Pracuj w Oponeo

Felgi do Smart

Wybierz parametry swojego Smart i dobierz odpowiednie felgi

Smart

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Smart

Choć historia niemieckiej marki Smart nie jest długa (początek w 1994 roku), to już zdążyła zdobyć dużą popularność na całym świecie. Tworzy małe, zwinne i ekonomiczne samochody miejskie, które wyróżniają się oryginalną, nowoczesną linią nadwozia. Wśród nich są m.in.: dwumiejscowy Smart Fortwo, większy model Smart Forfour oraz pozbawiony dachu i przedniej szyby roadster Crossblade. Od 2020 roku firma produkuje wyłącznie pojazdy elektryczne.

Oryginalne felgi Smart

Choć Smarty należą do najmniejszych seryjnie produkowanych aut świata, to mocowane do nich obręcze mają standardowe rozmiary. W zależności od modelu i wersji, są to zwykle konstrukcje o średnicy 15-cali. W Smartach można instalować nie tylko oryginalne felgi. Obręcze dopasowane do tego niewielkiego pojazdu oferują również takie marki jak OXXO, ALUTEC, Lorinser i ATT.

Parametry felg do marki Smart: szerokość, średnica, ET i liczba śrub

Przy wyborze zamienników fabrycznych felg kierujmy się specyfikacją producenta auta. Określa ona dopuszczalną średnicę i szerokość obręczy, parametr ET, a także liczbę i rozstaw śrub montażowych.

  • Jaka jest średnica felg w modelach Smart?

Dopuszczalna średnica obręczy w autach Smart zależy od modelu. Do większości wersji Smart Forfour pasują konstrukcje w rozmiarach od 14” do 17”. Model Fortwo przystosowany jest do felg 15” (nowsze wersje również do 16” i 17”). Smart Roadster może jeździć na obręczach o średnicy od 15” do 17”.

  • Jaki jest rozstaw śrub w felgach samochodów Smart?

Samochody Smart wyposażone są w 3- lub 4-śrubowe mocowania felg. Różne są też rozstawy punktów montażowych - mogą wynosić 100, 112 lub 114,3 mm.

  • Jaka jest szerokość obręczy w Smartach?

Szerokość felg w Smartach zależy od modelu, wersji, daty produkcji, a także średnicy obręczy. Najmniejsza dopuszczalna szerokość w niektórych wariantach wynosi 4,5 cala. Obręcze o średnicy 16 i 17 cali mogą mieć szerokość nawet 7” lub 7,5”.

  • Jakie jest ET felg w autach Smart?

Parametr ET określa odległość płaszczyzny montażowej od środka symetrii felgi. Dla różnych modeli i wersji Smartów został on określony na innym poziomie. Np. pierwsza wersja Smart Fortwo ma ten parametr w przedziale ET 20 a ET 25 mm, druga ET 20 a ET30 mm, a trzecia od ET 32 do ET50 mm.