Pracuj w Oponeo

Opony do Daewoo

Wybierz parametry swojego Daewoo i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Daewoo

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Daewoo

Początek. Historia Daewoo rozpoczęła się jeszcze przed drugą wojną światową, w roku 1937. W koreańskim mieście Pupyong powstała firma montująca samochody ciężarowe - National Motor Co. Firma, w wyniku zmian wewnętrznych zmieniła w latach 60-tych nazwę na Saenara Motor Co., a następnie została przejęta przez inny koreański koncern Shinjin Industrial. I tenże koncern, na początku lat 70-tych, wraz z amerykańskim General Motors utworzył spółkę GM Korea. Wkrótce rozpoczęto produkcję Opla Rekorda, nieco później fabryka produkowała również modele Chevroleta.

Rozwój. W 1990 Daewoo Motor ruszył na podbój rynków na całym świecie. Do 1996 roku wszystkie auta firmy powstały w oparciu o modele General Motors. W 1995 roku w Europie Daewoo rozpoczął ekspansję od modeli Espero i Nexia. Następnie rynek uzupełnił modelami Lanos, Nubira i Leganza. Później przyszedł czas na Matiza, który stał się hitem m.in. we Włoszech, gdzie przez trzy lata zdobywał tytuł samochodu roku (1998, 1999 i 2000). W 2004 roku na rynek wypuszczono model Nubira III, który był ostatnim modelem pod szyldem Daewoo w Europie.

Obecnie. GM Daewoo jest częścią koncernu General Motors. Firma ta powstała w 2001 roku na zgliszczach Daewoo Group, który zbankrutował w 1999 roku. Dzisiejsze Daewoo posiada pięć zakładów produkcyjnych w Korei Południowej i zakład montażu w Wietnamie. Firma produkuje obecnie pojazdy pod markami Chevrolet, Buick, GMC , Opel , Vauxhall , Holden i Suzuki, które są sprzedawane w ponad 150 krajów na sześciu kontynentach. 20 stycznia 2011 roku GM ogłosiło, że GM Daewoo zostanie przemianowany na GM Korea Co.

Ciekawostki. Samochody Daewoo były produkowane także w Polsce w Lublinie (model Nexia) i Daewoo-FSO w Warszawie (Espero, Matiz, Nubira, Lanos, Leganza).

Produkcja samochodów Daewoo w Europie ustała, ale warto wymienić najpopularniejsze modele produkowane w przeszłości: Espero, Chevrolet Aveo, Lanos, Leganza, Nexia, Nubira, Lacetti, Polonez Atu Plus, Caro Plus, Tico i Matiz.

Opony. Samochody marki Daewoo wyposażane są w opony w zakresie 13-17 cali. Popularne rozmiary stosowane w autach tej marki to: 155/80 R13 ( Lanos), 185/60 R14 (Cielo), 185/70 R14 (Tacuma), 185/65 R14 (Espero), czy 205/55 R16 (Leganza). Opon do samochodów marki Daewoo dostarczało wielu producentów, np. Hankook czy Michelin. Z bardziej znanych wymienić można: Daewoo Espero, Lanos, Leganza czy Nexia - opony Michelin Energy. Do Daewoo Nubiry opony Michelin Pilot w rozmiarze 195/55 R15.