Pracuj w Oponeo

Opony do Suzuki

Wybierz parametry swojego Suzuki i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Suzuki

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Suzuki

Początek. Firma Suzuki została założona w 1909 roku i pierwotnie miała nazwę Suzuki Loom Company. Początkowo odnosiła sukcesy w... przemyśle jedwabniczym. Jednak Michio Suzuki uważał, że jego firma powinna działać w wielu branżach. W 1937 roku Suzuki rozpoczął projektowanie małego samochodu, by po dwóch latach mieć już gotowych kilka projektów.

Rozwój. Podczas II wojny światowej Suzuki zrezygnował z produkcji samochodów i powrócił do produkcji krosien. W 1952 roku firma wyprodukowała rower z silnikiem o nazwie Power-Free. Konstrukcję tę odróżniał od innych system dwóch zębatek. Pozwalały one na pedałowanie podczas pracy silnika. Dzięki temu firma dostała dotację od państwa i mogła zająć się projektowaniem motocykli. W 1955 roku powstał pierwszy masowy samochód Suzuki – Suzulight.
Suzuki Jimny 4WD to mała terenówka z napędem na cztery koła. Powstała ona na początku lat siedemdziesiątych i była jednym z kamieni milowych dla firmy. Początkowo model ten posiadał silnik o mocy 359 cm3. Kolejnym autem, które zdobyło popularność poza granicami Japonii był Suzuki SS80 (Alto). W 1981 roku Suzuki podpisał umowy z Isuzu Motors i General Motors. Dwa lata później do sprzedaży wszedł Swift – samochód z silnikiem o pojemności jednego litra. W kolejnych latach Suzuki odnotowało produkcję 10-milionowego auta (1988 rok) i wypuszczenie na rynek Vitary (1989 rok). Model ten jest jednym z najcieplej przyjętych aut firmy.

Obecnie. Suzuki w połowie lat 90. wybudowało na Węgrzech zakład produkcyjny. Dzięki umowie podpisanej z General Motors, model Grand Vitara jest eksportowany na rynki strategiczne. W 2000 roku z fabryk Suzuki wyjechał 30-milionowy samochód. Sześć lat później firma wprowadziła we współpracy z Fiatem model SX4 (crossover).

Wkład w motoryzację. Pierwsze auta Suzuki posiadały silniki czterocylindrowe i były chłodzone cieczą. Co ciekawe, praca silnika odbywała się w czterech suwach, co było niespotykane w tamtych czasach. Silniki te miały moc 13 KM i pojemność 800 cm3. Firma kojarzona jest z innowacjami. Samochód Suzulight był napędzany na przednią oś oraz posiadał niezależne zawieszenie każdego z kół. Te cechy stały się w samochodach powszechne dopiero pół wieku później.

Ciekawostki. Firma Suzuki znana jest także z produkcji bardzo dobrych motocykli. W latach 70. Suzuki zaprezentowało także swoje możliwości w świecie wyścigów, wygrywając kilka mistrzostw świata.

Popularne modele Suzuki: Suzuki Baleno, Suzuki Vitara, Suzuki Grand Vitara, Suzuki Ignis, Suzuki Jimny, Suzuki Samurai, Suzuki SX4, Suzuki Wagon R.

Opony. Suzuki produkuje auta, które wyposaża w opony o raczej niewielkich rozmiarach. Przykładowe rozmiary pasujące do modeli Suzuki: 155/65 R13, 165/70 R14, 185/60 R15, 195/65 R15, 205/70 R15, 215/70 R16. Suzuki wyposaża swoje auta w opony różnych producentów. Przykłady współpracy: Bridgestone ER300 w Suzuki SX4, Yokohama Geolandar G046 w Suzuki Grand Vitara.

Reset czujnika ciśnienia w oponach Suzuki – co trzeba wiedzieć?

W nowszych autach Suzuki znajdziemy na fabrycznym wyposażeniu czujniki TPMS, pomocne przy monitorowaniu stanu napowietrzenia ogumienia. W przypadku chęci ich zresetowania, wszelkich ustawień musimy szukać w komputerze pokładowym między zegarami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że metoda ta nie jest uniwersalna i może różnić się w niektórych seriach auta i rocznikach pojazdu.