Pracuj w Oponeo

Opony do Alfa Romeo

Wybierz parametry swojego Alfa Romeo i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Alfa Romeo

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Alfa Romeo

Początek. W 1906 roku w Portello pod Mediolanem powstała firma założona przez Alexandre Darracq'a, francuskiego producenta samochodów przy współpracy z Ugo Stellą, mediolańskim arystokratą, późniejszym dyrektorem i prezesem Alfy. Przedsiębiorstwo otrzymało nazwę Societa Italiana Automobili Darracq, czyli Włoska Spółka Motoryzacyjna Darracq. Należy wspomnieć, że auta na licencji Darracq'a były już produkowane od dwóch lat pod Neapolem.

Rozwój. Współpraca zakończyła się w 1909 roku z powodu kłopotów finansowych. Stella wraz z grupą przedsiębiorców wykupił firmę. Zmieniona została jej nazwa na Anonima Lombarda Fabrica Automobili (Lombardzka Fabryka Samochodów, Spółka Akcyjna), w skrócie ALFA. Stąd wziął się pierwszy człon nazwy marki. W 1915 r. firma została przejęta przez przedsiębiorcę kolejowego, Nicolę Romeo. Tak powstała nazwa Alfa Romeo, znana do dzisiaj. Zlecenia dla armii w czasie obu wojen światowych oraz wsparcie rządowe wielokrotnie ratowały firmę przed upadkiem. Od blisko stu lat znakiem rozpoznawczym aut Alfy Romeo jest charakterystyczne, okrągłe logo podzielone na dwie części, w których znalazły się elementy herbów Mediolanu i Lombardii. Po lewej stronie umieszczony został czerwony krzyż w białym polu (Krzyż Św. Jerzego), po prawej zielony wąż w koronie na jasnoniebieskim tle połykający Saracena. W 1910 roku powstały pierwsze modele Alfy zaprojektowane przez Giuseppe Merosiego. Były to modele 12 HP i 24 HP, które nazwy swe zawdzięczały mocy silnika.
Przełomowy model dla marki to 1900 z 1950, który był połączeniem auta sportowego z samochodem rodzinnym. W 1954 powstał model Giulietta, który był wzorem dla późniejszych konstrukcji. Silnik tego auta był całkowicie odlany z aluminium, wersja 1,3 osiągała moc 102 KM. Samochód bez problemu przekraczał prędkość 180 km/h. Auto występowało w wielu wersjach. W latach 60. Alfa wyprodukowała model Giulia, który odniósł wiele sukcesów w wyścigach samochodowych. Giulia zaprojektowana została z pomocą tunelu aerodynamicznego, co było w tamtych czasach niespotykane. Rok 1966 przyniósł model Spider, który w tej samej karoserii był wytwarzany aż do 1994/95 roku.
Alfa Romeo od zawsze była aktywna w sportach motorowych. W latach międzywojennych marka była uznawana za bardzo luksusową, tak jak obecnie np. Ferarri.

Obecnie. W 1986 roku, przetarg na jej kupno wygrał koncern Fiat (pokonał między innymi Forda). Trzy lata później powstaje grupa Alfa Lancia Spa. Pierwszym autem wprowadzonym do sprzedaży pod nadzorem nowego właściciela był model 164 zaprojektowany przez Pininfarinę. Coraz mocniejszą pozycję marki ugruntowały również takie modele, jak 156 i 147 zdobywające pierwsze w historii marki tytuły samochodu roku (odpowiednio w 1998 i 2001 roku).

Opony. Alfa Romeo od zawsze współpracowała z wieloma producentami opon. Przedstawiamy tylko kilka przykładów. Na oryginalnym wyposażeniu modelu 147 GTA znalazły się m.in. opony Yokohama V102. Auta serii 156 i Brera korzystają z opon Bridgestone RE050 w rozmiarze 205/55 R16. Natomiast modele Michelin Energy znalazł się na wyposażeniu modeli 147/156/GT. Alfa Romeo Spider, która wystawiana była na Targach Motoryzacyjnych w Genewie w 2010 roku, wyposażona była w koncepcyjne opony Dunlop Pininfarina 2uettottanta. W tym samym roku, Alfa Romeo 8C Spider została seryjnie wyposażona w opony Pirelli P Zero w rozmiarach 245/35ZR20 i 285/35ZR20.