Opony do Aston Martin

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Aston Martin

Początek. Aston Martin Limited to brytyjskie przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej specjalizujące się w produkcji samochodów luksusowych oraz sportowych. Fabryka mieści się w Gaydon (hrabstwo Warwickshire). Historia marki sięga 1914 roku. To wtedy Lionel Martin i Robert Bamford, którzy na co dzień zajmowali się handlem samochodami Singer oraz organizacją wyścigów postanowili wyprodukować własne auta wyścigowe. Pierwszy samochód powstał w marcu 1915 roku w warsztacie zlokalizowanym w Londynie. Niestety I wojna światowa przerwała dalszy rozwój przedsiębiorstwa i dopiero po jej zakończeniu zakład wznowił produkcję. W 1926 roku przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Aston Martin. W tym samym roku produkcja została przeniesiona do miejscowości Feltham. Na rynek wszedł model International – pierwszy samochód z silnikiem wyprodukowanym przez firmę Aston Martin. Następnie do oferty dołączył model Le Mans oraz model Ulster (samochody wyścigowe). W 1933 roku fabrykę przejął Sir Arthur Sutherland, a 3 lata później na rynek trafił model 15/98 w wersji z dwoma oraz czteroma drzwiami (był to pierwszy użytkowy, a nie typowo wyścigowy samochód Aston Martin). Po wybuchu II wojny światowej produkcję samochodów wstrzymano.

Rozwój. W 1947 roku fabryka trafiła w ręce spółki Dawid Brown Limited. Firma zaczęła funkcjonować pod nazwą Aston Martin Lagonda. W 1950 roku na rynku pojawił się Aston Martin DB2 – luksusowe auto z sześciocylindrowym silnikiem i trzecimi tylnymi drzwiami oraz nadwoziem typu coupe. W 1958 wyprodukowano model DB4, a 6 lat później DB5. Ten ostatni stał się największym przebojem marki Aston Martin.

Obecnie. W 1993 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez Forda i wprowadziło na rynek model BD7. W 1999 roku na rynek trafił DB7 Vantage wyposażony w mocny dwunastocylindrowy silnik. Trzy lata później przedsiębiorstwo powróciło do sportowych korzeni i zaprezentowało model Vanquish. W 2003 roku premierę miał DB9, a rok później na rynek trafił stylowy kabriolet DB9 Volante. Jednym z nowych modeli w kolekcji marki jest DB11, który posiada muskularną budowę, układ amortyzacji adaptacyjnej, zaawansowany układ klimatyzacji oraz kunsztownie wykończone wnętrze.

Wkład w motoryzację. Marka Aston Martin to samochody o sportowych, typowo wyścigowych korzeniach. Z czasem przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję użytkowych, luksusowych pojazdów, które nadal wykorzystywały mocne silniki. Słynęły one nie tylko z dużej mocy, ale i ze specyficznych kształtów karoserii oraz stylowego wyposażenia kabiny. Marka Aston Martin postrzegana jest jako producent ekskluzywnych samochodów ze sportowym potencjałem. Obecnie jest jedną z ikon motoryzacji, stanowi połączenie nowoczesności z tradycją (wiele elementów Aston Martina jest składanych ręcznie, ale produkcja odbywa się także przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii).

Ciekawostki. Aston Martin swoją nazwę wziął od połączenia nazwiska jednego z założycieli przedsiębiorstwa (Lionel Martin) z nazwą wzgórza Aston Hill (okolice Aston Clinton), gdzie organizowano górskie wyścigi samochodowe. Propagatorem luksusowych aut sportowych tej marki jest słynny agent Jej Królewskiej Mości – James Bond. Aston Martin pojawił się w kilku filmach z tej serii i stał się synonimem sportowego luksusu. W czasie II wojny światowej fabryka produkowała sprzęt wojskowy.

Ważniejsze aktualne modele: Obecnie na rynku dostępne są samochody: Aston Martin DB9, DB9 Coupe, DB9 Volante, V8 Vantage, V8 Vantage Roadster i V12 Vantage oraz Aston Martin Rapide, V12 Vantage S, Lagonda (produkowany od 2014 roku).

Opony. Rozmiar fabryczny opon do Aston Martin V12 Coupe wynosi 255/35 R20 (przód), 305/30 R20 (tył). Dostępne są one m.in. w ofercie firmy Continental, Goodyear, Nokian, Barum, Zeetex.