Pracuj w Oponeo

Opony do Jeep

Wybierz parametry swojego Jeep i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Jeep

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Jeep

Początek. Marka Jeep powstała w 1941 roku w USA i zaczęła produkować pierwsze samochody typu off-road. Historia firmy zaczyna się od wojskowego modelu Willysa Jeep MB. W 1946 roku Willys zastrzegł nazwę Jeep. W ten sposób rozpoczęła się jego kariera w "cywilu". Jednak pierwszy model nie dla wojska, pojawił się jeszcze w 1945 roku. Był to Jeep CJ2A (CJ - Civilian Jeep). Auta tej marki znakomicie sprawdziły się na frontach II wojny światowej. Do jej końca wyprodukowano 278 tys. samochodów.

Rozwój. Marka miała wielu właścicieli. Pierwszym z nich był Willys. Jeep został sprzedany w 1953 roku Kaiser Motors. Firma ta została kupiona przez American Motors Corporation (AMC) w 1970 roku. W 1979 roku w amerykańską firmę zaczął inwestować francuski Renault. W 1987 Chrysler kupił AMC, ze względu na Jeepa. W 1998 roku marka przeszła w ręce koncernu Daimler Chrysler AG.

Obecnie. W 2007 roku Jeep stał się znów własnością Chrysler LLC. Marka pozostaje w rękach amerykańskiego koncernu do dziś. Na całym świecie są budowane samochody terenowe na licencji Jeepa.

Wkład w motoryzację. Jeep zawsze podkreślał możliwości terenowe swojego pojazdu. Obecnie model Wrangler to jedno z niewielu aut terenowych z napędem stałym na przednią i tylną oś. Zaletą tego rozwiązania jest łatwa naprawa zawieszenia. Stały napęd na obie osie pozwala też na zwiększenie prześwitu samochodu, co ułatwia pokonywanie większych przeszkód.

Ciekawostki. W Polsce jeep stał się synonimem auta terenowego. Zresztą nie tylko u nas – według amerykańskiego słownika slangu wojskowego jeep jest „pojazdem z napędem na cztery koła służącym do rozpoznania lub innych wojskowych celów”. Do dziś nie jest znana geneza nazwy firmy. Jedna z teorii mówi, że marka wzięła swoją nazwę od Eugeniusza Dżipa (org.: Eugene the Jeep), postaci z kreskówki "Popeye", znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności. Inna wiąże pochodzenie nazwy z siostrzanym modelem Ford GPW. (G - government, (zamówienie) rządowe, P - oznaczenie podwozia o rozstawie osi wynoszącym 80 cali, W - Willys). Są też tacy, którzy uważają, że nazwa Jeep wzięła się od General Purpose, czyli samochodu ogólnego przeznaczenia. Dziś Jeep z dumą nawiązuje do historii. Firma podkreśla, że charakterystyczny siedmio-szczelinowy wlot chłodnicy jest stylizowany na pierwszych jeepach.

Modele produkowane obecnie: Jeep Wrangler, Jeep Grand Cherokee – SUV pięcioosobowy, Jeep Commander - XK – SUV siedmioosobowy, Jeep Liberty - mały SUV, Jeep Compass - MK - mały crossover SUV wspólnej platformie z Dodge Caliber, Jeep Patriot - MK - mały crossover SUV na wspólnej platformie z Dodge Caliber.

Opony. Jeep Cherokee seryjnie wyposażony jest w opony o rozmiarze 215/75 R15, opcjonalnie 235/70 R16 lub 235/65 R17. Z kolei Jeep Wrangler, obecnie sprzedawany jest z rozmiarem opon 255/75 R17. Na seryjnym wyposażeniu Jeepów Wrangler Sport i Wrangler Sahara znalazły się opony Bridgestone D840 HZ. Jeep Commander korzysta zaś z opon Goodyear Wrangler HP All Weather i Wrangler AT/R.