Pracuj w Oponeo

Opony do Skoda

Wybierz parametry swojego Skoda i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Skoda

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Skoda

Początek. Historia firmy rozpoczęła się w Czechach w 1895 roku, kiedy pewien mechanik i księgarz postanowili produkować rowery. Cztery lata później fabryka Laurin&Klement zaczęła wytwarzać motocykle, które brały udział w konkursach. W 1905 roku Skoda wypuszcza na rynek swój pierwszy samochód - Voiturette, który natychmiast staje się przebojem.

Rozwój. Po II wojnie światowej Skoda staje się monopolistą na rynku krajowym. Ze względu na fakt, że Czechosłowacja nie utrzymywała kontaktów z państwami zachodnimi, między Skodą a innymi samochodami pogłębiały się różnice technologiczne. Po przełomie w 1989 roku zdecydowano o wprowadzeniu silnego partnera zagranicznego. Rok później wybór padł na Volkswagena, choć o Skodę starały się 22 firmy (m.in. Renault, BMW , Fiat , General Motors). Dzięki temu posunięciu, czeski producent stał się czwartą marką w portfolio niemieckiego giganta (oprócz VW, Audi i Seat).

Obecnie. Postrzeganie marki w Europie Zachodniej zmieniło się po przejęciu firmy przez Volkswagena. W latach 80. XX wieku, czeska firma motoryzacyjna była pośmiewiskiem. Zresztą z marki szydzono też w Czechosłowacji. Opowiadano taki dowcip: „Jak podwoić wartość Skody? Trzeba zatankować paliwo do pełna!” W Wielkiej Brytanii przeprowadzono nawet w roku 2003 kampanię wizerunkową, by to zmienić. Przyniosła ona efekt, ponieważ teraz, by kupić Skodę na Wyspach, trzeba się wpisać na listę. Według badań, czeski producent zajmuje dobre miejsce w rankingu zadowolenia z marki, przeprowadzonego wśród Brytyjczyków.

Wkład w motoryzację. Firma na początku swej działalności stała na bardzo wysokim poziomie technologicznym. W 1912 otrzymała licencję na produkcję silników szybrowych systemu Knight. I już wkrótce produkowała te silniki według własnych projektów. Silnik szybrowy Knight był bardzo trudny i skomplikowany w produkcji, ale w efekcie dawał idealnie równą pracę silnika, którą obecnie spotyka się tylko w autach 12-cylindrowych. Do lat 90-tych , kiedy powstały elektronicznie sterowane silniki ze zmienną fazą rozrządu, nic nie było w stanie im dorównać pod tym względem. Laurin&Klement produkował aż sześć odmian tego silnika przez blisko 20 lat, a np. Mercedes tylko dwa i to krótko.

Ciekawostki. Obecnie marka Skoda jest liderem na polskim rynku motoryzacyjnym, w roku 2009 sprzedano 37 944 sztuk nowych samochodów osobowych w Polsce.

Wśród najpopularniejszych modeli produkowanych obecnie należą:
Skoda Fabia , Skoda Octavia, Skoda Roomster, Skoda Superb, Skoda Yeti.

Opony. Skoda jest producentem popularnych modeli aut. Najczęstsze rozmiary opon spotykane w tych autach to: 155/70 R13, 185/60 R14, 185/65 R14, 195/65 R15, 205/55 R16. Skoda często wyposażana jest w opony pierwszego wyposażenia takich marek jak: Michelin, Goodyear, Continental.