Pracuj w Oponeo

Opony do Chevrolet

Wybierz parametry swojego Chevrolet i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Chevrolet

Początek. Firma została założona w 1911 roku m.in. przez Louisa Chevroleta, kierowcę wyścigowego i Wiliama Duranta, twórcę koncernu General Motors, który odszedł z niego w 1910 roku. Sześć lat później Chevrolet stał się rentowny, a Durant kupił większość udziałów w koncernie GM i objął stery w firmie. Chevrolet został wówczas włączony do GM.

Rozwój. Ekspansja koncernu General Motors w Europie doprowadziła w dwudziestoleciu międzywojennym do powstania pierwszego oddziału marki Chevrolet na Starym Kontynencie. Miało to miejsce w 1923 r. w Kopenhadze. Kolejnymi państwami w Europie do których zawitała marka to kraje skandynawskie, bałtyckie, Niemcy, Austria, Rosja, Węgry, Czechosłowacja, a także Polska. W 1928 r. w Warszawie została uruchomiona pierwsza montownia samochodów GM. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 10 września 1928 i data ta może zostać oficjalnie uznana za początek działalności koncernu GM w Polsce. Wraz z montownią pojawiły się też pierwsze samochody osobowe. Okres zimnej wojny spowodował wycofanie się Chevroleta z Polski. Chevrolet miał wielki wpływ na amerykański rynek samochodowy w pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W 1963 roku jeden na dziesięć samochodów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych schodziły z linii produkcyjnej Chevroleta.

Obecnie. W 2004 GM zaczęła sprzedawać samochody Daewoo pod marką Chevroleta w niektórych Państwach Europy Wschodniej z powodu braku praw do marki Daewoo w tychże państwach (m.in. w Polsce). GM w tymże roku kupił razem z Daewoo zakłady FSO na warszawskim Żeraniu. Wznowiono produkcję modeli Chevrolet – dawnych modeli Daewoo. Auta były eksportowane do wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wtedy też pozycja marki Chevrolet na świecie nieco podupadła - za sprawą niższej sprzedaży koncernu General Motors na rynku amerykańskim i większej konkurencji.

Wkład w motoryzację. Chevrolet ma spore osiągnięcia sportowe. Auta tej marki wielokrotnie wygrywały wyścigi NASCAR. Wielkim osiągnięciem Chevroleta jest model Corvette, który stał się ikoną sportów motorowych i obiektem kultu wielu sympatyków motoryzacji.

Ciekawostki. Silnik Chevrolet small-block engine (silnik V8 z małym blokiem) produkowany jest bez przerwy od 1955 roku jedynie z małymi zmianami. Każda z firm koncernu GM (Buick, Cadillac, Oldsmobile i Pontiac) korzystała z tej jednostki w swoich konstrukcjach. Chevrolet pojawił się w piosenkach wielu wykonawców, m.in.: The Beach Boys, Elton John, Prince, Don McLean (z filmu „American Pie”). W 2010 roku firma poinformowała, by nie używać słowa „Chevy” (którym się określa markę) tylko „Chevrolet”. Instrukcja ta dotyczyła pracowników i ich rodzin oraz dealerów.

Popularne modele: Chevrolet Aveo, Chevrolet Captiva, Chevrolet Corvette, Chevrolet Cruze, Chevrolet Epica, Chevrolet HHR, Chevrolet Lacetti / Chevrolet Nubira, Chevrolet Spark II, Chevrolet Matiz, Chevrolet Camaro.

Opony. Chevrolet ma w swoim dorobku wiele aut: od aut osobowych, przez pick-up po auta sportowe. Modele typowo na amerykański rynek najczęściej wyposażane są w opony marek Bridgestone i Yokohama. Chevrolet Tiltmaster W4 oraz GMC Forward W4 posiadają jako oryginalne wyposażenie opony Yokohama TY213A, natomiast model Chevrolet Tiltmaster W5500 oraz GMC Forward W5500 zostały wyposażone w model RY023A. Na wyposażeniu Chevroleta Lumina znalazły się opony marki Bridgestone (w zależności od rozmiaru – EG3, E92P, ER30, B530 Z). Modele Chevroleta, które oferowane są na Europę, dostępne są w popularnych rozmiarach opon: 155/65 R13, 155/80 R13, 195/55 R15 czy 205/55 R16. Chevrolet współpracuje z wieloma firmami z branży oponiarskiej, m.in.: koreańską firmą Hankook (Chevroler Aveo z oponami Hankook K702 155/80 R13 Chevrolet Lacetti z oponami Hankook K406 w rozmiarze 185/65 R14) czy francuskim Michelin (Chevrolet Aveo: Michelin Energy 185/60 R14, Chevrolet Lacetti: Michelin Energy 175/70 R14).