Menu

Opony do Iveco

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Iveco

Początek. Iveco to włoski koncern samochodowy. Jego specjalnością są pojazdy dostawcze, ciężarowe i wojskowe. Przedsiębiorstwo produkuje również silniki. Historia firmy sięga 1975 roku. Markę stworzyło kilka przedsiębiorstw samochodowych – Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Industriali, Officine Meccaniche, Unic oraz Magirus-Deutz AG. Były to firmy pochodzące z Włoch, Niemiec oraz Francji. Pakiet 80% udziałów posiadał Fiat. W 1978 roku na rynek trafił Iveco Daily (kolejne generacje produkowane są do dziś). W 1981 roku swoją premierę miał Turbostar. Modele te szybko zdobyły popularność w całej Europie i sprawiły, że marka Iveco stała się rozpoznawalnym producentem w segmencie samochodów dostawczych oraz ciężarowych.

Rozwój. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły firmie kryzys. Nie wstrzymano jednak produkcji, ale szukano nowych rynków. W roku 1992 przedsiębiorstwo zainwestowało w dwie firmy: International Trucks Australia Limited oraz Ital. Trzy lata później Euro Class zdobył dużą popularność i stał się laureatem nagrody w prestiżowym konkursie International Coach od the Year. W 1997 roku koncern wszedł na rynek Ameryki Południowej tworząc oddział Iveco Mercosur w Brazylii. Koniec lat dziewięćdziesiątych to intensywny rozwój marki. Konstruktorzy postawili na śledzenie potrzeb rynku i wprowadzanie nowości dostosowanych do dynamicznie zmieniających się preferencji konsumentów. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę stał się model Euro Cargo, który trafił na rynki w przeszło dziewięćdziesięciu państwach. Był to pojazd ciężarowy o masie całkowitej od 6 do 19 ton. Swoją premierę miał w 1991 roku, drugą generację wprowadzono na rynek w 2008 roku. Mocną stroną Euro Cargo jest modułowość – pojazdy dostępne są w modelach bazowych i różnych wariantach. W roku 2000 Iveco wyprodukowało milionową sztukę modelu Daily.

Obecnie. Od 2002 roku marka produkuje model Stralis, a w roku 2004 Trakker. Firma Iveco jest jednym z liderów w sektorze aut użytkowych. Roczna produkcja samochodów sięga 200 tysięcy. Przedsiębiorstwo produkuje także silniki diesla. Firma posiada 43 zakłady produkcyjne usytuowane w 18 państwach całego świata. Działa ona nie tylko w Europie (m.in. Włochy, Niemcy, Hiszpania, Ukraina), ale także w Chinach, Rosji, Argentynie, Brazylii. Spółka ma swoje oddziały w Australii oraz RPA. Pojazdy firmy Iveco są montowane również w Wietnamie, Etiopii, Tunezji, Libii, Maroku.

Wkład w motoryzację. Marka Iveco szybko zdobyła pozycję jednego z liderów na rynku samochodów użytkowych. Koncern ma swoje oddziały niemal na całym świecie. Firma słynie z samochodów dostawczych i ciężarowych (od 2,8 do 40 ton DMC), autobusów (Irisbus), jest także jednym z liderów w branży jednostek silnikowych.

Ciekawostki. Nazwa Iveco to akronim pochodzący od Industrial Vehicle Corporation. Pojazdy Iveco mogą pochwalić się tytułem „Samochodu Ciężarowego Roku” zdobytym w 1992 roku. Firma jest właścicielem marki Magirus (samochody specjalne dla pożarnictwa). Największym konkurentem Iveco jest Mercedes-Benz.

Ważniejsze aktualne modele: Iveco Acco, Iveco Campagnola, Iveco Daily, Iveco Euro Cargo, Iveco Massif, Iveco Stralis, Iveco Trakker.

Opony. Najpopularniejszy model Iveco – Daily z silnikiem 3.0 (125 kW) – posiada między innymi opony w rozmiarze fabrycznym 225/70 R15. Dostępne są one m.in. w ofercie firmy Toyo, Nexen, Nokian, Fulda, Goodyear, Infinity, Kormoran oraz Marshal.

Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
United Kingdom