Opon deszczowych poszukują kierowcy, którzy stawiają bezpieczeństwo podczas jazdy po mokrej nawierzchni jako sprawę priorytetową. Takie modele kojarzone są głównie z sezonem letnim, kiedy to opadów deszczu jest stosunkowo najwięcej w roku. Producenci ogumienia zwracają uwagę, by taką nazwą można było określać też wersje zimowe i całoroczne. Jak spośród tak ogromnego wyboru wyselekcjonować te najlepsze opony na deszcz? Ranking Oponeo przygotowany na podstawie opinii klientów rozwieje wszelkie wątpliwości.

opona na mokrej nawierzchniNa jaką oponę deszczową warto postawić?

Podczas opadów deszczu, zwłaszcza obfitych, kierowcom trudniej jest zapanować nad samochodem. Zalegająca na drodze woda sprawia, że auto traci kontakt z nawierzchnią, a poziom przyczepności spada. W celu poprawy bezpieczeństwa można poszukać na rynku tzw. opon deszczowych, czyli takich o predyspozycjach do radzenia sobie z takimi warunkami. 

Najlepsze opony na deszcz – jak czytać ranking

Ranking przygotowano na podstawie opinii wystawionych poszczególnym produktom w terminie od 01.01.2022 do 27.07.2023 przez użytkujących je kierowców. Obejmuje on opony zimowe, letnie i wielosezonowe najwyżej notowane w kategorii „mokra nawierzchnia”. W przypadku takiej samej oceny wyżej trafiał model z większą liczbą opinii we wspomnianym okresie.

W ankiecie dotyczącej zakupionych produktów klienci oceniają różne parametry, w tym zachowanie opony na mokrej drodze. Recenzje często uzupełniane są informacjami na temat drogi hamowania, ogólnych wrażeń z użytkowania i przyczepności w takich warunkach, co stanowi garść przydatnych wskazówek. Ten ostatni aspekt można porównać z tym, co widnieje na etykiecie danego modelu, a w szczególności w sekcji klasa przyczepności na mokrej nawierzchni.  

Opony deszczowe letnie – top 5 modeli

Dobre prowadzenie opon letnich na mokrych nawierzchniach to często zasługa zastosowania miękkiej mieszanki. Lepiej dopasowuje się ona do nierówności na drodze, dzięki czemu znacznie zwiększa się powierzchnia styku ogumienia z drogą. Obszerniejsza płaszczyzna wpływa na lepszą przyczepność samochodu, a co za tym idzie, jazda jest bezpieczniejsza.

MiejsceModelZachowanie na mokrej nawierzchni (ocena)
1.Uniroyal RainSport 55,7
2.Michelin Pilot Sport 55,7
3.Nokian Tyres Wetproof
5,6
4.Continental EcoContact 65,6
5.Goodyear Eagle F1 Asymmetric 65,6

Najczęściej w ogumieniu na deszcz stosuje się kierunkową rzeźbę bieżnika lub asymetryczną z elementami kierunkowymi. Szerokie rowki, które mają nawet opony do F1, efektywnie usuwają wodę spod kół, a samochód nie traci kontaktu z drogą. W porównaniu do standardowych, letnich modeli dobre opony na deszcz mają głębszy i gęściej ponacinany bieżnik, co zwiększa jego wydajność i pozwala na szybszy przepływ dużych ilości płynu.

1. Miejsce: Uniroyal RainSport 5

Według klientów Oponeo modelem letnim zasługującym na pojawienie się na samym szczycie rankingu jest ogumienie sportowe RainSport 5. Jego producent, Uniroyal, od lat produkuje przeciwdeszczowe opony. Mokra nawierzchnia, według tej marki, jest inspiracją do tworzenia coraz to lepszych technologicznie wyrobów, pewnie trzymających tor jazdy na wilgotnej drodze.  

Zastosowanie w modelu Rainsport 5 nowej generacji technologii SST – czyli popularnej skóry rekina – zapewniło bezkompromisowe osiągi i pewne prowadzenie podczas deszczu. W efekcie użytkownicy mogą liczyć na skuteczniejszy przepływ wody, a tym samym efektywne odprowadzanie jej na zewnątrz. Również parametr hamowania na mokrej drodze jest na wysokim poziomie, co odzwierciedla najlepsza klasa „A” na etykiecie. 

Kierowcy przykładający szczególną uwagę do zachowania opony na deszczu, mogą zaufać letniemu modelowi RainSport 5. Jest to najwyższa półka pod względem kontroli trakcji, pewności wchodzenia w zakręty oraz skracania drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Pozwala on podróżować bezpiecznie nawet w najbardziej wymagających warunkach, jakie mogą trafić się latem.

Poznaj opinie użytkowników na temat opon letnich.

Opony deszczowe wielosezonowe – top 5 modeli

Coraz popularniejsze modele ogumienia przeznaczonego do jazdy przez 12 miesięcy muszą radzić sobie ze zmienną aurą, w tym również z deszczem. Opady mogą bowiem towarzyszyć kierowcom o każdej porze roku, stąd nastawienie producentów takich modeli na uniwersalność i dobre działanie przez większość dni.

