Pracuj w Oponeo

Opony do Porsche

Wybierz parametry swojego Porsche i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Porsche

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Porsche

Początek. Ferdynand Porsche założył swoją firmę produkującą samochody w 1947 roku. Założyciel działał jednak wcześniej w branży samochodowej – w 1931 stworzył biuro projektowe. W 1949 roku z taśm produkcyjnych zjechał model 356, który wiele części odziedziczył po Volkswagenie Garbusie (m.in. chłodzony powietrzem silnik, 4-cylindrowy boxer oraz zawieszenie). Oba samochody łączyła także osoba projektanta nadwozia – Erwina Komendy.

Rozwój. W 1963 nastąpił przełom - zaprezentowano model Porsche 911. Dzisiejsza ikona motoryzacji miała 6-cylindrowy silnik własnej konstrukcji z tyłu pojazdu. Od połowy lat 70. do połowy lat 90. modele Porsche były podzielone na małe (z silnikiem czterocylindrowym), średnie (z silnikiem sześciocylindrowym) i duże (z silnikiem ośmiocylindrowym). Historia firmy Porsche przeplata się z dziejami Volkswagena. W autach tej pierwszej firmy stosuje się do dziś wiele części z Volkswagena. Model Cayenne współdzieli płytę podłogową i niektóre silniki z Touaregiem.

Obecnie. To właśnie pojawienie się na początku XXI w. Porsche Cayenne Turbo S (2002 r.) oraz Porsche Carrera GT (2004 r.) wpłynęło na obecne losy firmy. Ten drugi model wyposażony był w najmocniejszy silnik w historii marki – Porsche Carrera GT skrywało pod maską silnik o mocy 605 KM. W maju 2006 r. Porsche zdobyło tytuł najbardziej prestiżowej marki motoryzacyjnej. Tytuł ten jest przyznawany przez nowojorski Luxury Institute. W połowie 2009 r. koncern motoryzacyjny Volkswagen ostatecznie zadecydował, że przejmie 42 procent akcji producenta samochodów sportowych Porsche, płacąc za to do 3,3 mld euro. Pełna integracja obu firm nastąpi pod koniec 2011 roku. Porsche będzie dziesiątą należącą do Volkswagena marką samochodów. Warto zaznaczyć, że obecnie głównym udziałowcem Volkswagena jest firma Dr. Ing. h. c. Ferry Porsche AG, która posiadała 50,76 proc. akcji koncernu.

Wkład w motoryzację. Firma jest jedną z najbardziej utytułowanych marek samochodów sportowych. Do roku 2000 samochody marki Porsche wygrały ponad 24000 rajdów i wyścigów. Porsche specjalizowało się głównie na wyścigach długodystansowych.

Ciekawostki. Ferdynand Porsche był konstruktorem prowadzącym Volkswagena Garbusa. Na początku 2009 roku Porsche wprowadziło do swojej oferty silnik Diesla, zamontowany w modelu Cayenne Diesel, o pojemności 3 litry i mocy maksymalnej 240 KM. Silnik ten pochodzi z koncernu Volkswagen AG, a montowany jest m.in. w samochodach Audi. Firma PorscheDesign produkuje gadżety dla kierowców i wielbicieli marki. Logo Porsche wykorzystywane jest przez inne firmy (obuwie Adidas, zegarki Eterna, akcesoria AGD Siemens czy wyposażenie wnętrz m.in. Franke). Najdroższym modelem Porsche, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, jest Carrera GT z 2004 roku za 450 tys. euro.

Popularne modele Porsche: Porsche 911, Porsche Carrera GT, Porsche Boxster, Porsche Kajman, Porsche Panamera, Porsche Cayenne.

Opony. Porsche to marka, z którą współpracują wszyscy liczący się producenci opon na świecie. Opony posiadające homologację do Porsche mają oznaczenie NO, N1, N2, N3, N4. Michelin dostarcza opony do Porsche Cayenne (opony Michelin Diamaris). Dunlop dostarcza opon do Porsche 911 Boxster oraz do Porsche Caynne (modele Dunlop SP Sport 9090 oraz Dunlop Grandtrek WT M2). Bardzo bogatą współpracą może poszczycić się Bridgestone, który dostarcza modele Bridgestone S02, RE050, RE050 A, S02A, ER30, Dueler HP Sport w rozmiarach od 205/50 R17, przez 255/40 R18 aż po rozmiary typu 275/40 R20. Pokrywają one zapotrzebowanie takich aut, jak: Porsche Boxter, Porsche 911, Porsche Cayman i wiele innych. Z innych znanek marek, wymieni jeszcze można Yokohamę (modele Advan Sport V103, AVS S1-Z, AVS Sport), Pirelli P Zero Rosso, czy Goodyeary z technologią Run On Flat.