Wybierając nowe opony letnie, wielu kierowców zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy w deszczu. Informacji na ten temat dostarcza jeden z parametrów umieszczonych na etykiecie ogumienia, czyli droga hamowania na mokrej nawierzchni. Model z oceną A w tej kategorii potrzebuje do zatrzymania najkrótszego odcinka drogi, a E najdłuższego. Sam ten wskaźnik nie mówi jednak o produkcie wszystkiego, dlatego sięgnęliśmy również do ocen i opinii kierowców. Na podstawie zebranych danych przygotowaliśmy ranking najlepszych opon deszczowych. 

Mokra nawierchnia.Najlepsze opony na deszczowe warunki.

 

Najlepsze opony na deszcz – jak czytać ranking 

Podczas opadów deszczu, zwłaszcza obfitych, kierowcom trudniej jest zapanować nad samochodem. Zalegająca na drodze woda sprawia, że auto traci kontakt z nawierzchnią, a poziom przyczepności spada. W celu poprawy bezpieczeństwa można poszukać na rynku tzw. opon deszczowych, czyli o specjalnych predyspozycjach do radzenia sobie z takimi warunkami.

Ranking przygotowaliśmy na podstawie tysięcy opinii wystawionych poszczególnym produktom przez użytkujących je kierowców. W ankiecie dotyczącej zakupionych produktów oceniają oni różne parametry, w tym zachowanie opony na mokrej nawierzchni. Zestawienie obejmuje modele najwyżej notowane pod tym względem na przestrzeni ostatniego roku, czyli w okresie od 14.11.2020 do 14.11.2021.

Model
Zachowanie na mokrej nawierzchni

Uniroyal RainSport 5

5,7

Michelin Pilot Sport 4

5,6

Dunlop SP Sport Bluresponse

5,6

Continental PremiumContact 6

5,6

Continental EcoContact 6

5,6

W przypadku takiej samej oceny zachowania w mokrych warunkach, decydowała wyższa nota ogólna. Jeżeli wynik wciąż pozostawał taki sam, wówczas wyżej trafiał model z większą liczbą opinii we wspomnianym okresie.

Kierowcy zdecydowanie potrafią rozpoznać dobre zachowanie ogumienia w deszczu, ponieważ wszystkie opony z czołówki rankingu mają także najwyższą etykietę (A) pod względem drogi hamowania na mokrej nawierzchni (w referencyjnym rozmiarze 205/55 R16).

Uniroyal RainSport 5 – 5,7 (ocena ogólna: 5,6)

Modelem najlepiej ocenianym w mokrych warunkach jest Uniroyal RainSport 5, czyli nowość od marki, która od lat reklamuje się przede wszystkim jako producent „opon deszczowych”. Wydaje się, że parametry tego produktu klasy premium spełniają oczekiwania wyśrubowane przez materiały marketingowe.

Zastosowanie nowej generacji technologii SST – czyli popularnej skóry rekina – zapewniło bezkompromisowe osiągi. Doskonałe parametry idą w parze z poprawioną żywotnością opony. Model otrzymał najwyższą możliwą ocenę pod względem hamowania na mokrej drodze, a także pozwala na notowanie wydłużonych maksymalnych przebiegów.

Kierowcy przykładający szczególną uwagę do zachowania opony na deszczu, mogą zaufać Uniroyalowi RainSport 5. Jest to najwyższa półka pod względem kontroli trakcji, pewności wchodzenia w zakręty oraz skracania drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Pozwolą one na bezpieczną podróż nawet w najbardziej wymagających warunkach, jakie mogą trafić się latem.

Michelin Pilot Sport 4 – 5,6 (ocena ogólna: 5,7)

Pilot Sport 4 od francuskiego producenta jest modelem, który regularnie bryluje w branżowych testach opon, dlatego nic dziwnego, że znajduje się także w czołówce zestawienia najlepszych opon na deszcz. Krótka droga hamowania jest wynikiem zastosowania mieszkanki gumowej z dodatkiem funkcjonalnych elastomerów oraz krzemionki. Ogumienie ma zwiększoną powierzchnię styku z podłożem, co poprawia nie tylko stabilność jazdy, ale także skraca dystans potrzebny do zatrzymania pojazdu. 

Asymetryczną rzeźbę bieżnika zaprojektowano w taki sposób, aby zawsze dostosowywała się do pokonywanej drogi. W chwili przejazdu przez zalegającą wodę szerokie rowki efektywnie osuszają czoło opony, co zapobiega aquaplaningowi.

