Odpowiedź na pytanie, jakie opony na zimę są najlepsze, nie należy do najłatwiejszych. Mnogość dostępnych na rynku modeli na śnieg i lód może przyprawić o zawrót głowy! Z myślą o kierowcach, którzy szczegółowo analizują parametry ogumienia sporządziliśmy zestawienie opon najlepiej wypadających w testach zimowych.

widok na ośnieżoną ulicę i zaparkowane samochody w mieściePosiadanie opon na śnieg i lód znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo na drodze.

Jakie opony na zimę wyróżniliśmy?

Przygotowując ranking, sięgnęliśmy do publikacji niemieckiej organizacji ADAC. Przeprowadzane przez nią testy są niezależne i wyróżniają się na tyle klarowną metodologią, że trudno zarzucić im brak rzetelności. W tym roku na ocenę końcową wpływały dwa główne kryteria.

Pierwszym, dającym 70% oceny całkowitej, było bezpieczeństwo jazdy, w ramach którego sprawdzano zachowanie opon na suchej, mokrej oraz zimowej nawierzchni. Drugim, zapewniającym 30% oceny końcowej, była równowaga środowiskowa, którą brano pod uwagę po raz pierwszy w historii testu. 

Na kryterium bezpieczeństwo w warunkach zimowych składały się poniższe czynniki:

  • Zachowanie na śniegu – pomiar wykonywany na torze testowym w Finlandii. Na ocenę cząstkową w tym kryterium składa się: hamowanie (25% oceny), przyczepność (15%) oraz prowadzenie (40%).
  • Zachowanie na lodzie – badanie odbywało się na specjalnym lodowym torze testowym marki Continental, przy czym droga hamowania na lodzie wynosiła 20% oceny cząstkowej.

ADAC wystawia noty od niedostatecznej do bardzo dobrej, przyznając punkty w kilku kategoriach. Skala ocen to od 0 do 5, przy czym im mniej punktów tym lepiej. Aby w naszym zestawieniu znalazły się modele rzeczywiście warte zainteresowania, wzięliśmy pod uwagę jedynie te, które całościowo zostały uznane za bardzo dobre, dobre lub zadowalające.

Najlepsze opony na śnieg i lód

W tym roku specjaliści z niemieckiej organizacji testowali opony w dwóch popularnych rozmiarach: 205/60 R15 oraz 225/45 R17. Sprawdziliśmy, które z nich najlepiej poradziły sobie w warunkach zimowych, czyli na śniegu i lodzie. Następnie, by ułatwić kierowcom decyzję, jakie opony zimowe wybrać, przyjrzeliśmy się im nieco bliżej.

Pozycje, które uzyskały najlepsze wyniki w danej kategorii:

MiejsceModel*RozmiarNawierzchniaNota
1.Continental WinterContact TS 870 P225/45 R17Zimowa1,9
2.Dunlop Winter Sport 5225/45 R17
Zimowa1,9
3.Hankook Winter i*cept RS3225/45 R17
Zimowa
2,1
4.Sava Eskimo HP2225/45 R17
Zimowa
2,1
5.Michelin Alpin 6
225/45 R17
Zimowa
2,2
MiejsceModel*RozmiarNawierzchniaNota
1.Hankook Winter i*cept RS3
205/60 R16Zimowa1,8
2.Dunlop Winter Sport 5205/60 R16Zimowa2,1
3.Goodyear UltraGrip 9+205/60 R16Zimowa2,2
4.Continental WinterContact TS 870 P205/60 R16Zimowa2,2
5.Bridgestone Blizzak LM005205/60 R16Zimowa2,2

*Kolejność opon w przypadku remisu została uzależniona od ogólnej pozycji w rankingu. W przypadku takich samych not, wyróżnione zostało ogumienie o wyższej ocenie ogólnej.

W przypadku ogumienia z najlepszymi wynikami na nawierzchni zimowej bierzemy pod lupę te w większym z rozmiarów.

Miejsce 1. Continental WinterContact TS 870 P

Tegoroczny zwycięzca w kategorii zachowania na zimowej nawierzchni to przedstawiciel klasy premium. WinterContact TS 870 P jest modelem bardzo wszechstronnym. Zapewni stabilne prowadzenie w niskich temperaturach, nie tylko na śniegu i lodzie, ale także na suchej czy mokrej drodze. Rewolucyjna mieszanka CoolChili poprawia przyczepność w trudnych warunkach zimowych. Bieżnik opracowano tak, by gwarantować kierowcy pewne prowadzenie auta, bez ryzyka utraty sterowności, niezależnie od panującej aury. WinterContact TS 870 P oferuje nie tylko imponujące właściwości jezdne w tej wymagającej porze roku, ale także znakomite przebiegi.


