Pracuj w Oponeo

Opony do Cupra

Wybierz parametry swojego Cupra i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Cupra

Wybierz model

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Cupra

Od 2018 roku Cupra, która była dotychczas sportową linią Seata, jest samodzielną marką. Dzięki temu inżynierowie koncernu mogą się na niej bardziej skupić. Dziennikarze motoryzacyjni uważają, że w przyszłości będą powstawać niezależne samochody Cupra, niezwiązane z Seatem.


Pierwszy model, oznaczony dopiskiem „Cupra”, powstał w 1996 roku. Ibiza Kit Car zdobyła Rajdowe Mistrzostwo Świata w kategorii samochodów 2-litrowych. Miała silnik o mocy 150 KM. Osoba odpowiadająca w koncernie za sport, Isidre López, mówi, że sportowa linia Seata obejmuje „samochody wysokiej klasy, pełne sportowego charakteru, z bogatym wyposażeniem zapewniającym większą przyjemność z jazdy”.


Przez kolejne 20 lat Seat opracował 20 modeli sportowych samochodów. Najmocniejszy z nich to 2-litrowy Leon Cupra R, pokazany w 2018 roku. 310 KM pod maską robi wrażenie. Samochód rozpędza się do setki w 5,7 sekundy (wersja z automatyczną skrzynią biegów) lub 5,8 s (wersja z manualem). Model jest wyposażony m.in. w aerodynamiczny pakiet z elementami karbonowymi. Całość uzupełniają specjalnie zaprojektowane obręcze ze stopów lekkich.


Rekord aut seryjnych z napędem na przód należy jednak do innego modelu. W październiku 2014 roku Seat Leon Cupra z pakietem performance pokonał słynny tor Nürburgring w czasie 7:58.44. Niecały rok później wersja Leona Cupry ST (z napędem na cztery koła) ustanowiła jeszcze lepszy czas.


Najnowszy model Cupry to Ateca. Ten kompaktowy SUV ma dwulitrowy silnik TSI o mocy 300 KM. Automatyczna skrzynia biegów DSG przekazuje moc na obie osie. To pozwala na rozpędzenie auta do setki w 5,2 sekundy. Maksymalna prędkość to 247 km/h. W porównaniu do modelu „standardowego”, z zewnątrz ma inne zderzaki, cztery końcówki wydechu, nakładki progowe i zmodyfikowane obręcze. W środku – zamiast analogowego zegara – jest duży wyświetlacz.


Obecnie Ateca jest jedynym modelem w ofercie marki. Montowane do niej opony mają wielkość 245/40ZR19. Z uwagi na sporą prędkość maksymalną, muszą mieć one indeks prędkości W (prędkość maksymalna 270 km/h).