Pracuj w Oponeo

Opony do Lancia

Wybierz parametry swojego Lancia i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Lancia

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Lancia

Początek. Historia marki sięga listopada 1906 roku, kiedy to powstała firma "Lancia & Cie". W 1908 roku z fabryki wyjechał model Alfa, który był produkowany do 1909 roku.

Rozwój. Auta, które opuszczały fabrykę Lancii były uważane za luksusowe. Ceniono je również za eleganckie nadwozia. W latach 50., Lancia była postrzegana jako marka, produkująca auta sportowe. Nic w tym dziwnego, skoro w 1951 roku w rajdach samochodowych startowała Lancia Aurelia B20 GT. Kolejne generacje modelu Delta pozwoliły sześciokrotnie z rzędu zdobyć firmie tytuł mistrza świata producentów w rajdach samochodowych. W 1969 roku marka Lancia została kupiona przez Fiata. W roku 1980 firma ściśle współpracowała z SAAB-em. Model Delta sprzedawany był w Szwecji jako Saab 600 i Lancia Thema. Auta zostały zbudowane na tej samej platformie co Fiat Croma, Saab 9000 i Alfa Romeo 164.

Obecnie. Od lat 90., auta Lancii wytwarzane są w fabrykach Fiata. Lancia zamierza zwiększyć produkcję do 300 tys. samochodów rocznie (obecnie produkuje ok. 120 tys.).

Wkład w motoryzację. Pierwszym na świecie samochodem z niezależnym zawieszeniem kół przednich i tylnych i nadwoziem samonośnym była Lancia Lambda. Samochód ten był produkowany od 1922 roku. W 1931 r. pojawia się Astura, a wraz z nim elastyczne zawieszenie silnika, dzięki czemu jednostka mogła w pewnych granicach swobodnie przesuwać się nie przenosząc drgań na auto. Dwa lata Lancia pokazała Augusta - pierwszy sedan na świecie, w którym pojawiły się hydrauliczne hamulce (Lancia była jedną z pierwszych marek, które wprowadziła to rozwiązanie). W 1937 roku pojawił się model Aprilia, jeden z pierwszych, który podczas tworzenia poddawany był próbom aerodynamicznym.

Ciekawostki. Do 1930 roku modele Lancii oznaczano literami greckiego alfabetu. Później niektóre Lancie określano kobiecymi imionami. Producent aut wystawił model D50 w wyścigu Formuły 1, ale ze względu na problemy finansowe Lancia wycofała się z tego sportu. Przez pewien czas, włoska marka produkowała także ciężarówki, autobusy, trolejbusy i pojazdy wojskowe.

Modele produkowane obecnie: Lancia Musa, Lancia Delta 2008, Lancia Ypsilon, Lancia Phedra, Lancia Thesis.

Opony. Lancia wyposaża swoje modele samochodów w opony w rozmiarach od 14 calowych po 16 calowe. W zakresie dostarczania opon na pierwsze wyposażenie znana jest współpraca Lanci z koncernem Goodyear. Model Lancia Delta do 2015 będzie seryjnie sprzedawany z oponami Goodyear Excellence , Goodyear EfficientGrip, bądź Goodyear F1 Assimetric Podobnie Lancia Musa seryjnie model wychodzi z oponami Goodyear Excellence. Z kolei model Lancia Thessis Armored sprzedawana jest z oponami Goodyear F1 Assimetric.