Miejsce 2. Dunlop Winter Sport 5

Opony zimowe Winter Sport 5 od marki Dunlop już kolejny rok utrzymują się w czołówce wyników testów. Nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż osiągi zimą są naprawdę godne uwagi. Starannie dopracowany każdy aspekt opony zapewnia rewelacyjne prowadzenie w zimowych warunkach. Winter Sport 5 oferuje doskonałe odprowadzanie śniegu oraz błota spod kół samochodu. Gwarantuje również stabilne prowadzenie oraz krótką drogę hamowania, szczególnie przy niekorzystnej pogodzie. Dzięki niskim oporom toczenia Dunlop Winter Sport 5 to nie tylko opona bezpieczna, ale także ekonomiczna.


Miejsce 3. Hankook Winter i*cept RS3

Przedstawiciel segmentu średniego, który swoimi właściwościami może konkurować z markami premium. Hankook Winter i*cept RS3 oferuje doskonałą przyczepność na śniegu, a zoptymalizowana konstrukcja bieżnika poprawia znacznie trakcję w zimowych warunkach drogowych. Dodatkowo, zygzakowate trójwymiarowe lamele znacznie redukują drogę hamowania, a także zmniejszają wibracje w czasie jazdy, czyniąc ją bardziej komfortową. Znakomity wybór dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo oraz dobre osiągi. Hankook Winter i*cept RS3 to sprawdzone opony na lód oraz śnieg.


Miejsce 4. Sava Eskimo HP2

Na miejsce w czołówce zasłużyła także przedstawicielka klasy ekonomicznej. Sava Eskimo HP2 w tym zestawieniu reprezentuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Zaprojektowana, by zapewnić najlepsze prowadzenie w śniegu oraz na lodzie, dając dobrą przyczepność oraz sprawne przyspieszenie. Nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych pozwoli bezpiecznie dojechać do celu, gwarantując wysoki komfort jazdy oraz cichą pracę opon. Doskonały wybór dla kierowców, którzy zimą poruszają się głównie w mieście.Miejsce 5. Michelin Alpin 6

Marka Michelin znana jest z wysokiej jakości swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku modelu Alpin 6. Jest to opona niezwykle trwała i zaprojektowana tak, by zagwarantować kierowcy maksimum bezpieczeństwa w nieprzyjaznych warunkach panujących zimą. Autorska technologia EverGrip zapewni wyjątkową przyczepność, pewne hamowanie oraz bezproblemowe przyspieszanie na każdej powierzchni, nawet przy niesprzyjającej aurze. Jest przy tym cicha i daje duży komfort prowadzenia. Z całą pewnością można stwierdzić, że to opona najnowszej generacji.Zwycięzcy w kategorii jazda na mokrej nawierzchni

Opady śniegu stają się powoli rzadkością. Aura panująca zimą zmusza producentów do zmodyfikowania profilu opon sezonowych. By dostosować ogumienie do panujących warunków, coraz większy nacisk kładziony jest na poprawę zachowania modeli w czasie prowadzenia i hamowania na wodzie. Podczas ostatnich testów ADAC w kategorii bezpieczeństwo jazdy kryterium zachowanie na mokrej nawierzchni wynosiło aż 40% oceny końcowej.

auta jadące ulicą w deszczuZimą kierowcy coraz częściej zmagają się z deszczową pogodą niż z opadami śniegu. 

Poniżej przedstawiamy ranking opon zimowych, które okazały się bezkonkurencyjne w testach na wodzie:

MiejsceModel*RozmiarNawierzchniaNota
1.Bridgestone Blizzak LM005205/60 R16Mokra1,8
2.Firestone Winterhawk 4205/60 R16Mokra2
3.Goodyear UltraGrip 9+205/60 R16Mokra2,1
4.Dunlop Winter Sport 5205/60 R16Mokra2,2
5.Continental WinterContact TS 870 P205/60 R16Mokra2,2
MiejsceModel*RozmiarNawierzchniaNota
1.Bridgestone Blizzak LM005225/45 R17Mokra1,7
2.Continental WinterContact TS 870 P225/45 R17Mokra2
3.Hankook Winter i*cept RS3225/45 R17Mokra2
4.Michelin Alpin 6225/45 R17Mokra2,4
5.Apollo Aspire XP Winter225/45 R17Mokra2,4

*Kolejność opon w przypadku remisu została uzależniona od ogólnej pozycji w rankingu. W przypadku takich samych not, wyróżnione zostało ogumienie o wyższej ocenie ogólnej.

