Pracuj w Oponeo

Opony do Iveco

Wybierz parametry swojego Iveco i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Iveco

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Iveco

Początek. Iveco to włoski koncern samochodowy. Jego specjalnością są pojazdy dostawcze, ciężarowe i wojskowe. Przedsiębiorstwo produkuje również silniki. Historia firmy sięga 1975 roku. Markę stworzyło kilka przedsiębiorstw samochodowych – Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Industriali, Officine Meccaniche, Unic oraz Magirus-Deutz AG. Były to firmy pochodzące z Włoch, Niemiec oraz Francji. Pakiet 80% udziałów posiadał Fiat. W 1978 roku na rynek trafił Iveco Daily (kolejne generacje produkowane są do dziś). W 1981 roku swoją premierę miał Turbostar. Modele te szybko zdobyły popularność w całej Europie i sprawiły, że marka Iveco stała się rozpoznawalnym producentem w segmencie samochodów dostawczych oraz ciężarowych.

Rozwój. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły firmie kryzys. Nie wstrzymano jednak produkcji, ale szukano nowych rynków. W roku 1992 przedsiębiorstwo zainwestowało w dwie firmy: International Trucks Australia Limited oraz Ital. Trzy lata później Euro Class zdobył dużą popularność i stał się laureatem nagrody w prestiżowym konkursie International Coach od the Year. W 1997 roku koncern wszedł na rynek Ameryki Południowej tworząc oddział Iveco Mercosur w Brazylii. Koniec lat dziewięćdziesiątych to intensywny rozwój marki. Konstruktorzy postawili na śledzenie potrzeb rynku i wprowadzanie nowości dostosowanych do dynamicznie zmieniających się preferencji konsumentów. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę stał się model Euro Cargo, który trafił na rynki w przeszło dziewięćdziesięciu państwach. Był to pojazd ciężarowy o masie całkowitej od 6 do 19 ton. Swoją premierę miał w 1991 roku, drugą generację wprowadzono na rynek w 2008 roku. Mocną stroną Euro Cargo jest modułowość – pojazdy dostępne są w modelach bazowych i różnych wariantach. W roku 2000 Iveco wyprodukowało milionową sztukę modelu Daily.

Obecnie. Od 2002 roku marka produkuje model Stralis, a w roku 2004 Trakker. Firma Iveco jest jednym z liderów w sektorze aut użytkowych. Roczna produkcja samochodów sięga 200 tysięcy. Przedsiębiorstwo produkuje także silniki diesla. Firma posiada 43 zakłady produkcyjne usytuowane w 18 państwach całego świata. Działa ona nie tylko w Europie (m.in. Włochy, Niemcy, Hiszpania, Ukraina), ale także w Chinach, Rosji, Argentynie, Brazylii. Spółka ma swoje oddziały w Australii oraz RPA. Pojazdy firmy Iveco są montowane również w Wietnamie, Etiopii, Tunezji, Libii, Maroku.

Wkład w motoryzację. Marka Iveco szybko zdobyła pozycję jednego z liderów na rynku samochodów użytkowych. Koncern ma swoje oddziały niemal na całym świecie. Firma słynie z samochodów dostawczych i ciężarowych (od 2,8 do 40 ton DMC), autobusów (Irisbus), jest także jednym z liderów w branży jednostek silnikowych.

Ciekawostki. Nazwa Iveco to akronim pochodzący od Industrial Vehicle Corporation. Pojazdy Iveco mogą pochwalić się tytułem „Samochodu Ciężarowego Roku” zdobytym w 1992 roku. Firma jest właścicielem marki Magirus (samochody specjalne dla pożarnictwa). Największym konkurentem Iveco jest Mercedes-Benz.

Ważniejsze aktualne modele: Iveco Acco, Iveco Campagnola, Iveco Daily, Iveco Euro Cargo, Iveco Massif, Iveco Stralis, Iveco Trakker.

Opony. Najpopularniejszy model Iveco – Daily z silnikiem 3.0 (125 kW) – posiada między innymi opony w rozmiarze fabrycznym 225/70 R15. Dostępne są one m.in. w ofercie firmy Toyo, Nexen, Nokian, Fulda, Goodyear, Infinity, Kormoran oraz Marshal.