MiejsceModelZachowanie na mokrej nawierzchni (ocena)
1.Michelin CrossClimate 25,6
2.Pirelli Cinturato All Season SF25,5
3.Continental AllSeasonContact
5,5
4.Goodyear Vector 4Seasons Gen-35,5
5.Bridgestone Weather Control A005 EVO5,4

Opony na deszcz wielosezonowe są odpowiednie do jazdy w mokrych warunkach. Ich bieżnik i mieszanka gumy zostały zoptymalizowane pod kątem skutecznego odprowadzania wody spod ogumienia, co pomaga w redukcji ryzyka aquaplaningu.

1. Miejsce: Michelin CrossClimate 2

Model całoroczny CrossClimate 2 był najlepiej ocenianym pod względem zachowania na mokrej nawierzchni. Klienci Oponeo niejednokrotnie podkreślali, jak dobrze opony radzą sobie z zalegającą na drogach warstwą wody o różnych porach roku.  

Jak podkreśla Michelin, ogumienie zostało tak skonstruowane, by zapewniać bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych, biorąc pod uwagę również jazdę podczas deszczowej aury. W takich okolicznościach model CrossClimate 2 wykazuje nadzwyczaj dobre osiągi, w szczególności pod kątem hamowania. Niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury, pozwala on pewnie zatrzymać pojazd i utrzymać przy tym tor jazdy, bez ryzyka wpadnięcia w poślizg. Doskonała trakcja na mokrej nawierzchni to zasługa między innymi rowków mających kształt litery V. Odprowadzają nadmiar wody na zewnątrz, przez co nie zbiera się ona w zakamarkach i nie zagraża bezpieczeństwu.  

Według klientów Oponeo Michelin CrossClimate 2 są uważane za świetne opony deszczowe, wielosezonowe, które są godne zaufania. Pozwalają bezpiecznie podróżować przez cały rok, niezależnie od temperatury i warunków na zewnątrz. 

Które modele wielosezonowe są najlepiej oceniane? Poznaj opinie klientów Oponeo.

Opony zimowe na deszcz – top 5 modeli

Jeszcze do niedawna opony przystosowane do jazdy zimą z założenia miały najlepiej sprawdzać się na drogach pokrytych śniegiem i lodem. Dobre osiągi w deszczowej aurze były jedynie dodatkową korzyścią, której producenci nie stawiali jednak na pierwszym miejscu. Ze względu na zmieniający się klimat i coraz łagodniejsze zimy, ten wyznacznik zaczął przybierać na znaczeniu, a przez to stał się szczególnie ważny podczas konstruowania nowych opon zimowych.

Opony zimowe w deszczu, w porównaniu do wersji letnich i wielosezonowych, również mogą zapewnić przyczepność oraz bezpieczeństwo. Pokażą pełnię swoich możliwości w szczególności podczas jesiennych słot oraz na błocie pośniegowym. 

1. Miejsce: Michelin Pilot Alpin 5

Liczba pozytywnych opinii klientów Oponeo na temat właściwości opony Michelin Pilot Alpin 5 w mokrych warunkach, przeważyła o znalezieniu się jej na samym szczycie rankingu. Użytkownicy niejednokrotnie podkreślali jej przyczepność do drogi i doskonałe prowadzenie podczas całego okresu eksploatacji.

Mimo iż nie jest to typowa opona deszczowa, na mokrych drogach utrzymuje precyzyjny tor jazdy i chroni przed wpadnięciem w poślizg. Francuski producent zadbał o zwiększoną odporność na zjawisko aquaplaningu, dając kierowcy pewność prowadzenia, niezależnie od warstwy wody zalegającej na drodze. Bezpieczeństwo, a także przyczepność na mokrej nawierzchni są zasługą specjalnie opracowanej konstrukcji bieżnika, mającej sporo nacięć. To pozwala na lepsze odprowadzanie wody spod kół i zapewnia odpowiednie przyleganie ogumienia do drogi. 

Ta zimowa opona na deszczu nie ma sobie równych, co potwierdzają klienci Oponeo. Często podkreślali oni, że jej właściwości, takie jak lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni, przekładają się na bezpieczniejszą jazdę.

Wybierz najlepsze opony zimowe na podstawie opinii klientów.

Czym się kierować przy zakupie opon na deszcz?

Wybierając ogumienie deszczowe letnie, zimowe czy całoroczne, warto zweryfikować jeden z parametrów umieszczonych na etykiecie UE, czyli drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Model z oceną „A” w tej kategorii potrzebuje do zatrzymania najkrótszego odcinka drogi, a „E” najdłuższego. Sam wskaźnik nie mówi jednak o produkcie wszystkiego. 

Informacji na temat właściwości opon na deszczu (głównie w wersjach letnich) dostarczają także testy ADAC – jednym z kryteriów oceniania jest zachowanie ogumienia na drodze pokrytej warstwą wody, co skrupulatnie badają niemieccy specjaliści.