Felgi do Jeep

Zmień markę

Wyszukaj model pojazdu

Nie znaleziono auta

Podaj

Jeep

Pierwszy Jeep powstał na potrzeby amerykańskiego wojska. Chociaż na początku nie miały służyć cywilom, dziś marka dla wielu jest synonimem samochodu terenowego, który sprawdzi się w każdych warunkach.


Modelem, który rozpoczął historię marki, był produkowany od 1941 roku Willys MB, wykorzystywany na szeroką skalę przez wojska alianckie podczas II Wojny Światowej. Wtedy już zaczęto używać określenia „Jeep”, jednak dokładna geneza tej nazwy nie jest znana. Jedna z teorii mówi, że termin pochodzi od skrótu GP (G - zamówienie rządowe, P -rozstaw osi 80 cali). Inne hipotezy odnoszą się m.in. do jednej z postaci w słynnej kreskówce Popeye (Eugene the Jeep).


Pierwszy Jeep przeznaczony to ogólnego użytku to debiutujący w 1945 roku CJ-2A, zastąpiony później przez CJ-3A. Do serii w 1953 roku dołączył CJ-3B z czterocylindrowym silnikiem, a dwa lata później premierę miał najdłużej produkowany Jeep CJ-5. Ostatni egzemplarz opuścił fabrykę dopiero w 1984 roku.


W kolejnych latach pracowano nad napędem 4x4, wykorzystanym w modelu Wrangler już w 1983 roku. Zastosowanie stałego napędu na obie osie wpływa nie tylko na łatwość dokonywania napraw zawieszenia, ale i zwiększa możliwości terenowe pojazdu.


Obecnie marka Jeep należy do amerykańskiego Chrysler LLC, a oferta dostępnych modeli jest niemała. Niezależnie czy podsiadamy siedmioosobowego SUV-a, czy w garażu stoi mały crossover, warto podkreślić ich wygląd obręczami. Mogą być to zarówno surowe felgi stalowe, jak i bardziej fantazyjne modele aluminiowe.