W przypadku wyników na mokrej nawierzchni przyjrzymy się dokładniej oponom w rozmiarze 225/45 R17.

Miejsce 1. Bridgestone Blizzak LM005

Bezkonkurencyjny w tej klasie okazał się Bridgestone Blizzak LM 005. Dzięki zwiększonej objętości rowków w środkowej części bieżnika znacznie poprawiło się odprowadzanie wody i śniegu sprzed czoła opony, czyniąc prowadzenie w deszczu oraz błocie pośniegowym bardziej stabilnym. Rowki w kształcie zygzaków o ostrych krawędziach, w połączeniu z lamelami 3D, dają wyjątkową przyczepność, a ich zastosowanie poprawia trakcję na lodzie oraz śniegu. Dopełnieniem całości jest nanoselektywna mieszanka gumowa, która dzięki bogatej zawartości krzemionki pozwala osiągnąć rewelacyjne wyniki zarówno na mokrym, jak i ośnieżonym podłożu.


Miejsce 2. Firestone Winterhawk 4

Bardzo dobre wyniki w kategorii uzyskał także model amerykańskiej firmy Firestone. Winterhawk 4 to reprezentant segmentu średniego, nie ustępujący jakością markom premium. Za bardzo dobre wyniki opony na mokrej nawierzchni odpowiada starannie dopracowany kierunkowy bieżnik, gwarantujący pewne hamowanie oraz pełną kontrolę jazdy. Model ten dodatkowo cechuje się dużą tolerancją na różnice temperatur, a także zwiększoną odpornością na uszkodzenia. Opona ta także zadowalająco zdała testy w warunkach zimowych, co czyni ją idealną kandydatką na nadchodzący sezon.


Miejsce 3. Goodyear UltraGrip 9+

Opona zimowa marki Goodyear daje pełnię bezpieczeństwa, niezależnie od pogody panującej zimą. Kierunkowy bieżnik z hydrodynamicznym układem rowków zapewni wyjątkową przyczepność i w deszczu, w śniegu oraz na lodzie. Autorska technologia Winter Grip polepsza trakcję, dopasowując oponę do obecnie panujących warunków atmosferycznych. Model ten uzyskał jedne z najlepszych przebiegów w porównaniu z konkurencją.Alternatywny wybór

zimowych testach ADAC przebadano jeszcze kilka opon zasługujących na uwagę. Poniżej przedstawiamy dwie alternatywne opcje, jakie warto rozważyć w czasie poszukiwania idealnego ogumienia na nadchodzący sezon.

Fulda Kristall Control HP2

Opona marki Fulda już kolejny rok uzyskuje zadowalające wyniki w testach zimowych. Jej właściwości jezdne zdobyły uznanie wielu kierowców. Zastosowane w tym modelu technologie sprawiają, że podróżowanie nawet w trudnych warunkach zimowych jest bezpieczne i komfortowe. Duża ilość rowków opartych na technologii AquaFlow, w połączeniu z polimerową mieszanką gumową, poprawia sterowność samochodu na mokrej drodze. Za doskonałe prowadzenie na śniegu i lodzie odpowiada technologia Snow Catcher, czyli umieszczone w centralnej strefie bieżnika rowki z systemem blokowania klocków. Fulda Kristall Control HP2 gwarantuje także duże przebiegi, a dzięki niskim oporom toczenia zapewnia mniejsze zużycie paliwa.

BFGoodrich G-Force Winter 2

BFGoodrich G-Force Winter 2 sprawdzi się doskonale zarówno jako opona na lód, śnieg, jak i również na mokrą i suchą drogę. Jest to opcja dająca bardzo dobre osiągi w atrakcyjnej cenie. Bieżnik o rzeźbie kierunkowej ma za zadanie polepszać sterowanie w trudnych zimowych warunkach. Zastosowanie szerszych kanałów barkowych daje pewne prowadzenie na wodzie i błocie. Mieszankę gumową opracowano tak, by zachowywała odpowiednią elastyczność w niskich temperaturach, a w rezultacie gwarantowała najlepszą możliwą przyczepność.


Jeden parametr to nie wszystko

Warto pamiętać o tym, że najlepsze ogumienie poznaje się nie po jednym świetnie dopracowanym parametrze, ale po zrównoważeniu wszystkich kluczowych właściwości. Dlatego odsyłamy również do ogólnych wyników testów opon ADAC, gdzie podsumowujemy wnioski niemieckiej organizacji. Mimo wszystko, niniejsze zestawienie będzie cenną wskazówką dla kierowców zastanawiających się nad tym, jakie opony zimowe są niezawodne. Zwłaszcza dla osób poruszających się często w obszarach górskich może okazać się to niezwykle przydatne.