Co ciekawe, model powstał we współpracy reprezentantami marek, takich jak Audi, BMW, Mercedes czy Porsche, dlatego doskonale sprawdza się w autach klasy premium, które często dysponują dużą mocą.

Dunlop SP Sport Bluresponse – 5,6 (ocena ogólna: 5,65)

Dunlop SP Sport Bluresponse to opona o ugruntowanej pozycji na rynku. Chętnie sięgają po nią zwłaszcza kierowcy samochodów o sportowym zacięciu, ponieważ przy takim zastosowaniu sprawdza się ona doskonale.

Jednym z największych atutów tego ogumienia okazuje się poprawa bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. Szerokie rowki w centralnej części bieżnika skutecznie chronią przed zjawiskiem aquaplaningu, czyli nagłej utraty przyczepności spowodowanej przez kontakt z wodą.

Dodatkowe zalety modelu SP Sport Bluresponse to: niski poziom hałasu oraz ograniczenie spalania. W barku opony zastosowano rowki o zamkniętej konstrukcji, dlatego nawet dynamiczna jazda nie emituje bardzo głośnych dźwięków, co poprawia komfort wewnątrz auta. Z kolei specjalna mieszanka gumowa zmniejsza opory toczenia opony, a to przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Z tym kompletem ogumienia można czuć się pewnie nawet podczas pokonywania krętych tras w czasie deszczu.

Continental PremiumContact 6 – 5,6 (ocena ogólna 5,65)

W wyróżnionej piątce znalazły się również aż dwie propozycje od Continentala. Pierwsza z nich to PremiumContact 6, czyli bardzo wszechstronna letnia opona klasy premium. Według europejskiej etykiety i opinii naszych klientów doskonale radzi ona sobie w deszczowej pogodzie.

Ciekawostkę może stanowić fakt, że zdaniem samego producenta hamowanie na mokrym stoi w tym modelu na podobnym poziomie, co w ContiSportContact 5, natomiast jeszcze lepiej wypada pod względem emitowanego hałasu, odporności na ścieranie oraz energooszczędności.

Continental PremiumContact 6 to komfortowa opona o sportowym zacięciu. Spełni oczekiwania u kierowców wymagających najwyższych osiągów zarówno podczas jazdy w mieście, jak i na dalszych trasach po drogach szybkiego ruchu.

Continental EcoContact 6 – 5,6 (ocena ogólna 5,65)

EcoContact 6 jest jedną z najnowszych propozycji w ofercie marki Continental. Zgodnie z założeniami producenta, jest to model idealny do codziennego podróżowania. Jazda na tym komplecie ma być komfortowa, bezpieczna i ekonomiczna. Jak przystało na letnie ogumienie klasy premium – wyróżnia się także pod względem prowadzenia oraz hamowania pojazdu w mokrych warunkach.

Dobre parametry są zasługą wykorzystania nowoczesnej mieszanki Green Chilli 2.0, a także bieżnika o unikalnej architekturze. Sposób poprowadzenia lamelek i rowków obwodowych zdecydowanie poprawia skuteczność odprowadzania wody. W efekcie opona doskonale radzi sobie z deszczem.

Deszcz na drodze.Miękka mieszanka gumowa sprzyja dobrym osiągom na mokrej nawierzchni.

Opony letnie na deszcz

W rankingu znalazły się najlepsze, jednak bardzo wiele opon letnich dobrze radzi sobie na mokrych nawierzchniach. Często pomaga w tym zastosowanie miękkiej mieszanki, która lepiej dopasowuje się do nierówności na drodze, dzięki czemu znacznie zwiększa się powierzchnia styku opony z drogą. Im ten obszar jest większy, tym lepsza jest przyczepność samochodu, a co za tym idzie, jazda jest bezpieczniejsza.

Najczęściej w ogumieniu na deszcz stosuje się kierunkową rzeźbę bieżnika lub asymetryczną z elementami kierunkowymi. Szerokie rowki efektywnie usuwają wodę spod kół, a samochód nie traci kontaktu z drogą. W porównaniu do standardowych letnich modeli dobre opony na deszcz posiadają głębszy i gęściej ponacinany bieżnik, co zwiększa jego wydajność i pozwala na szybszy przepływ dużych ilości płynu.