Pracuj w Oponeo

Opony do SsangYong

Wybierz parametry swojego SsangYong i dobierz odpowiedni rozmiar opon

SsangYong

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

SsangYong

Początek. Dzisiejszy Ssangyong to połączenie historii trzech firm koreańskich. W 1954 powstaje Hadonghwan Motor Company, zajmującej się produkcją ciężarówek, autobusów, itp. Rok później powstaje Sinjin Automobiles, który zaczynał podobnie, ale szybko wyspecjalizował się w produkcji aut terenowych. Trzecia firma, składająca się na dzisiejszy koncern to konglomerat Ssanyong Bussiness Group, powstały w 1939 roku i prowadzący działalność w wielu branżach. Firmy połączyły się w 1986 roku w SsangYong Motor Group.

W 1960 roku firma Sinjin produkowała samochody na licencji japońskiej Toyoty. Przepisy zabraniały wtedy koncernom z innego kraju uruchomiania produkcji w Korei. Dlatego układ był korzystny dla obu firm. Współpraca trwała dekadę i zaowocowała powstaniem takich modeli jak Sinjin Crown (1963), Shinshuno (1963), Sinjin Corona (1966), Sinjin Truck (1966) oraz Sinjin Ace (1966).

Rozwój. Ważnym rokiem w historii firmy był 1991. Od tego czasu firma współpracowała z Daimler-Benz. Niektóre koreańskie samochody posiadają podzespoły niemieckie. Są też takie – jak Chairman i Istana – które wprost bazują na samochodach Mercedesa. Korzystając z licencji niemieckiej marki Ssangyong wytwarzał silniki oraz skrzynie biegów. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych Ssangyong miał w swojej gamie cztery modele terenowe. Wszystkie posiadały silniki Mercedesa. Pod koniec lat 90-tych firma została wykupiona przez Daewoo. Część samochodów (jak np. Chairman) były sprzedawane pod marką nowego właściciela.

Obecnie. Pod koniec 2004 roku większość udziałów w SsangYong kupił chiński koncern Shanghai Automotive Industry Corporation. Na początku 2009 roku firma wstrzymała produkcję auy z powodu braku podzespołów. W tym samym czasie zanotowano stratę operacyjną w wysokości 75 mln dolarów. SsangYong jest czwartym producentem aut w Korei Południowej. Samochody tej marki sprzedawane są głównie na rynku rodzimym.

Ciekawostki. Firma SsangYong produkowała jeepy na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych.

Popularne modele: SsangYong Actyon, SsangYong Actyon Sports, SsangYong Korando, SsangYong Kyron, SsangYong Musso, SsangYong SsangYong Musso Sports, SsangYong Rexton.

Opony. Większość samochodów marki Ssang Yong to auta quasi terenowe. Popularne rozmiary opon: 215/75 R15, 215/65 R16, 235/70 R16, 255/60 R18, 225/70 R17.